Христовата роза





"Зимата си тръгна вече,
Пролет иде отдалече,
с птици, свежест и цветя
и сияйна красота."

Пролетта бавно пристъпва, борейки се с капризите на времето–докато слънцето ни целува и отново снежинките ни напудрят носа. Природата се съживява и първите предвестници, като кокичетата, минзухарите и теменужките разцъфнаха по градинки и поляни. Покрай храсталаци и в редките гори на предпланините и планините срамежливо подава крехки стъбла и разлюлява жълтозелените си цветове още едно растение, символ на пролетта. Среща се в много райони на страната докъм 1500 метра надморска височина. Хората от различните райони на страната го наричат с различни имена- спреж, кукурек, кукоряк...

Той не блести с ярки цветове и нюанси. Нежно и уязвимо, това растение преодолява капризите на мартенското време и е свързано с много легенди и поверия. Когато наберях букетче от него, моята баба ми казваше да не го внасям в къщи, че кокошките няма да снасят яйца през годината. Разказват, че около обора в който се родил Христос имало разцъфнал кукуряк. В памет на събититието някъде го наричат "Христова роза". Лечителите знаят, че той притежава способността да облекчава болките ни и го използват като билка в рецептите на редица лекарствени средства. От стари времена той се славел като билка за лечение на много болести по хората и домашните животни.

За лечение използували коренищата му, които изваждали рано напролет или през късна есен. С тях лекували болести на сърцето, възпаление на гръбначния мозък, плеврит, менингит, туберкулоза, нервни болести, хемероиди, кашлица и още какви ли не други болести. Сварени в оцет ги използували против пърхот и за стимулиране на растежа и укрепване на косата, за промивка на гнойни рани и т.н. По-късно официалната медицина потвърдила само някои от лечебните свойства, които приписвали на кукуряка народните лечители.

Кукурякът притежава сърдечно засилващо действие, дължащо се на съдържащите се в него сърдечно активни гликозиди. Освен това той има диуретично действие, успокоява нервната система, стимулира перисталтиката на червата и има очистително действие.

Използва се (рядко) за лечение на сърдечна недостатъчност с отоци и други явления на венозен застой.

Външно се прилага при косопад, против пърхут, за стимулиране растежа на косата, за укрепване на косъма и др. Веществата,които съдържа обаче са силно отровни и затова кукурякът може да се използува като лечебно растение само под лекарски контрол!

В алтернативната медицина има следните начини на приложение:

Прави се запарка от 1/2 чаена лъжичка ситно счукана билка и 300 мл вряща вода. Пие се по 1 ракиена чашка 3 пъти дневно.

За пърхот и косопад, извлекът се прави в оцет и с получената течност се правят фрикции или се втрива чрез памучен тампон в корените на косата.


Какво четем:

🔴 Какво се готви на Лазаровден: 3 идеи за рецепти, които можем да направим на празника

🔴 Петя Буюклиева с невероятна изповед за живота си и връзката й с Шарлопов: Малко преди да почине ние...

🔴 Галактическите яйца ще са хит този Великден! Ето как да ги направите

Източник: club50plus



Коментари



горе