След Шипка и Мадарския конник кампания събира средства за Плевенската панорама
След акциите в помощ на паметника на Шипка и Мадарския конник следващият благотворителен концерт на кампанията "Ние обичаме България" ще насочи усилията си към Плевенската панорама, обявиха организаторите от веригата супермаркети "Билла България" на пресконференция днес. Той ще е на 22 май в зала "Арена Армеец" и ще събере над 10 изпълнители от различни генерации, а 10 лева от всеки продаден билет ще отидат за реставрация на музея.
© BILLA България
"Мистерията на българските гласове" и рапърът 100 кила, Берковската духова музика и Веселин Маринов, "Дийп зоун проджект" и "Тоника" са сред артистите, които ще участват безвъзмездно в концерта. Ще се продават й сувенири. Досегашните две издания на инициативата показват, че това е успешен модел - миналата година кампанията е събрала над 90 хиляди лева за Мадарския конник.
Те са вложени в оборудване на мултимедийния посетителски център, изграден преди време с пари от програмата "Регионално развитие". В него вече има съвременен детски кът със сензорна (тъч скрийн) маса за образователни игри, информационен киоск за възрастни и 20 чифта очила за виртуална реалност. С тях ще може да бъде разгледана 3D възстановка на обредната култура на Мадара, която ще бъде готова към края на юни. Ще има и далекоглед за хората с двигателни увреждания, тъй като особеностите на паметника не позволяват изграждане на друга помощна инфраструктура.
Със средствата от новия концерт ще бъдат реставрирани огромното панорамно платно на "Плевенската епопея" (115 на 15 м) и eкспозицията пред него. За 40-те си години съществуване те никога не са били реставрирани и са загубили своя 3D ефект. Панорамата е единственият музей от подобен тип на Балканския полуостров и един от само 30 в света, посочиха от общината в Плевен на пресконференцията. Ако се съберат достатъчно средства, в музея ще бъдат поставени сензорни екрани и ще бъде ремонтиран покривът.
1.5 млн. лв. са средствата за консервация и реставрация на паметници, предвидени в бюджета на Министерството на културата. Те се разпределят на проектен принцип, а срокът за подаване на предложения бе до 10 април. Въпреки че увеличението е тройно спрямо 2015 г., парите са още непропорционално малко спрямо голямото количество паметници, нуждаещи се от поддръжка. Затова министерството гледа положително на инициативи от страна на бизнеса, посочи в отговор на въпрос на "Дневник" Екатерина Джумалиева, директор на дирекция "Културно наследство, музеи и изобразителни изкуства" във ведомството. Според кмета на Плевен Георг Спартански ключът към своевременна грижа за големия брой паметници минава именно през подобни кампании на гражданите и бизнеса. Българите не са по-бедни днес, отколкото преди 100 години, когато с дарения са строени множество институции, заяви той.
Какво четем:
🔴 Яжте йодирана, а не хималайска сол, за да имате интелигентни деца🔴 Българи посрещат българи в сърцето на Лондон
🔴 Кеворкян побесня и попиля властта: Питайте един пенсионер, 200 лева на месец пари ли са?
Източник: Дневник