Седем в Благоевград покосени от инсулт през уикенда, ето какви причини посочват от Спешна помощ



Седем пациенти с инсулт са приети в благоевградската болница през уикенда, само вчера до обяд са приети трима – две жени и мъж. 65-годишна жена от Благоевград изпаднала в нестабилно състояние сутринта, съобщава struma.bg. Тя се почувствала зле неочаквано след закуска, кръвното й налягане рязко спаднало и загубила съзнание.

Съпругът й веднага потърсил помощ на тел. 112. На място пристигнал спешен екип и след оказаната реанимационна помощ е транспортирана до болницата. Настанена е в реанимация на МБАЛ – Благоевград.

Сред приетите е и 58-годишен мъж от кресненското село Ощава, който получил инсулт след претърпян лек пътен инцидент. Мъжът катастрофирал завчера, той нямал оплаквания от удара в главата и тялото, но от силния стрес вдигнал рязко кръвно налягане.

Сутринта почувствал слабост и му се изкривила устата вдясно, ръката му изтръпнала, бил объркан и не можел да говори. Веднага е транспортиран до спешно отделение на благоевградската болница, след лекарския преглед и направени изследвания е установено, че има увреждане на мозъка.

Настанен е за лечение в неврология на МБАЛ – Благоевград. Според медиците е получил инсулт от силното напрежение и преживения стрес от катастрофата.

54-годишен мъж от Благоевград също е приет за болнично лечение, той се събудил, след като усетил силно мравучкане и изтръпване на пръстите на ръцете, имал и затруднен говор. Зачестяват и случаите на неврологични оплаквания.

44-годишна благоевградчанка е настанена за лечение в неврология със силно главоболие и повръщане, установено е, че е направила пристъп от мигрена. Дежурният лекар в спешно отделение д-р Мустафова предупреждава първите симптоми на проблеми с ходенето, загуба на равновесие и замаяност да не се подценяват.

Внезапната загуба на сила в ръката и крака, както и мускулите на лицето може да сигнализират за настъпващ инсулт.

Д-р Мустафова поясни, че пролетта е „капризен“ сезон с резки промени на температурата и непрекъснато изменящите се влажност на въздуха и атмосферно налягане, които влияят на кръвното налягане.

То започва да се променя и става нестабилно, подобно на времето. На организма му трябва време, за да се адаптира, за хора с нормално кръвно няма риск, но хипертониците е добре в подобни условия ежедневно да го следят. При подобни резки промени на атмосферното налягане се наблюдават най-често случаи на хипертонични кризи, инсулти и инфаркти. Рискови са още и физическите натоварвания, както и многото емоции и стрес. 


Какво четем:

🔴 Уникална операция в Стара Загора! 10-сантиметров камък извадиха през устата на пациентка

🔴 От сряда започва изплащането на пенсиите с Великденски добавки

🔴 Велики вторник е

Източник: zdrave



Коментари



горе