С 400 нови линейки спешната помощ ще стига до всяко село, проектът е за 163 млн. лв.



Мащабният европроект за модернизация на спешната помощ в цялата страна мина на следващ етап. На 12 май Министерството на здравеопазването е изпратило проектопредложението си за ремонт и

обновяване

на 237 спешни

отделения

и центрове, купуване на 400 нови линейки и техника - всичко на стойност 163,5 млн. лв., съобщиха от пресцентъра на МЗ. Финансирането е по Оперативна програма “Региони в растеж”.

Очаква се през септември строителите да са избрани и да започнат да работят.

Основната цел на проекта е да подобри както достъпа до медицинска помощ при спешни състояния, така и качеството ѝ. С парите трябва да се направи основен ремонт и да се купи ново оборудване на 27 центъра за спешна медицинска помощ във всяка от областите в страната и техните 170 филиала, както и 6 изнесени екипа (кои са те - виж в графиката). Предвижда се и да се подобри достъпът за лица с увреждания.

Изпълнението на заложените цели трябва да приключи до 31 декември 2023 г. Очаква се така да се задържи активното население в регионите и да се преодолеят отрицателните демографски тенденции.

Това ще стане чрез развитие на адекватна здравна инфраструктура, така че хората да имат достъп до квалифицирана медицинска помощ.

Новите линейки пък ще имат възможност за телемедицина - да се правят консултации със специалисти, които по същото време лекуват в болници.

Предвиден е и ремонт на помещенията, в които се приемат и обработват повикванията за спешна медицинска помощ от тел. 112. В залите ще се създадат условия за практическо обучение на екипите.

Един от търсените ефекти е намаляване на броя на хоспитализациите - според експертите това ще се постигне, след като се подобрят достъпът до спешна помощ, диагностиката, лечението и наблюдението на пациентите до 24 часа.

Предстои да стане ясно какъв точно е планът - кои спешни центрове и отделения ще бъдат ремонтирани, кои ще бъдат преоборудвани и кога, къде ще се строят нови, как и къде ще бъдат разпределени новите 400 линейки и т.н.

Миналата година проектът беше отложен за декември.

Причината за

забавянето -

становище

на екипа на

тогавашния

служебен

здравен

министър

д-р Илко

Семерджиев,

че липсва достатъчно подготовка за започването му. Това стана ясно в края на юни 2017 г. от думите на д-р Десислава Каталиева, председател на Националната асоциация на работещите в Спешна помощ.

Поради риск парите по програмата да се изгубят в края на ноември експертите спешно актуализираха проекта и графика, за да може да се обяви процедурата.

Николай Нанков: Това са единствените пари от ЕС за здраве, а в старата концепция нямаше линейки

“Прекалено забавен проект, изменена конструкция”. Така регионалният министър Николай Нанков коментира проекта за линейки на Министерството на здравеопазването.

Според него изцяло сменената концепция е за добро. Той припомни, че първоначално проектът предвиждал над 200 млн. лв. за строително-монтажни и ремонтни дейности в центровете на Спешна помощ. Освен че сумата е над предвидената от 163 млн. лв., изобщо не включвала закупуването на линейки.

Това са единствените европейски пари в настоящия програмен период, насочени пряко и директно към здравната ни система и инфраструктурата, свързана с нея.

Това е голям проект, ще бъде оценяван от Брюксел, каза министърът. 7,3 млн. лв. е етапната цел до края на годината да бъдат разплатени и сертифицирани, за да не бъдат загубени безвъзвратно. 


Какво четем:

🔴 Военният музей - с кино под звездите и оркестър в събота

🔴 Петър Слабаков: Ако има милиционери, да излязат!

🔴 Ученици от Хасково събраха книги за българската секция в Библиотеката на Маунт Проспект

Източник: 24 часа



Коментари



горе