Тайните на шерпите: имат генетична мутация, позволяваща им да оцеляват с по-малко кислород
Те не са носачи, а едни от най-опитните алпинисти на планетата. Неслучайно ги наричат “истинските герои на Еверест”. Шерпите са уникални хора, извършващи свръхчовешка работа - проправят пътя към върха за експедициите. Пренасят стотици килограми багаж, издигат лагерите, подготвят трасетата, фиксират осигурителните въжета, избират най-лесния път, помагат при спасителни акции. Уникалното при шерпите е, че те почти не страдат от височинна болест, издържат при условия с много по-слабо насищане с кислород. И преодоляват без проблем 8 хиляди метра надморска височина, наричана “границата на смъртта”.
Тази етническа група живее в Хималаите и организмът им е пригоден за височините. Наброяват около 150 хиляди души, говорят тибетски диалект, а повечето от тях са без образование. Най-смелите приемат една от най-рисковите професии на света, за да си позволят да пращат децата си на училище и да им гарантират по-добър живот от своя собствен. Височинните водачи печелят около 3500-5000 хиляди долара на сезон, което даже не е много, като се има предвид естеството на работата им – на ръба на човешките възможности и в постоянен риск за живота. Мнозина вярват, че без шерпите изкачването на Еверест би било напълно невъзможно. Те са от огромна помощ не само защото имат възможностите да издигнат лагер и да пренесат огромно количество екипировка – понякога носейки раници, по-тежки от самите тях - но най-вече заради огромния си опит за оцеляване в екстремните условия на най-високите места на Земята.
Според изследователи на Еверест нивата на кислород са една трета от тези на морското равнище и едва 6% от хората са способни да направят изкачването без допълнителен кислород. Шерпите обаче са в състояние да го осъществят. Екип от Кеймбриджкия университет прави уникална научна експедиция, по време на която учените се опитват да установят къде се крие ключът към издръжливостта на тези свръххора. Резултатите, публикувани в Proceedings of the National Academy of Sciences, са категорични, че организмът на шерпите е така устроен, че те са в състояние да усвояват всяка единица кислород с около 30% по-добре от другите хора. Тайната се оказва в техните митохондрии, които много по-ефективно произвеждат аденозинтрифосфат, който отговаря за трансфера на енергия в клетките. Освен това е установено, че при шерпите микроциркулацията на кръвта е много по-ефективна, което гарантира насищане с кислород на мускулите. Според други специалисти освен това тези планински водачи имат много повече еритроцити в кръвта, което автоматично гарантира по-добро оросяване на мозъка дори в бедна на кислород среда.
Именно заради това шерпите са в състояние да осъществяват невъзможни неща дори за опитни западни алпинисти. Понякога в рамките на едно денонощие те правят няколко изкачвания между лагерите, като пренасят огромни товари с материали. За някои експедиции създават всякакви удобства за западните алпинисти - опъват палатки, издигат цели „трапезарии“ с маси и столове, носят котлони, топят лед за питейна вода, приготвят храна всеки ден. Всъщност те наистина вършат всичката тежка работа, за да направят изкачването възможно. Най-опитните от тях придружават смелчаците до самия връх и често спасяват животи. В много случаи, ако някой шерпа се почувства зле, не смее да се откаже, тъй като върне ли се в Катманду, след това трудно ще си намери друг работен ангажимент.
Всъщност много от семействата на шерпите са бедни, въпреки опасната професия. Живеят скромно в Катманду, а някои и в планинските села, в малки къщи, дори без електричество.
Религията играе неизменно важна роля в живота на шерпите. Задължително посещават манастир преди експедиция, а в базовия лагер изпълняват "пуджа" – специална будистка церемония, в която искат разрешение да тръгнат нагоре. За шерпите Джомолунгма – както наричат Еверест – е богиня. Преди всяко изкачване те й се молят и искат разрешението й да ги приеме. “Ние уважаваме Еверест. Джомолунгма е нашата майка. Нашата Богиня. Ако я нямаше нея, нямаше да имаме този живот, тези възможности. Планината е божество. Ние й се прекланяме и търсим благословията й всеки ден”, споделя Лонг Дорже Шерпа.
Четете още:
🔴 Не отлагайте за утре! В живота втори шанс няма!🔴 Фирми се жалват от рекет на консултанти за GDPR
🔴 "Почерпеният" катаджия: Говорите ми глупости, за какви 50 лева говорим!
Източник: 168chasa