Великден в българския Ерусалим
Чували ли сте за Български Ерусалим? Заради неговите 237 духовни средища така наричат Асеновград. Това са 4 манастира, 33 черкви и точно 200 параклиса. Разбира се, най-популярен е Бачковският манастир, който след 65 години ще закръгли своето първо хилядолетие. Той е прочут заради своята чудотворна икона на Света Богородица, наричана още Бързата, разположена в храма, посветен на Божията майка. Славата е заради установения през вековете факт, че добрите молитви, отправени към изображението на Божията майка скоро се сбъдват.
Асеновград се радва и на още една черква – на 253 години, също кръстена на Богородица. По-стар от нея е 300-годишният храм Свети Никола.
Сред забележителностите на града е и Асеновата крепост, която е възстановена по турско време, тъй като в нея един от синовете на починалия легендарен Султан Баязид в началото на османското иго – през 1402 г., се е отбранявал от брат си във войната им за престола. Победата обаче била за другия наследник – Сюлейман, който не просто се възцарил, ами създал империята и се помни до днес в световната история. Брат му Муса, който изгубил Асеновата крепост, все пак го надживял, наследил го и управлявал, макар само 3 години.
На друг от хълмовете около града е разположен манастирът Свети Кирик. Той е в селото, сега квартал Горни Воден, на 5 км от центъра по посока Пловдив. Не е ясно от кога точно датира той, дали манастирите в местността не са били два. Знае се само годината на първото му опожаряване и разоряване от османлиите – 1657 г. Това се случва и над век и половина по-късно – през 1810 г. Преди 202 години започва възстановяването му около стария кладенец, известен още преди турското нашествие по нашите земи. От средата на 19-и век до 1930 г. той е гръцки. През 1943-44 година е концлагер. След това е лудница. Възстановен е и от 1985 г. е творческа база на Съюза на архитектите. След промените става 3-звезден хотел.
В черквата Света Петка в двора му има оригинални икони, дело на великия майстор Захари Зограф.
Бранд на Асеновград са и лозовите сарми. Вероятно това е резултат от сериозното гръцко влияние в града, наричан чак до средата на 1934 г. Станимака. Името е гръцко. След това градът е кръстен на великия ни цар Иван - Асен Втори.
Препоръчваме ви да опитате традиционните станимашки сармички в някоя от приятните кръчми с градини в стария град с възрожденски къщи. От гледна точка на шопинга, Асеновград е известен като булчинска столица на България – полезна информация в навечерието на сватбения пролетен сезон. В града са събрани стотици майстори на този тип тоалети, някои от които са известни в цялата страна.
На Великден може да посетите и църквите и манастирите, които са около София.
Какво четем:
🔴 Мъж почина, чакайки линейка. От тел. 112 пратили полиция🔴 Подземен град лежи под българско село в Родопите
🔴 Сашо Диков стартира предаване по телевизия "Евроком"
Източник: Дир.БГ