Салвията - защо италианците я използват в готвенето?
Градински чай, божигробски босилек, теменче, рожково биле. С всички тези имена е известна салвията, като има и още. Тя е растение, което често се среща в готварските рецепти и билковите лекарства. А това не е случайно. Името идва от латинското salveo, което в превод означава здраве или лековит.
В България по-разпространена е под името градински чай. Той е полухраст, достигащ височина около 30-60 см. Отглежда се дори като градинско цвете заради красивите си лилави цветове. А заради силния и специфичен аромат е доста подходящ за подправка в кулинарията.
За родина на салвията спорят няколко държави от Средиземноморието, най-вече Франция и Испания. Сега обаче растението се отглежда успешно почти навсякъде в Централна Европа и на още много места по света. Това се дължи главно на факта, че
това растение
е много
издръжливо
на студ
Салвията има много разновидности, сред които по-известни са: Berggarte (с обли листа и компактен растеж, Tricolor (листата в основата са сребристозелени, а по краищата стават бледожълти до пурпурни), Salvia lavandulifolia и др.
Със семена на салвия може да се сдобиете от цветарски или билков магазин. Може да си ги съберете и от август до октомври и да отглеждате растението в домашни условия. Може да се размножи и чрез резници.
Засаждат се в периода март - април, а семената се поставят на 7-8 см едно от друго. Салвията цъфти през юни - юли, най-често с ярколилави дребни цветчета, макар че има много видове салвия.
Растението се нуждае от умерено поливане със затоплена вода, торене, проветряване и недопускане на развитието на плевели. И трябва да се внимава с поливането - ако почвата е много влажна и обилно торена, салвията образува повече вегетативна маса за сметка на цъфтежа. Листата са продълговати, вечнозелени и мъхести. Храстът се чувства най-комфортно на слънце, с песъчлива почва и сух климат.
Важно е да знаете, че
когато салвията
прецъфти, трябва
да отрежете 2/3 от
височината
Да отглеждаш салвия, е особено полезно. В листата на салвия официалис се съдържат около 1,5 – 2% етерично масло. 100% чистото масло от мускатен градински чай съдържа активни компоненти като туйон (41-60%), борнеол (7-16%), цинеол, камфор. Отличава се със специфичен тръпчив, свеж аромат с мускусна нотка. Съдържащият се в маслото естрадиол се нарича още “масло на средната нота” или “женско масло”. То понижава повишени показатели на инсулин.
Спомага за
лечението на
артрит, бактериални
инфекции,
отоци и
инфекциозни
болести
на гърлото
В салвията са открити алкалоиди, олеанолова и хлорогенова кислини, флавоноиди, дъбилни вещества, ниацин и провитамин А, витамин B1, никотинова и урсолова киселина, фитонциди, уваол, парадифенол, витамин Р, витамин PP.
Салвия официалис е най-употребяваният в кулинарията вид. Листата имат много силен аромат, затова от нея са достатъчни малки количества. Градинският чай е използван за готвене още от древните римляни. До днес употребата му е широка в традиционната италианска кухня, но се среща и в рецепти от други точки на света. Салвия се използва предимно за приготвяне на телешко и свинско. Най-известното ястие с нейния аромат е салтимбока по римски (Saltimbocca alla romana) - ролца от телешко, прошуто и прясна салвия.
Традиционно салвия се използва и при приготвянето на различни видове паста - предимно ньоки, които се покриват със сос от пържени в масло до покафеняване пресни листа от салвия. Със свежи цветове от градинския чай може да постигнете необичаен и уникален вкус на салатите. И още една малка тайна - използвайте суха салвия за ароматизиране на тестени изделия.
Какво четем:
🔴 Пол Макартни защити кравата Пенка🔴 Тея, дъщерята на Боян Петров: Случило се е нещо мигновено. Той не би чакал някой да го спасява
🔴 Ст. лейтенант Пентиев - един от десетимата млади пилоти, избрани от президента Радев за интензивна подготовка
Източник: 24 часа