Великденчето - изцерителят на всички недъзи



Наричат великденчето великденски кактус или “мъжка вярност”, тъй като при докосване нежните листенца на цветовете окапват. То е кактусово растение, което произлиза от земите на Бразилия. Получило е името си, тъй като цъфти през април и май, когато обикновено се пада и празникът. Познато е още като великденски кактус или пролетен кактус. Има малки и къси листа в контраст с по-едри цветове.

Великденчето цъфти в бяло, розово и червено. Обикновено се използва като каскадно растение във висящи кошници, но първо трябва да порасне достатъчно.

Цъфти от през април и май и има цветове чак до август. Често го бъркат с други негови “роднини”, тъй като има около 300 вида. В България се срещат между 40 и 50 вида. Великденчето е многогодишно тревисто растение, което обича сухите почви и расте предимно в гори, по оголени места, трънаци, канавки, покрай пътища.

Как да си

отгледате

великденче

Великденчето не е капризно растение, но има и някои особености в отглеждането.

Поливане

Важно е да поливате цветето с филтрирана вода, като наблюдавате растението, защото има склонност да задържа вода и корените му да загниват. От време на време пулверизирайте въздуха наоколо – това цвете обича влажния климат.

Светлина

Оставете великденчето на полусенчесто място, тъй като е свикнало да получава светлина от процепите между клоните на дърветата в бразилската джунгла. А докато цъфти, го дръжте на полусянка. През лятото може да е на по-топло и светло място, но никога на пряка слънчева светлина - може да загине. Пред зимата пък го дръжте на хладно, като температурата не трябва да пада под 10 градуса.

Почва

Подсигурете му пропусклива, лека и добре дренирана почва. Може да ползвате и кактусова пръст, а отдолу да сложите подложка от торф, за да придобие почвата лека киселинност, каквато трябва и на растението. През пролетта го наторете с тор за кактуси.

Размножаване

Размножаването на великденчето става с помощта на отделен крайник, който е пуснал корени.

Какво лекува

Когато едно време римляните завладели населяваните от германите земи, се запознали с великденчето - най-уважаваното от германите лечебно растение. То носело наименованието “главен изцерител на всички недъзи”, а и до ден днешен народът го нарича “изцерение от всичко”. Когато римляните искали да направят специален комплимент на някого, казвали, че въпросният имал толкова много добри качества, колкото и величаното великденче. Лековитото великденче е диворастящо, лилаво на цвят и наистина помага при всякакви болежки.

При високи стойности на холестерин в кръвта се препоръчва да се изпиват по две чаши чай от великденче дневно. Чай от билката преди сън пък помага при невроза, дължаща се на психическо претоварване. Чаша чай преди лягане е особено полезна и за хора, чийто труд е свързан предимно с умствена дейност. Също така то превъзходно освежава паметта и премахва световъртежа. При жълтеница, песъчинки в бъбреците, подагра и ревматизъм също се препоръчва лечение с билката. Прясно изцеден сок от цъфтящото растение се използва с успех при хронични кожни възпаления и екземи, като се приема по една чаена лъжичка два-три пъти на ден. Възпалени и трудно зарастващи рани най-напред се промиват с отвара от великденче, след това отгоре се слага марля, напоена с пресен чай, прави се топла превръзка и така се нощува. Страдащите от ревматизъм и подагра могат да облекчат болките си с тинктура - външно с разтривки, а вътрешно - три пъти дневно по 15 капки в малко вода или чай.


Какво четем:

🔴 8 български града пазят парченца от Кръста

🔴 Хиляди срещаха Великден в църквата "Свети Стефан" в Истанбул

🔴 Велинград измести Вашингтон от "Гинес" с най-много боядисани великденски яйца

Източник: 24 часа



Коментари



горе