Ивановски скални църкви – българското чудо



Археологически резерват Ивановски скални църкви край Русе е един от 9-те родни обекта, включени в списъка на ЮНЕСКО за световно наследство. Защото без аналог на територията на страната ни, Ивановски скални църкви са поредното българско чудо!

Ивановски скални църкви 

Уникалният по рода си резерват „Ивановски скални църкви” се намира на около 15 км. от град Русе, в скалите на живописния каньон на река Русенски Лом (дала името и на природния парк в чийто предели попада), недалеч от село Иваново.

 

Първите скални килии са издълбани от отшелници още през XII век. През 20-те години на XIII в. монахът Йоаким (по-късно избран за първия търновски патриархи негови ученици изграждат първата скална църква и заедно с останалите помещения основава скален манастир „Свети архангел Михаил”, с финансовата подкрепа на цар Иван Асен II. 

Ивановски скални църкви 

Обитавана предимно от монаси граматици и книжовници и станала популярно място за поклонение сред християните, Светата обител се радва на стабилна подкрепа и дълготрайни връзки с царския двор в старопрестолната столица Велико Търново. А владетелите от епохата на Второто българско царство се грижели за разширявали за разширяването и украсяването на манастира, изпращайки каменоделци и зографи.

Ивановски скални църкви 

През XIII  - XIV в. Ивановските скални църкви са вече един от най-големите духовни и книжовни центрове в България. Стенописите и живописните изображения по фасадите и във вътрешността им се превръщат в образец за най-високо художествено майсторство на средновековното изкуство. А тъй като Йоаким имал много последователи – исихасти (монаси, дали обет за безмълвие), през XIV в. Ивановските скални църкви се превръщат в център на исихазма.

 

Ивановски скални църквиПо стените на скалните помещения оживяват едни от най-интересните исторически епохиприсъстват портретите на двамата ктитори на манастира - цар Иван Асен II и цар Иван Александър, стенна живопис, изобилстваща от антични мотиви, надписи, и множество емблематични за християнството библейски сцени. По стените на монашеските килии пък са съхранени издълбани от монасите кратки изповеди и послания (пример е т.нар врязан надпис на Иво Граматик от края на XIII в).

 

Днес, от първоначално създадените 40 църкви и около 300 килии, в масива на 32 м. височина са оцелели около 20 помещения (църкви, параклиси и килии), свързани помежду си с лабиринт от пътеки и стълби. Те включват комплексите от скални помещения на т.нар „Затрупана” църква (параклис „Св. архангел Михаил”), Кръщалнята, Господев дол, „Съборената” църква (църква „Св. Теодор”) и църквата „Св. Богородица”.

 

Ивановски скални църквиИменно последната се смята за Главната църква в Ивановския манастир и нейните стенописи са единствените, до които е позволен достъп. Изсечена е на височина 38 м., състои се от две помещения и параклис, а по стените й са изписани впечатляващи библейски и евангелски сцени и образи (смятани за апогея на средновековното православно българско и балканско изкуство), сред които „Тайната вечеря”, „Влизането в Йерусалим” и светите Апостоли. Тук ви очаква и изключително запазен портрет на цар Иван Александър.

 

В „Съборената” църква пък е изографисан портретът на съпругата му и първа българска царица - Теодора, която по-късно става монахиня. По-нататък, в т.нар „Затрупана” църква е „настанен” портретът на цар Иван Асен II, държащ умален модел на храма в ръце (като негов дарител).

Ивановски скални църкви 

Особено интересна и колоритна е църквата „Господев дол”, тъй като тя е сред най-богато украсените със стенописи скални помещения. А заради един надпис на стената се предполага, че именно тук е гробът на българския цар Георги Тертер, който прекарва последните години от живота си като монах в манастира. 

 

Археологическият резерват „Ивановски скални църкви” е само част стотиците средновековни скални църкви, манастири, параклиси и отшелнически килии в долините на река Русенски Лом и нейните притоци, носейки й славата на българско духовно средище.

Ивановски скални църкви 

И въпреки че достъпът до него е доста затруднен, тук ежедневно се стичат хиляди туристи и поклонници, нетърпеливи да се докоснат до красотата на това българско чудо поне веднъж в живота си. Присъединете се към тях!

Цвети Тошева 

 


Какво четем:

🔴 пациентка с левкемия е в ремисия без лечение

🔴 Катрин Тасева спечели бронз на обръч в Пезаро

🔴 Камен Донев на 47

Източник: Розали



Коментари



горе