Как станах майка. Родилното отделение на търновската болница – мястото, от което започва новият живот
Първото раждане в живота на всяка жена я белязва завинаги. То остава незабравим спомен, който променя съзнанието, мисленето, приоритетите й и всъщност самата нея. От тук нататък тя вече не е обикновен човек – а суперсила с мощност да пребори и най-големите изпитания на живота, защото вече е майка. Първият плач на малкото човече е еликсирът, който изпълва душата на тази нова, съвършена жена. За да се появи обаче рожбата на бял свят, е необходим добър медицински екип, с какъвто разполага родилното отделение на търновската болница. Без доверие в лекаря, акуширал бебето, всичко изглежда много страшно. Страхът от неизвестното е лош съветник, затова, млади дами – вярвайте! В старата столица работят истински професионалисти, хора, които са тук, за да помогнат и да си тръгнете щастливи с малкото отроче на ръце.
Все по-често в общественото пространство се дискутира нарастващия процент жени, избрали да родят чрез цезарово сечение. Те биват осъждани и неразбирани от много хора. Защитниците на естественото раждане сочат като огромни недостатъци на секциото повишения риск от инфекции, срастване на червата, смърт на родилката и плода и не на последно място бавното възстановяване на майката. Аз обаче си признавам, че тайно исках да родя оперативно. Известно време преди раждането стана ясно, че естественото раждане при мен е немислимо поради тесен вътрешен ханш, голям диоптър и други медицински показатели. Ето защо, когато лекарят ми съобщи, че малкото човече може да се появи на бял свят само чрез секцио – се зарадвах. Като всеки разумен човек проучих всички манипулации, които предстоят преди операцията и след нея. Знаех, че няма да е лесно, но си заслужава. Ето и обобщение на целия родилен процес, през който преминава една жена при секцио.
ДЕН ПЪРВИ – ПРИЕМАНЕ В ОТДЕЛЕНИЕТО
Документацията, която се попълва при постъпване в отделението, изглежда като няколкотомова книга на Пушкин. Ако родилката има контракции и трябва да попълва бланките, всичко това ще й се стори като истинско мъчение. Поне вече отпадна регистрирането с пръстовия идентификатор, който няколко пъти дава грешки, докато сканира показалеца на жената. За щастие, в отделението работят предимно млади акушерки, на чиито плещи пада и отговорността за цялата бумащина. Те работят бързо на компютър, което си е истинска утеха за родилките точно в този момент, когато проклинат тези безкрайни документи – изисквания на здравното министерство и Здравната каса. След приемане в звеното следват проби за поносимост към някои от лекарствата, които ще бъдат прилагани след раждането, мерене на кръвно налягане, уточняване на вида упойка и електрокардиограма. Без консултацията с кардиолог не може да се премине към операция, затова жената е длъжна да пътува до Нова болница или специалистът да дойде по спешност в родилно отделение. Едва тогава може да се пристъпи към раждането. Осем часа преди секциото майката не може да консумира храна и напитки.
ДЕН ВТОРИ – ОПЕРАЦИЯТА
Големият ден е настъпил и цялото семейство заедно с родилката трепетно очаква бебето. Майката се подготвя за секциото с вливане на две системи и клизма, ако ще е с упойка, различна от спиналната анестезия. Вървейки по стълбите към операционната, през главата на жената минават хиляди мисли и макар да изглежда трудно да се запази самообладание – не е невъзможно. Всичко е в силата на ума, той контролира емоциите и психиката. Повтарянето на фразата „Раждането ще мине успешно. Дева Мария пред мен – аз след нея”, лично при мен даде положителен резултат. Естествено, пулсът бързо се ускорява, когато влезеш в залата и видиш екипа, облечен в зелени мантии, апаратурата и страшната операционна маса. Сега ключова роля има анестезиологът. Уверявам ви – търновските специалисти са големи професионалисти и шега с тях не бива, макар че в този момент някой хумористичен лаф от тяхна страна би разведрил ситуацията. Те са хората, които знаят как да ви приспят бързо, ако се наложи, и да ви събудят, когато всичко приключи.
Поставянето на спиналната анестезия не е лесна работа. Тя се инжектира в гръбначния стълб, на точно определено място между прешлените, а преди това се поставя и местна упойка. Точно така – упойка преди упойката! Боли, но не е нещо, непосилно за преодоляване. Анестезията започва да действа веднага. С това започва и работата на акушер-гинеколозите, които стартират операцията. Разбира се, няма как да проследите разреза и самото секцио, тъй като пред вас спускат платно. Относно спиналната упойка – това е едновременно обездвижване и обезболяване от кръста надолу. Тоест, не може да си мърдате краката и не чувствате болка, но усещате всяко докосване и натиск. Поставя се катетър, който се маха на другия ден.
Жената е в пълно съзнание и чува всичко, което се случва. В същинската част вторият оператор силно притиска корема, за да може бебето да излезе по-лесно през разреза. Едно от предимствата на спиналната упойка се проявява точно в този момент. Майката чува първия плач на своето бебе, което няма как да се случи, ако е с пълна упойка. Този звук е безценен и незабравим. След това лекарите се заемат със затварянето на корема и зашиването или залепването на разреза. Цялата операция трае максимум час. Когато всичко приключи, родилката се настанява в стая в отделението и отново й се вливат три банки, с които да се „нахрани”, тъй като не е приемала храна и напитки от предната вечер. Чрез системите се възстановяват и загубените течности по време на секциото. Упойката спира да действа до два часа след операцията, затова е нужно поставяне на обезболяващо лекарство. Без такова трудно би било да се издържи на болката. В такъв момент през главата ти непременно минава мисълта, че сигурно никога няма да спре да боли, но не е така. Още същата вечер акушерките правят опит да изправят родилката на крака и да направи няколко стъпки. При първото повдигане това изглежда невъзможно, тъй като болката е провокирана точно от мястото, от което е необходимо усилие, за да се изправи човек.
ДЕН ТРЕТИ – ВЪЗСТАНОВЯВАНЕ
Болката е все така силна, но с обезболяващи лекарства става поносима. Искането на обезболяващо лекарство не е срамно нещо, а жизненоважна потребност. Пиенето на вода, чай и сокове е много полезно и от ключово значение. Най-важно е обаче бързото раздвижване и ставане на крака. Колкото по-бързо жената започне да прави крачки, толкова по-лесно става всяко изправяне и възстановяването й ще трае по-кратко време. Борбата с болката може да бъде спечелена с упоритост и доза инат. И през този ден родилката се „храни” със системи, но вечерта може да поеме течна храна.
ДЕН ЧЕТВЪРТИ – ДВИЖЕНИЕ
Това е моментът, в който жената трябва да положи най-големи усилия, за да се разхожда, тъй като залежаването само ще усили болката. Ако може всеки час да прави по десет крачки – би било най-добре за организма. Възможно е при всяко изправяне да настъпва световъртеж. Ето защо погледът не бива да е насочен към пода. Приемът на течности продължава да е задължителен, а стоенето в седнало положение – добро упражнение за укрепване и заздравяване на коремните мускули.
ПЕТИ ДЕН – ИЗПИСВАНЕ
Ако всички резултати от медицинските изследвания са добри, бебето е здраво и жената може да ходи – е време да се приберат вкъщи. Този дългоочакван момент се превръща в празник не само за семейството, а и за цялото отделение. Целият екип ликува, когато изписват здрави пеленачето и неговата майка. Цветя, смях и радост огласят коридора и ознаменуват пътя на малкото човече. От тук нататък приключението за родителите започва. Само те имат право да решават за своето бебе и носят отговорността за отглеждането и възпитаването му. Няма нищо страшно да обяснят на развълнуваните баби как те сами искат да повиват, хранят, къпят и т.н. пеленачето, защото времената се менят и грижите за новородените също. И все пак е хубаво от време на време да се вслушват в съветите им, като съобразят препоръките с модерните за 21-ви век методи, храни и козметики.
Без значение дали раждането е по естествен път, или чрез цезарово сечение, това е незабравим миг в живота и най-святата мисия на всяка жена.
Галина ГЕОРГИЕВА
Какво четем:
🔴 Важно за всички българи в чужбина! Не плащаш здравни осигуровки, само ако...🔴 Невероятен успех! Принстън и Станфорд се надпреварват да грабнат пловдивчанка
🔴 Църквите и манастирите около София
Източник: Борба.БГ