Момчета, пораснахме и количките не са игра, показа в клип 13-годишният Павел, впечатлил Америка



Детето на български емигранти чете много, за да си представя нещата и иска да  участва в проекти, чрез които да помага на хората

Павел Карабелов печели първо място на Американско национално състезание за безопасност по пътищата - Drive2Life PSA. 

Състезанието провокира тийнейджъри от 6-и до 12-и клас да представят идея чрез 30-секундно клипче, в което да призоват американците да шофират внимателно, като се движат с не повече от максималната позволена скорост и се съобразяват с пътната обстановка. Състезанието Drive2Life PSA е спонсорирано от Американската национална фондация за сигурност на пътя, а клипът на победителя се завърта в над 150 телеви-зионни канала. Целта на рекламите е да са провокиращи, защото голяма част от оби-чайните реклами представят шофирането като детска игра–качваш се и караш безразсъдно, увеличаваш скоростта на опасни участъци, не слагаш предпазен колан или правиш дрифтове с колата в снега.

Само за 2016 г. в Европа на пътя са загинали 25 500 души,

като най-голяма концентрация на произшествията има по селските пътища. За съжаление, България заема челно място по смъртни случаи при катастрофи през 2010-2016 година. През 2016 година загиналите са средно 99 души на 1 милион. У нас за разлика от Европа най- много се убиваме по пътищата на големите градове – София, Пловдив и Варна. В Америка, където живее Павел, Националната администрация по безопастност на движението регистрира през 2016 г. 10 111 загинали на пътя заради високата скорост.

2. Кой е Павел Карабелов - дете на български емигранти.

Той е на 13 години и живее в Калифорния. Роден е в САЩ и е в 8-и клас в Rincon Valley Charter School. Майката на Павел , Гергана Карабелов, емигрира от България през 2002 година.

3.Как влиза в конкурса Drive2Life - заради домашно.

Миналата година неговият преподавател Кристофър Листър дава домашна работа на класа да участва в конкурс, като всяко дете състави креативно съобщение с послание към младите да намалят скоростта и да шофират внимателно.

“Той искаше да даде задача, която се отнася до предмета - психично здраве на подрастващите в училище, но същевременно с това да бъде интересна и практична”, споделя момчето. Павел внимателно обмисля темата и се връща към едни от първите си детски спомени.

“Вземах количките и започвах да си играя с тях като ги движех възможно най-бързо. Много тийнейджъри правят същото, но с истинските си коли на пътя и идеята на клипчето е повече млади да осъзнаят навреме, че колите не са играчки. 

Когато си зад волана, поемаш отговорност не само за себе си,

но и за другите хора на пътя”, добавя Павел.

4. Как се ражда клипът на Павел - за 3 дни почти професионално.

Павел получава помощ от фотограф, както и от своя учител, за да опише идеята си в писмен вид. Заснемането на клипчето отнема около 3 дни. Самата идея се заражда през 2017 година, когато Павел разработва проекта за домашното , а през февруари тази година Drive2Life обявяват победителя. В снимачния процес на 30-секундното клипче участва и сестра му Дона, която е седмокласничка.

“Заснемането изискваше много труд и прецизност. Заснехме 4 или 5 сцени за един ден. Концепцията показа как децата порастват, стават тийнейджъри, но разсъждават детински и се държат безотговорно на пътя.

В реалността колите не са играчки, те са опасни и хората трябва да внимават с тях. 

“Бях много изненадан, когато разбрах, че печеля състезанието, защото бях завършил проекта доста отдавна и забравих за него”, споделя Павел.

Конкуренцията е голяма, Drive2Life PSA избира победител след повече от 1430 варианта на клипче, разработени от ученици в цяла Северна Америка.

5. Какво печели Павел - 1000 долара и среща с истински голям продуцент.

Като победител пoлучава 1000 долара и пътуване до Ню Йорк и Кънектикът, за да работи със световноизвестния продуцент Алан Вайс (Alan Weiss), който е носител на Еми. Алан Вайс е много добър режисьор. Определено ми хареса да работя с него. Много се забавлявах, защото ми беше интересно да науча повече както за заснемането на различни кадри,така и за процеса на редактиране.

"Работихме много, но си заслужаваше. Усилията ни се възнаградиха, определено съм доволен от резултата”, споделя Павел.

За майката на Павел всичко е станало много бързо и през април трябвало да заминат за Ню Йорк и Кънектикът, за да се снима професионално посланието в клипа на Павел. В Америка месец май е посветен на сигурността на пътя за младежите шофьори.

6. Къде ще бъде Павел след 10 години - някои от опциите са фотограф или режисьор.

Догодина момчето пак ще участва в състезанието, но не заради парите.

“Това което искам да правя, е да помагам на другите”

"Такъв вид състезания позволяват да изразя идеята си и същевременно с това да бъда полезен за хората”, обяснява Павел.

Той още не е сигурен какво точно иска да работи, като порасне, но смята, че фотографията е добра опция. Сигурен е, че опитът, който е придобил на снимачната площадка, ще му бъде от полза, ако реши да преследва фотографска, продуцентска или режисьорска кариера.

“Във фотографията ми харесва, че твориш. Снимаш нещо и имаш възможността да го покажеш, да го споделиш с останалия свят”, разказва Павел.

7.Павел обича да плува и да чете книги.

“Още от малък чете постоянно, трудно можеш да извадиш носа му от

книгата”,обяснява майка му.

“Четенето ми помага да си представям неща. Помага ми и за училище. Лесно пиша есета, защото

чета много и в главата ми постоянно изскачат идеи”,

обяснява Павел. Любимите му предмети са науката и литературата.

“Харесвам науката, защото чрез нея си обяснявам света около себе си, всичко придобива смисъл”,допълва Павел, който догодина ще учи в реномирано училище.


Какво четем:

🔴 Дима първо написала тоновата стълбица, а после думичката "мама"

🔴 Тервел Пулев завоюва 11-та победа в Чикаго (ВИДЕО)

🔴 Цяла Америка говори за българската мед. сестра Петранка Стоева

Източник: 24 часа



Коментари



горе