КАТЯ ФИЛИПОВА - НЕЗАБРАВА (ВИДЕО)



Кармично или чисто съвпадение, но Катя се ражда на 13 май 1949-а и умира на 13 май 2012-а. Варненката и до днес не е забравена. Точно като в песента, с която стана известна. Тя не е познавала завистта, а суетата определено ѝ е била напълно чужда.

В „онова“ време, когато в Руския клуб се събрали артисти, писатели, поети и музиканти, самата Леа Иванова казвала: „Това е моето дете, това е моята дъщеря!“. Двете били много близки не само заради семейното приятелство, някак споделяли общи възгледи за живота, независимо от разликата във възрастта.

Резултат с изображение за катя филипова

Катя Филипова обичала да разказва за своя дворянски произход: „Моят дядо Владимир Телесницки е дворянин, който е участвал като офицер в Руско-турската освободителна война и е герой от боевете край Шейново през зимата на 1877 година. Има специален меч за храброст, връчен от руския император Александър II. Той остава в България, тъй като се влюбва в моята прабаба. Тя се е казвала Мария. Той почива много млад. Имам много ценни документи във връзка с Освобождението. Това не съм го споделяла с никого, за да не излезе, че парадирам с произход и пр. Но много се гордея. Фактически от неговия брак с Мария се ражда моята баба, която е майка на моя баща, и се казва Катерина. Кръстена съм на нея.

Винаги съм се гордяла, че съм българка, макар че, ето виждате ли, имам руска кръв, а пък другата ми баба е словенка по произход, родена е в Любляна.“

Катя завършва социология, но покрай родителите си, работили в Музикалния театър, проявява интерес към сцената. Първите ѝ професионални изяви са като едно от трите момичета във вокална група „Обектив“. Самостоятелната си кариера започва след конкурс за солистка на Естрадния оркестър на Българското радио и телевизия (настоящия   държавен бигбенд). После печели серия международни конкурси.

Резултат с изображение за катя филипова

Ниският ѝ плътен глас се отличава с изключителна красота и богатство. Не случайно тя е една от най-награждаваните ни певици в чужбина. Най-популярните ѝ песни са „Незабрава“ (Тончо Русев), „Сбогом, мое море“ (Чавдар Селвелиев), „Бялата птица“ (Атанас Бояджиев), „Отплуване“ (Иван Калчинов), авторската „Добър вечер, Едит Пиаф“, „Принц на дъжда“ (Митко Щерев) и др.

„Приготвях се да правя нов албум и моят продуцент Мишо Ваклинов, лека му пръст, помоли Тончо Русев да напише една песен за мен. – разказва приживе историята на „Незабрава“ Катя. – Той не беше писал дотогава някаква песен за мен. В първия момент „Неза­брава“ ми се стори странна, не знаех как ще я приемат хората с това „налей ми вино“.

Резултат с изображение за катя филипова

В началото приема „Незабрава“ като пиянска песен. „Тогава нямаше такива песни за вино, както сега. После се установи, че изборът ми е бил много добър. Жестът, който Тончо Русев направи спрямо мен – да напише такава хубава песен с такава любов, е много мил. Тази песен промени съдбата ми. Хората ме свързват винаги с нея, независимо че имам и други хубави песни, но изглежда, че тя е моето лице. Със същия текст съм я пяла на френски. И дори получих много писма тогава от Франция, но аз не погледнах много сериозно на това. Пяла съм я и в Африка на френски – също е имала голям успех“, разказва приживе Катя Филипова. Нека сега чуем песента отново.

Димитър Янков


Какво четем:

🔴 Жената до Боян: Ако за него битката е приключила, нека си остане в планината

🔴 Родолюбиви рокери "излетяха" към Батак, за да сведат глави пред паметта на жертвите от клането в града (ВИДЕО)

🔴 142 години от Баташкото клане – героизмът на българите!

Източник: artday



Коментари



горе