С нов апарат помогнаха на 30 пациенти,застрашени от рак на дебелото черво, в Горна Оряховица
Над 1000 пациенти са преминали през гастроентерологичиня кабинет в горнооряховската болница, след като през януари м. г. в него заработи модерна ендоскопска система от колноскоп и гастроскоп. Това съобщи д-р Илко Костурков, гастроентеролог в Първо вътрешно отделение на МБАЛ, който интензивно работи с новата апаратура. От началото на тази година през кабинета са преминали повече от 300 пациенти.
Обслужени са пациенти с функционални и органични заболявания на гастроинтестиналния тракт (гастрити, езафагити, язва на стомаха и на дванадесетопръстника, колити), както и доброкачествени и злокачествени новообразувания на дебелото черво и стомаха.
От началото на годината са извършени повече от 30 полипектомии (безкръвни микрооперации). При тези интервенции се премахват полипите, които представляват доброкачествени образувания на дебелото черво. "Всеки аденом има потенциала да се развие до раково образувание, така че при отстраняването му се намалява риска за възникване на рак на дебелото черво", обяснява д-р Костурков. По този начин 30 пациенти са спасени от онкологични заболявания на дебелото черво.
Младият гарстоентеролог подчертава, че всеки трябва да следи стриктно за своето здраве и при обезпокоителни симптоми, веднага да търси квалифицирана медицинска помощ. "При алармиращи симптоми като кървене, загуба на тегло и апетит, неуточнени анемии, е необходимо веднага да се извърши ендоскопска диагностика", посочва д-р Костурков.
По думите му, в развитите държави, мъжете и жените след 50-годишна възраст задължително преминават на ендоскопско изследване за ранна превенция на рак на дебелото черво. Профилактиката на тази смъртоносна болест е въведена в много държави, като тези, които не се явят на изследвания, губят здравните си права.
"Ендоскопията е златен стандарт за поставяне на диагноза в гастроинтестиналния тракт", подчертава още младият медик.
Новата апаратура в гастроентерологичния кабинет в МБАЛ заработи от януари м.г. Тя е модел 2016 година и съчетава едновременно диагностични с терапевтични функции. Апаратурата струва 80 хил. лева, като по-голяма част от средствата бяха осигурени от Община Горна Оряховица.
Апаратът е с пълна HD-резолюция, което облекчава работещите с него лекари. Това осигурява висока резолюция на образа, голяма флексабилност на периферията на апарата, както и гъвкавост, което пък прави изследванията безболезнени за пациента. Освен това има възможност за извършване на безкръвни микрооперации.
Кабинетът работи по седем клинични пътеки в областта на гастроентерологията с РЗОК. Преобладаващата част от преминалите пациенти са обслужени безплатно, с направления, както диагностично, така и терапевтично.
Какво четем:
🔴 Порязването на един изчезнал алпинист с личния негативизъм на един режисьор🔴 Легендарен алпинист: Боян Петров ще бъде споменаван в много книги
🔴 100-грамово устройство можеше да спаси живота на Боян Петров
Източник: 24 часа