Баби с паникбутони! Ето кой ги пази
Спорът дали родната полиция да ни пази, или частни охранители отново се разгоря с пълна сила. А как да опазят селата си от набезите на апаши, винаги е бил един от сериозните проблеми на кметовете. Полицията трудно може да огрее навсякъде, а селският полицай е далеч в миналото. Липсата на постоянно полицейско присъствие в малките населени места край Пловдив се използва умело от апашите и телефонните измамници. В годините назад се стигна дотам, че крадците не само обираха къщи и реколтата на полето, но си позволяваха да нахлуват в домовете на пенсионери и да ги пребиват, за да се докопат до скътаните жълти стотинки за черни дни.
Гергана Василева
Зачестилите кражби из селата накараха преди близо четири години тогавашният кмет на Община Съединение Георги Руменов да наеме частна охрана. Наред с пазенето на селата на територията на общината гардовете на частната фирма се включваха и в нестандартни дейности - да насекат дърва на някой самотен дядо, да отидат до аптеката до близкия град и да му купят лекарства или просто да го закарат до болницата.
В село Драгомир, което се намира на територията на община Съединение, почти всички възрастни хора станаха абонати на частна охранителна фирма. И срещу минимална такса на месец пожелаха стационарният им телефон да се превърне в своеобразен паникбутон. При опасност вграденото в телефона устройство изпращаше сигнал до охранителната фирма и в рамките на 6 минути дежурният патрул стигаше до възрастния човек, отправил зов за помощ. Жителите на Драгомир поискаха услугата, след като селото им се обезлюди. Оказа се, че много от тях живеят сами и често виждат как нощем в дворовете им влизат крадци и изнасят от пристройките към къщите им инструменти и други вещи, но не смеят да излязат и да се противопоставят.
Един път месечно потребителят можеше да ползва безплатно услугата "транспорт с кола на охранителната фирма" до посочено от него лечебно заведение на територията на град Пловдив. Така бе спасен животът на мъж от Церетелево, който получи тежък инсулт. Повиканата линейка така и не се отзова на сигнала за помощ. След като близките на дядото се видяха в чудо, те повикали охранителния патрул.
Над 300 възрастни хора от община Съединение се записаха в социално-охранителните услуги. Още първия месец кметът отчете драстичен спад в битовата престъпност. Тогава пред "Марица" абонатите споделиха, че се чувстват по-спокойни, когато знаят, че при опасност само с бутване на телефонната слушалка на място ще пристигне охранител.
В някои села с охраната се заеха сами. През 2016 г. ромски патрули пазеха садовското село Караджово. До сформирането на опълчението кметът Борислав Благоев прибягна, след като станало ясно, че полицията не може да му осигури охрана нощно време.
"От 1100 души в селото почти половината са роми. Масово са регистрирани в бюрата по труда и трябва да заработят по 4 часа дневно, за да си получат социалните помощи. Точно от тия хора реших да събера селски патрули", обясни тогава кметът. Два месеца след старта на инициативата той бе изключително доволен. Разказа, че патрулите се отнасяли много отговорно към работата. В един от екипите дори работеха баща и син - Тошо и Тодор Асенови. Патрулираха пет групи по тройки и си бяха разделили улиците. Работното време беше от 18 до 22 ч., като гардовете носеха баджове "Охрана".
"Бдителни са и затова вандализмите из селото рязко намаляха. Карат се на буйните младежи от махалата, а щом забележат нещо съмнително, веднага докладват", разказа тогава Благоев.
50 мъже от пловдивското село Костиево пък доброволно се включиха в охраната на къщите в селото. Графикът бе направен набързо, след като по Коледа на 2014 година четири къщи в селото осъмнаха обрани. Кметът свика общоселско събрание, на което потърси мнението на местните как да се справят с набезите на апашите. По това време Илия Попов бе получил предложение от частна охранителна фирма да се заеме с пазенето на селото срещу заплащане. Оказа се обаче, че сумата, което трябваше да плаща всяко семейство, бе 20 лева. За много от местните тя се оказа непосилна. Затова се прибегна до варианта с доброволческите отряди. В дежурствата участваха по двама, като обикаляха с частен автомобил до 5 часа сутринта. Навъртаха по 30 километра, а по време на едно от дежурствата засякоха няколко подозрителни автомобила. Не се стигна до намесата им, след като патрулът проследил колите и те бързо се изнесли от Костиево.
Какво четем:
🔴 Д. Миланова от симитлийското село Полето: Родих прекрасни 2 момчета, които бързаха да се появят на бял свят🔴 Най-смъртоносната самолетна катастрофа у нас остава мистерия
🔴 Учителската ми заплата беше 120 лв.
Източник: Марица