22-годишният Виктор, който откри нов вирус в САЩ, сега гради изкуствен риф в Гърция
Изследването на бактериофагите може да изключително важно за медицината в борбата с резистентните щамове, казва българинът
Година след като изолира нов вирус - бактериофа,г във Филаделфия, САЩ, третокурсникът от университета “Дрексел” Виктор Евтимов се е заел с нова мисия.
Бургазлията е избран от института “Архипелагос” на остров Самос за ръководител на проект за създаване на изкуствен риф. В момента Виктор е в Гърция и ще остане там до края на месеца.
“Сега сме на фаза проучване на мястото, където ще бъде поставен изкуственият риф, за да добием представа за вида и числеността на рибите, които обитават района. Целта на изкуствените рифове е да
привличат младите
риби, като им
осигуряват подслон
и защита
от хищници. А това би увеличило броя им”, споделя той.
Добавя, че изкуственият риф на Самос ще бъде изграден от тухли, защото са подходящ екоматериал, който в същото време не е и скъп.
22-годишният младеж работи по проекта с още няколко свои състуденти.
Групата се гмурка ежедневно в изумруденото море, за да проучи добре морското дъно.
Виктор разказва, че когато разглеждал проекти, по които би могъл да работи, попаднал на този за създаване на изкуствени рифове. Проектът обаче бил в застой и младият учен решил да го рестартира.
На въпрос дали би се занимавал с нещо подобно и в България, Виктор казва, че тази дейност изисква много ресурс, какъвто той няма, а у нас липсвали организации, които се занимават с това.
“Концентрирал съм
се върху екология
и еволюция
Откакто се помня, имам интерес към биологията. Природата и животните винаги са ми били интересни, затова и самото учене на предмета биология в училище беше много естествено за мен”, споделя Виктор, който е възпитаник на немската гимназия в Бургас.
Той е още съвсем пресен студент, когато се включва в проект на университета, чрез който първокурсници участват в откриването, изолирането и добавянето в базата данни на нови вируси.
Вирусът на бургаския откривател е наречен Geralt и вече е част от световната база данни, след като е представен на симпозиум на програмата SEA-PHAGES в Ашбърн, Вирджиния.
Там лично Виктор и негови колеги от университета разказват за откритието.
“Бактериофагите са вируси, които заразяват бактерии и ги използват, за да се възпроизвеждат. Сравнително ново откритие са и все още има много от тях, които не са документирани. От гледна точка на медицината те са интересни, защото имат потенциал да предоставят нов начин да се борим с бактериални болести. Имайки предвид безотговорното използване на антибиотици, което води до нови, резистентни към препаратите щамове, откритието може да е изключително важно за медицината”, обяснява Виктор.
Пред “24 часа” той разказва, че университетът, в който учи, предоставя много възможности на студентите, а преподавателите не просто четат лекции, а се интересуват от развитието на възпитаниците си.
Като повечето млади и талантливи хора Виктор се чувства добре и в Америка, и в Европа, където пътува по различни програми и стажове.
“В Америка никога
не съм се усещал
като чужденец
Там те приемат, какъвто си, и ако учиш или работиш, както трябва, ти предоставят възможности за развитие”, категоричен е младежът.
“Това, което най-много го впечатлява в САЩ, са толерантността и свободата на мисълта”, допълва майка му Петя Петрова, преподавател по английски и зам.-директор на немската гимназия в Бургас.
Когато през 2015 г. синът ѝ завършва елитната гимназия, няма съмнение, че ще учи биология - любовта му към животните и природата го съпътства от малък.
В 11-и клас Виктор все пак пробва и нещо друго. Записва се на едномесечно обучение в престижен университет в Уелс, където слуша лекции по политически науки. Връща се в България и признава на майка си, че му било интересно, но политологията не е неговата наука.
“Тогава разбрах, че е важно да дадем на децата си възможност да пробват, да им се доверим в избора, за да намерят своя път. Много е вълнуващо за един родител да вижда, че подкрепата, която дава, води до свободата на избор и експериментиране, полезно както за самия човек, така и за общността”, казва Петя. Тя си спомня, че от малък Виктор бил много любознателен.
“Любимите му занимания бяха да му четем книги. На 3 или 4 години знаеше наизуст “Цар Лъв”. Помня, че един ден играеха с приятелче вкъщи. Бях ги оставила сами, за да им приготвя закуска. Когато се върнах, го заварих да “чете” на приятелчето си, като не изпускаше нито една от написаните думи”, спомня си майката на младия учен.
“Огромното му желание е да се върне в България и да работи за опазване на природата и биологичните видове у нас. Все още не е сигурен как ще се случи това, но смята, че има възможности. Притесненията му са по-скоро свързани с това, че държавата не облекчава инициативността и че нивото на прозрачност по дейностите в различните сфери от живота ни е все още доста ниско”, казва Петя.
Неговите успехи радват както най-близките му хора, така и бившите му преподаватели от гимназията.
За 5-те години в университета “Дрексел” бургазлията ще премине през три стажа по шест месеца. Миналия март Виктор изучаваше биологията на фоликулите в Германия, този месец е в Гърция и проучва подводния свят на остров Самос.
Четете още:
🔴 Хасковлийка намери 10 000 лв., предаде ги на полицията🔴 Висцерната мазнина е невидим враг-Време е да се отървете от нея
🔴 Звездата от "Скъпи наследници" София Бобчева издаде пикантни подробности от личния си живот
Източник: 24 часа