30 000 лв. за изкуствено сърце от болния или дълг за болницата
Представените в последния момент условия за финансиране на имплантите и консумативите ще наложат драстично доплащане от пациентите или натрупване на дългове в болниците, за да не бъдат оставени хора да умират. Това наложи да напишем писма до фирмите с предложени да намалят цените, но дали това ще се случи, още няма отговор. Например разликата в цената на едно изкуствено сърце е 30 хиляди лева, в консумативите за провеждането само на една бъбречено-заместителна терапия или терапия за филтриране на кръвта от антитела например (хемофилтрация или хемодиафилтрация) - до 1000 лв. Това обясни по Нова тв директорът на болница "Св. Екатерина" и национален консултант по кардиохиругия проф. Генчо Начев.
Ако човек няма парите, които покриват разликата? Убеден съм, че в нито една болница лекарите няма да си позволим да почине човек заради разликата, заради това неразумно несъобразеното с каквото и да било намерение за финансиране от здравната каса и Министерството на здравеопазването, каза проф. Начев. Той даде и друг пример: 12 души чакат за сърдечни клапи, които се по поставят през катетър, защото по новия механизъм трябва да доплатят 10 хиляди лв.
Болниците обикновено не се оставят да търсят всеки имплант в момента, в които й потрябва, а имат известен резерв. Влизането в действие на новите правила със стара дата от началото на годината означават, че с това те вече са натрупали дългове от разликата в цените, по които са купили и тези, които ще се поемат от обществените фондове, допълни проф. Начев.
Около 20-25% по-ниски са цените, които ще се поемат от здравната каса и министерството за всички видове импланти.
Част от проблема е, здравната вноска от 8% се тълкува като пълно осигуряване, а тя е само задължително здравно осигуряване, т.е. нейната роля е да гарантира основен пакет за лечение, не пълно лечение на всичко - пакет, които иска 3 пъти повече пари, пресметна националният консултант. Според него това предполага два основни механизма за решение - вноската да се увеличи или обемът дейности в основния пакета да се намали. Първият вариант не е добър, по-добре е да се осъвремени пакетът и да има регламентирано доплащане от пациентите, така те ще имат интерес да упражняват контрол върху всички разходи за лечението им, а за тези, които не могат да доплащат, трябва да се създаде фонд за здравни помощи, подобен на този, който има за отопление за социално слабите например, каза проф. Начев.
Какво четем:
🔴 За Великден момченце получи мечтаната инвалидна количка🔴 САЩ поиска да екстрадираме нашенец, арестуваха го в Добрич
🔴 Ето с какво запомних живота през социализма
Източник: 24 часа