Ферма в планинската пустош
Радослав Иванов е на 27 години. Живее със семейството си – съпруга и едногодишно дете, в изоставена махала от двайсетина къщи в Балкана, между селата Елов дол и Липница. Освен семейството му там няма други обитатели.
Той бил на 21 години, когато се отказали се от живота в София и се качили в планината. Решили да произвеждат чисти продукти и да живеят природосъобразно. Купили няколко животни, с малкото продукция се изхранвали, оставало и нещо за пазара. За четири години започнали да произвеждат месни и млечни продукти, яйца, създали ферма с животни на пасищно отглеждане – прасета, пилета, кошери, пъдпъдъци, кози, кокошки. Смятат, че това е фермерството на бъдещето – да си животновъд или зеленчукопроизводител, но сред природата, без да се използва никаква химия. Не търсят помощи от държавата. Помагат им родителите на Радослав и брат му, които живеят в Ботевград и всяка сутрин идват да работят заедно с тях.
Младото семейство е против сертифицирането на селскостопанската си продукция. Те вярват в движението, създадено преди 20 години в Америка от фермер на име Джон Сауатин, който изповядва живот в пълно единство с природата, без намеса на преработватели, химикали и торове. Написал е книга, издадена и на български „Фермер - мисията възможна”. Идеята му е човек не да произвежда много, а да има разнообразие в продуктите и да затвори цикъла. „Това е нещо различно от биопроизводството, което се контролира от не толкова компетентни хора. 95 процента от сертифицираната продукция задължително трябва да е чиста, но никой не се интересува какво има в останалите 5 процента”, казва Радослав. Повечето фермери използват антибиотици в месото, консерванти в зеленчукопроизводството. Младото семейство е против всякаква химия.
Сами си месят дори хляба. Отглеждат лимец. Най-специалният им продукт е оцет от мед, изключително полезен, открит преди столетия. Продават продуктите си по интернет или на фермерския пазар.
Яна КИРИЛОВА
Какво четем:
🔴 Благодаря на д-р Иванов за човечността🔴 Дядо Георги докара до 105 години със сланина и чай
🔴 Тина и Кевин от село Алино
Източник: tretavazrast