Дългогодишни сервитьори откриха собствен бар в Банско, назначиха готвач от Аржентина, не могат да наберат персонал



Липсата на кадри в сферата на туризма продължава да бъде проблем за хотелиери и ресторантьори от Банско и Разлог. От бранша в курортния град отчитат, че за лицата, работещи в туристическата сфера, Черноморието през лятото си остава предпочитана дестинация  за работа. Това е необяснимо за тях, тъй като там заплатите не са по-различни, а работата е много повече.

Симеон от Видин и Деян от Русе дълги  години са работили в един от петзвездните хотели в Банско – Деян като F&B мениджър, Симеон като сервитьор, но вече са бивши кадри на туристическия бизнес. Тази година двамата решили да направят крачка напред и да започнат собствен бизнес в Банско. Наели са помещение на ул. „Пирин“, където смятат да отворят винен бар с открита кухня, но намирането на персонал се оказало „мисия невъзможна“. Обявили са свободни работни места в Бюрото по труда, но до вчера никой не е проявил интерес и не се обадил. Причините според Симеон и Деян са няколко – от нежелание за работа до заблудата, че на морето ще изкарат повече.

„Банско е такава дестинация, която би трябвало да има кадри, защото се превърна в целогодишна. Проблемът  обаче не е само в Банско, а в цялата страна. На младите много не им се работи.  Малко от тях са добре обучени и те са заети в добрите хотели. Засега се спасяваме с това, че имаме доста контакти в този бранш и успяваме да отклоним някои добри кадри. Парадокс е, че главният ни готвач, който е в нашия обект, е от Аржентина. За мен е странно това, че на родните професионалисти им е по- интересно да работят на морето, особено за местните, които ходят там, защото Банско вече се превръща в почти целогодишен курорт. Странно е и защото там се работи повече,  заплащането е същото, а понякога не им дават и почивни дни. В Банско мъртвите месеци са много по-малко, отколкото на морето. Тук уикендите са доста добре посетени от туристи. От опит мога да кажа, че януари и август са почти еднакви като приходи почти за всички в бранша. Ако можеш да привлечеш повече клиенти, летният сезон е доста добър. Не мисля, че ниското заплащане е  причина за нежеланието на младите да работят в тази сфера, по- скоро насаденото за много високи заплати. Заплати даваме според опита на човека. Ако не кореспондира на това, което знае, ще трябва да приключим взаимоотношения. От тази гледна точка наистина е трудничко да намерим персонал.

Страхът от промяна, страхът от работодателя, въпреки че законите са в полза на служителя, а не толкова на работодателя, също са сред причините. Да не забравяме, че почти всяко трето семейство има емигрант, който помага финансово, и това отново е пречка за мотивация при младите, особено ако неговите родители са в  чужбина. Те нямат желание за работа, съзнанието им е заето с други неща. Може би и нивото на  самите мениджъри в тази сфера, които не са толкова професионалисти, е пречка за  младите да гласуват  доверие. Ние и двамата сме бивши служители на петзвезден хотел, но сме решили да тръгнем по собствен път и  да покажем, че можем и сами. Обявили сме свободни работни места за топла и студена кухня, но засега нямаме кандидати, които да са проявили интерес. Ако не успеем да намерим, ще разчитаме на собствени сили. Ние така или иначе ще работим, няма да бъдем шефове и само да обикаляме тук. Ще помага и  цялото семейство”, каза Деян, който заедно със съдружника си се надява да стартира работа до седмица. Той сподели още, че кадрите, които се внасят от чужбина, са улеснили  доста нещата и това е спасението в бранша. Според него обаче  проблемът с недостига на кадри  няма да е само тази година, а ще се задълбочава все повече. Причината е липсата на  професионални училища, които да обучават  кадри за туризма, и липсата на мотивация. На практика от  десет човека сервитьори едва трима могат да проявят интерес към професията и да продължат да се развиват в тази сфера.

„Лошото е, че сервитьорството като цяло е трудно. Хората мислят, че могат да го работят, но не е точно така”, допълни Деян.

Нежелание за работа от страна на младите отчитат и от Бюрото по труда в Разлог, откъдето споделиха, че младежите отказват и дуално обучение, въпреки заявената готовност от страна на работодатели. Причините отново са същите – липса на мотивация, от една страна, липса на увереност и достатъчна практика в професионалните училища, от друга. От Бюрото по труда работят в посока насърчаване на младите към заетост в сферата на туризма и работят по различни програми с цел да  стимулират  активността им в  търсенето на работа, подобряването и улесняването им за намиране на такава. Парадоксът е, че официално регистрираните младежи до 29 години в Бюрото по труда в Разлог, които са предпочитани за работа в сферата на туризма, са над 6 пъти повече от обявените от бранша свободни работни места. Цифрите от средата на май месец сочат, че обявените свободни позиции в сферата на туризма са 94, а общият брой официално регистрирани безработни млади хора е 651 души, 219 от тях са до 24 години и 432-ма  до 29 години. По- голямата част от тях са със средно образование, а предпочитанията им са насочени за работа в чужбина. Привличат ги високите заплати, чиито месечен размер в някои случаи се равнява на три и дори повече български заплати. Работата в чужбина е обикновено полска – бране на различни плодове и зеленчуци, но зарази заплащането се стягат  и търпят дори и лишения. С изкараното за няколко месеца през лятото преживяват зимата тук, в България, и на следващата година отново се връщат в чужбина.

ЯНА ЙОРДАНОВА


Какво четем:

🔴 Мъжът, оцелял при стрелбата в Слънчев бряг: Ако Михаил ни беше видял, сега щяхме да сме мъртви СНИМКИ

🔴 Кристин Илиева за първи път разказа за фрактурите, откъснато месо от десния ѝ крак, кошмарните болки и дали е простила на Дивна!

🔴 Исках любов, която да кара душата ми да полети

Източник: struma



Коментари



горе