Мусала, Заврачица, Боровец



Да минаваш покрай преспи сняг в най-големите летни жеги е екзотично изживяване, което може да се сравни с това да изкараш януарските студове на някой плаж в Австралия. За щастие, ходенето на планина е много по-евтино и не изисква толкова много време. Рила е само на 80 километра от София и затова решаваме да се спасим от горещината по маршрута Боровец – връх Мусала – х. Заврачица – Боровец. Банално, но ефикасно.

Срещу 10 лева кабинковият лифт ни качва до Ястребец, а оттам до х. Мусала е по-малко от час по почти равна пътека. Вятърът е свеж, а гледките са като в реклама на HD телевизия, но много по-ефектни, защото се допълват от уханието на мащерка.

Единственият недостатък на това трасе е, че през летните уикенди привлича много хора. Толкова много, че се срещат „туристи”, носещи багажа си в торбички от някой супермаркет, както и безчет чичковци многознайковци, които на висок глас разказват случки от казармата или някоя страшна планинска история (обикновено на Кончето в Пирин преди 30 години).

След 3 часа ходене сме на най-високия връх на Балканския полуостров. В „метеорологичната наблюдателница” продават цели три вида бира, но нас ни чакат още 4 часа път, затова наблягаме на чая. Температурата на сянка е 12 градуса, а от северната страна на сградата все още има преспи. Навалицата е такава, че за снимки пред пирамидата на върха има опашка. Многоезична. На Мусала винаги се чуват поне два-три чужди езика.  

След като хапваме най-вкусните сандвичи на света, оставяме гръмогласните досадници да разказват на всеослушание вицове от 80-те години и продължаваме напред към хижа Заврачица. Тук вече няма тълпи. По трасето сме само петима българи и двама чехи, които отиват на х. Грънчар (това е традиционен за чужденците маршрут, който 2 дни по-късно завършва на Рилския манастир).

Минаваме покрай Близнаците, а когато изкачваме Маришки чал и Манчо слънцето вече е следобедно и цветовете стават пастелни. Идеално време за снимки и за съзерцание към обвитите в загадъчна мараня Пирин и Родопи.

На хижа Заврачица пристигаме тъкмо по ракиено време. Вечеряме отвън, но към девет става толкова студено, че продължаваме със сладките приказки в хижата.

На следващия ден времето е още по-топло, но сме принудени да се върнем в града. След по-малко от три часа сме на х. Чакър войвода, а оттам до ситняковския лифт е час. Пътуването със седалковия лифт е като десерт на цялата екскурзия. Прохладен вятър и страхотни гледки към Витоша и Стара планина!

Хижа Мусала. Нощувката е 15 лв., като често в събота вечер и 50-те легла са заети

Некрологът също подсказва в кой край на България се намираш

Заслонът Ледено езеро се намира на 40 минути под връх Мусала. Нощувката е 12 лева, а хижарката леля Величка е много точен човек

С точност до сантиметри!

Леденото езеро оправдава името си дори през юли! Това е най-високото езеро в Рила (2709 м) и второ по височина в България. Дълбоко е 14 метра! В далечината се виждат облаците над Стара планина

Не вярвай на досадните чичковци, които обясняват, че сутрин рано от върха се вижда Бяло море. Това е мит!

Една от камерите, разположени на стълба, излъчва картина в интернет

В тези кутии се измерват температурата и влажността на връх Мусала

Стъклената топка не е за магии. Това е хелиографът, с който се измерват часовете слънчево време. Всеки ден под топката-лупа се поставя разграфена хартия. Когато слънцето се движи по небосклона, то прогаря участъци от хартията. В края на деня те се сумират.

Язовир Бели Искър и Пирин в далечината

Хижа Заврачица (2181 м н.в.)

Хижа Чакър войвода (1932 м н.в.) е една от най-добре поддържаните. Хижарят Иван и съпругата му се стараят

 

снимки: В. Богданов


Какво четем:

🔴 Българи в Англия!

🔴 Защо все българите са виновни

🔴 5 безценни роли на Васил Михайлов

Източник: hotnews



Коментари



горе