"Козле" е мандра и ферма между Рила и Пирин
Казано е, че човек се познава на път. Тодорка и Иван Мутафчиеви от „Козле“ са от онези българи, познанството с които е истински обнадеждаващо. Тъй като имах удоволствието да прекарам с тях пет дни на световното изложение на Slow Food в Торино и още три денонощия на път, искрено вярвам, че ако са повече хората с тяхната всеотдайност, любознателност, предприемчивост, положително мислене, весело настроение и трудолюбие, няма начин страната ни да не тръгне към по-добро. Тодорка е с две висши образования – инженер-химик и психолог, а сега – главен мандраджия. Специалността на Иван е мебелен инженер и той десет години е бил управител на фабриката за дървени играчки в Ябланица, която успешно произвеждала и изнасяла за големи държави. Докато не били разбити от несломимата китайска конкуренция с тройно по-ниски цени. Но пък Иван бил възприел от свои американски партньори убеждението, че човек трябва да е предприемчив и да е готов да започне нов бизнес. Така стартирали с фермата и мандрата.
Всеки ден започва в 6:00 часа и приключва в 11:00 вечер. Но Тодорка и Иван работят с видимо удоволствие и са доволни от резултата. А и производството в мандрата е само от май до октомври. В този активен сезон им помага и 16-годишният им син Георги, който е особено ценен с уменията си да поддържа сайта и фейсбук страницата на „Козле“.
Разговорите с Тодорка и Иван са интересни и полезни. Двамата са обикаляли и наблюдавали как се произвеждат по света сирена от сурово мляко с неповторими качества. Експерименти, които не могат да си позволят в мандрата, правят у дома – например козе сирене по някогашния тертип. Подсирва се току-що издоено мляко на температурата на издояването, 34-35° С - направо му се добавя маята, слага се в цедилника и се закача, за да се отцежда само – от вечерта до сутринта. Иван разказва, че когато „забрави“ такова сирене в хладилника, то хваща плесенна коричка, под която сиренето е „просто неописуемо вкусно“. Но да се узакони този или подобен продукт е невъзможно. Говорим с тях и колко време е изгубено по отношение на традициите и колко воля и инициатива трябват, за да бъдат възродени. И как много българи биха имали успешен малък бизнес, свързан с производство на традиционни занаятчийски храни, ако им се създадат легални условия за това.
Всъщност Тодорка и Иван Мутафчиеви произвеждат своето сирене също по най-традиционния начин – от току-що издоено пълномаслено мляко. Но пастьоризирано, както повелява законът. Закономерно сирената „Козле“ са сред най-добрите продукти на пазара ни и производителите им има защо да се гордеят с тях.
В София може да ги намерите в магазините Биомаг и Delikatessen, а във Варна - в Закускария. Но имайте предвид, че прясното козе сирене е сезонен продукт и през зимата не се предлага.
Какво четем:
🔴 Ферма в планинската пустош🔴 Благодаря на д-р Иванов за човечността
🔴 Дядо Георги докара до 105 години със сланина и чай
Източник: menumag