Дивите щъркели не бива да остават дълго време близо до хората



Доктор Руско Петров е оперативен управител на Спасителния център за диви животни „Зелени Балкани” в Стара Загора. На 21 март той пристигна по спешност в силистренското село Зарица, където под ръководството на заместник министъра на МОСВ Красимир Живков експерти обсъждаха състоянието и бъдещето на спасените от местни хора бедстващи в лютата зима щъркели.

- Доктор Петров, прецедент ли е „кризата с щъркелите”, развълнувала тези дни цяла България?

- Не, случилото се  тази седмица с щъркелите в Североизточна България не е нещо изключително  и необичайно. През месец март е нормално да има сняг и по-ниските температури в този сезон не  са проблем за дивите животни. Те могат да оцеляват в подобни условия. „Кризата”, както казвате,  възникна заради поледицата, паднала в района на Шумен, Силистра, Дулово и Русе, която заледи перата на щръкелите и ги постави в условия на риск.

- Какво трябва да правят  хората, когато се натъкнат на бедстваща  птица, както стана тази седмица?

- Обезателно трябва да се свържат с регионалната инспекция на МОСВ и да съобщят за това. Експертите на екоминистреството ще им обяснят как да процедират, какви грижи са нужни, какви условия са подходящи за вида диво животно, ще се уточни храната, водата, която му е нужна. Ще им бъде обяснено как  да действат, за да избегнат увеличаването на стреса за животното. Защото за дивите екземпляри не е най-естественото нещо да са близо до хората, тяхната природа изисква обратното.

- Масовото спасяване на щъркели в последните дни показа, че хората са изключително загрижени за дивите птици, попаднали в опасност. Как оценявате появата на подобна обществена нагласа и полезна ли е тя за дивата фауна?

- Хубаво е, че хората показват толкова голяма ангажираност за съдбата на щъркелите. Това показва, че вървим към добро. Колкото повече стават членовете на обществото, които се интересуват от проблемите на дивата флора, толкова по-добре ще се грижим за биоразнообразието в България. Досега само две екоорганизации в цялата страна - нашият спасителен център и колегите от софийското сдружение „Дивити животни” следяхме за съдбата им.

Прекомерната състрадателонст обаче, когато не е под контрола на специалисти, може да навреди на дивото животно, което е програмирано да живее сред природата и далеч от хората. Сега например не е добре за спасените щъркели да остават в частни домове, около тях постоянно да се суетят хора, да им дават постоянно храна. Правилното е докато отмине мразовитото време птиците да бъдат прибрани в големи халета, да се хранят един път дневно. Защото ако се обгрижват прекомерно те ще свикнат с хората, но ще загубят уменията си да оцеляват в незащитена среда. Спасяването на бедстваща дива птица не бива да е причина тя да загуби своето място в природата. Затова всеки, който иска да направи добро, трябва да потърси съвет от специалист и възможно най-бързо да върне свободата на дивия екземпляр.

- Какво ще стане сега със щъркелите, приютени в село Зарица?

- Заместник министърът на МОСВ  Красимир Живков вече благодари на  хората тук, които са спасили птиците. Обяснихме им обаче, че  птиците трябва да бъдат пуснати на свобода възможно най-бързо. Донесохме риба за храна на щъркелите, ще следим състоянието им и веднага, когато преценим, че е минала опасността, ще ги върнем сред природата.


Какво четем:

🔴 22 март е страхотен празник! Имен ден за красивите имена...

🔴 Стефания Колева преживяла страшен кошмар заради тежка операция

🔴 Турските ваксини са втори Чернобил

Източник: Кмета



Коментари



горе