НЕВЕРОЯТНО, НО… Завесата на търновския театър единствена по рода си в света
Гобленът е работен година и половина от майстори в полския град Краков
Днес е Международният ден на театъра и по случай професионалния си празник артистите ще изиграят едно от най-гледаните им заглавия – „Декамерон”. Няколко часа преди това театърът ще бъде отворен за най-любопитните си почитатели. Те ще могат да се разходят зад кулисите, ще надникнат в шивашките ателиета, перукиерната, гримьорните и зад сцената. Гостите ще видят отблизо и най-голямото богатство на театъра – завесата тип гилотина, която е проектирана от Григор Спиридонов и е единствена по рода си в света.
Турнето из тайните на театралната магия започва от 17:30 ч. от главния вход на МДТ „Константин Кисимов“.
УНИКАЛНА ЗАВЕСА УКРАСЯВА СЦЕНАТА НА МУЗИКАЛНО-ДРАМАТИЧНИЯ ТЕАТЪР „КОНСТАНТИН КИСИМОВ” ВЪВ ВЕЛИКО ТЪРНОВО. Тя представлява огромен гоблен, изработен по поръчка и ръчно преди повече от 30 г. Проектът е на търновския художник Григор Спиридонов и според някои това е вероятно едно от най-големите художествени пана в света. Височината му е 8, 60 м, а широчината – 12, 50 м.
150 ЧОВЕШКИ ФИГУРИ СА ИЗОБРАЗЕНИ ВЪРХУ ЗАВЕСАТА И ВСИЧКИ ТЕ УЧАСТВАТ В КОМПОЗИЦИЯ, КОЯТО ГРИГОР СПИРИДОНОВ Е НАРЕКЪЛ „АЛЕГОРИЯ”. Погледната отдалече, сцената представлява театрална маска. На нея художникът е изобразил стремежа на човечеството към съвършенство. И понеже съвършенството е преминавало през войни, робства, алчност, тъга, радост, свобода, такива сцени има на огромното пано.
Два символа обаче привличат погледа на зрителите, когато завесата е спусната. Те се намират точно в центъра на платното. Единият е театрален и това е Шутът от Шекспировите пиеси. До него Григор Спиридонов е поставил прочутия надпис от Омуртаговата колона: „Човек и добре да живее, умира и друг се ражда. И нека роденият след него…” и т.н. Приятелите на Григор Спиридонов и неговите последователи са категорични, че в един от ъглите, сред множеството лица, е и това на самия художник. Освен стотиците човешки фигури върху завесата се виждат и маските на Трагедията и Комедията. Всички образи са изработени в шест основни цвята, както и в нюанси на зеленото, кафявото и бежовото.
Гобленът е правен по поръчка в кооперацията „Станислав Виспянски” в полския град Краков. Там заради гигантския търновски проект направили специален стан и кросно. Година и половина е продължила работата по паното и само женски ръце са шили фигурите, които са направени в естествената им големина. Завесата е везана с вълнени конци, защитени срещу вредители и огън. Досега паното не е сваляно нито веднъж, защото не е имало нужда да бъде реставрирано или освежавано. Специален ТИР докарал завесата от Полша във Велико Търново, а при монтирането Григор Спиридонов е композирал и художественото осветление.
Завесата е тип гилотина, спуска се перпендикулярно към земята и се използва при изключително тържествени случаи. Тя се вдига и преди всяка премиера на търновските артисти.
ВСЪЩНОСТ ЗАВЕСИТЕ НА ТЪРНОВСКАТА СЦЕНА СА ШЕСТ. Двете от тях са тип хармоника, публиката ги вижда да се пускат и вдигат между действията по време на всеки спектакъл.
Търновският театър има и тип Вагнерова завеса, която също като гилотината е на повече от 30 г. За изработването й са отишли около 300 кв. м плат. Тя е червена, със златни орнаменти и се използва най-често в оперетните спектакли, защото е пищна, също каквито са и представленията.
Останалите завеси професионалистите наричат „сценично облекло” или „крака”, „софити”, „дъна”. Краката са страничните завеси, дъната са три и те отразяват дълбочината на сцената и. Софитите са хоризонталните завеси. Сложната дума е италианска sofitto – таван, в нашия език думата е дошла през руския.
С. БОЯНОВА
Какво четем:
🔴 Илияна Раева: Много се гордея с този отбор, не съм виждала толкова силен дух (Видео)🔴 Доц. Сотир Марчев: От върбата тръгва производството на най-популярното хапче в света
🔴 Най-тежкото решение на Вежди - да дари очите на брат си
Източник: Борба.БГ