Ученици шият тоалети по желание на абитуриенти сираци



Близо месец преди баловете, ученици от столичната професионална гимназия по облекло "Княгиня Мария Луиза" са се захванали да шият тоалети за абитуриенти, лишени от родителска грижа. В рамките на социалната инициатива "Мечтаната дреха" за голямото тържество няколко младежи от София и околността ще получат красиви тоалети. Как дизайнерите и моделите възприемат инициативата? Колко време отнема за изработката на официално облекло? Има ли развитие у нас "Модният дизайн" като бъдеща професия? Отговорите на тези и още въпроси научихме от Александър Гергинов - учител в гимназията по облекло и един от организаторите на проекта.

- Г-н Гергинов, колко абитуриента ще получат тоалети, изработени от учениците ви?

- Абитуриентите са завършващи от различни институции, като някои от тях имат по един родител, някои са със специални потребности. Тази година зрелостниците са 11 – 5 момичета и 6 момчета. Те са от три града извън столицата - от с. Разлив, Дупница, Самоков, както и една институция и две училища в София. От нашата гимназия също има момиче, което участва в проекта за втори път. 

- Как решавате на кои абитуриенти да помогнете?

- Не сме ги избирали по специален начин. Свързахме се със "Закрила на детето" и от там вече ни насочиха към тези абитуриенти.

- Колко време отнема за изработката на един тоалет - рокля или костюм?

- Изработката на мъжки костюм е изключително трудно за изработка изделие, а училището ни няма условия за шиенето им. Затова разполагаме със спонсор за тях. Нашите ученици моделират три рокли и два гащеризона. Целият процес ни отне около месец.

- Съобразявате ли с желанията и вкусовете на завършващите, допитвате ли се до тях?

- Техните желания са приоритет. Децата от "Княгиня Мария Луиза" говорят с абитуриентите, които пък им дават снимки, описват желанията си. Заедно обсъждат от какъв материал да са тоалетите, каква дължина, форма, детайли. Доверяват ни се. Накрая правим скици, изпращаме им ги и след одобрение започваме да работим. 

- Колко ученика участват в изработката на тоалетите?

- За направата на дрехите работят 6 човека, но в целия проект са включени 11 ученика между 8-12 клас. Ще проведем и благотворително ревю, което ще се състои в музея „Земята и хората“ на 17 май от 19 ч. То ще бъде със символичен вход, за да може да съберем средства, които да покрият подготвителни курсове или такива, които са за квалификация на завършващите. Едно от момчетата има желание след като завърши да изкара ниво Английски, друго от момичетата пък иска да изкара фризьорски курс.

- Ще бъдат ли оценявани работите им?

- Няма да бъдат оценявани, тъй като това е абсолютно безвъзмездно начинание. Голяма част от свободното време на децата е заето с организирането и направата на ревюто, като има различни параграфи, по които работят – електронни покани, спонсори и т.н.

- Какви други извънкласни дейности осъществявате?

- Гимназията ни предлага многобройни извънкласни дейности. Курсове, които разширяват познанието на учениците. Аз водя арт клуб, който се състои от различни възрастови групи. Други такива са курсове за шиене и правене на индивидуални модели, компютърно проектиране на облекло. Но инициативата "Мечтаната дреха" е наистина уникално социално начинание - прекрасен проект от ученици за ученици. Осъществяваме и различни проекти в чужбина, като целта е децата да видят добри практики от училища в европейските страни. В Италия например, беше страхотно, тъй като ходихме в 10 училища, посетихме няколко световноизвестни модни ателиета в северната част на страната. Надявам се да продължаваме да развиваме такива проекти. Също така правихме обмен и с Румъния, Сърбия, и Молдова.

- Как дизайнерите и моделите възприемат инициативата?

- Официално започнахме да работим миналата година, а самата идея и от около две. Нашите единадесетокласници тогава, все още поддържат връзка със завършилите вече момичета и момчета, на които ушиха тоалети. Самите преподаватели създадохме приятелски отношения с ръководителите на институциите.

Инициативата тръгна от самите деца. Проект, който да съчетава техните умения и това, което изучават, и социална кампания. Те са приели сериозно ангажимент и към проекта, и към хората. Професионално им помага – научават се как да общуват с институции, медии и т.н.

- Koe e най-трудно за учениците в тази кампания - ушиването на дрехите, комуникацията с нови/други хора?

- Учениците нямат много голям опит в техническото изработване на дрехите и имат нужда от помощ в това да направят облеклата на добро ниво. И разбира се учителите им помагаме. Но самата комуникация с различен тип хора – това не ги притеснява. Напротив – имат интерес в социален план да се развиват и да общуват с тях.

- Кой осигурява материалите за изработката на тоалетите?

- Работим по проект на МОН, така че частично финансиране идва от там, частично от училището ни, както и от миналогодишните спонсори.

- Към кои специалности интересът е най-голям?

- Най-голям интерес има и с няй-голям бал се влиза в „Моден дизайн“. Към "Технология на облеклото“ също има интерес, въпреки че е доста инженерна. Като част от тези две паралелки е рисуването, което е голям плюс и решаващ фактор при избора на кандидат-гимназистите. От миналата година имаме нова специалност - „Сценичен костюм", като идеята е да се изучават различни видове промоутърски, театрални и други видове костюми.

- Има ли развитие у нас "Модният дизайн" като бъдеща професия?

- По-голямата част от завършилите нашето училище деца се насочват извън България. Тук пазарът е много необработен. Аз съм дизайнер и мога да кажа, че има доста да се работи в тази посока. Дизайни от нашия тип може да се продават извън границите на страната ни, но трябва да бъдат разработени канали. Нямаме опит в пазара и в разпространяването на облекло, но пък имаме добри специалисти и човек би могъл да работи в тази сфера. Въпреки това, от опита, който притежавам - съм категоричен, че у нас има изключително добри кадри и производство, както и много талантиливи творци, които продават дори извън Европа. Но има още какво да се направи тук – въпрос на време и някакъв опит.


Какво четем:

🔴 Ремонтираха църквата в Сатовча с дарения на християни и мюсюлмани

🔴 10 неща, които ще донесат късмет в дома ви (СНИМКИ)

🔴 Бързият сън пази от деменция

Източник: Кмета



Коментари



горе