Вижте как се подготвят учениците ни по физика за Международната олимпиада
Почти всеки е виждал (или може да си представи) как се подготвят футболистите
за световното по футбол. Но колко от вас знаят какви са тренировките на състезателите
ни по физика? Олимпиадите по природни науки изискват изключително стабилна подготовка
точно в дните след края на учебната година.
Наш любезен домакин в залите на Физическия факултет към СУ бе проф. Мирослав Абрашев. Той ни разказа за основните стъпки, които учениците преминават преди да бъдат избрани за част от отбора ни по физика за предстоящата Международна олимпиада.
[Съвсем скоро очаквайте и интервю в MediaBricks.bg с проф. Абрашев]
Интензивната тренировка трае две седмици, като от разширения състав от 10 ученика трябва да останат 5, които ще представят България на олимпиадата тази година. Техният рейтинг се определя от точките от две състезания през годината (пролетно и есенно) плюс точките от националния кръг на олимпиадата, плюс точките от подготовката. През първата седмица има много контролни. Вторник, сряда и четвъртък всеки един от преподавателите от Физическия факултет към СУ проф. Абрашев, доц. Виктор Иванов и доц. Димитър Мърваков прави по едно контролно, а в петък и в неделя са т.н. големи контролни.
Целта е учениците да бъдат поставени в условията на истинското състезание, където не само знанията са важни, а и физическата и психическа издръжливост. Защото международните олимпиади по математика, физика, химия и биология наподобяват много спортните състезания. За това екипът от университетски преподаватели с тези контролни се стреми да симулира условия, максимално близки до истинските, за да се види кой ще издържи на огромното умствено и физическо претоварване.
Тази година съставът на националния отбор по физика е Георги Александров (СМГ), Руско Русков (ПГПАЕ Бургас), Владислав Стефанов (МГ „Гео Милев“ Плевен), Стефан Иванов (МГ Бургас) и Иво Петров (СМГ).Техни ръководители са проф. Мирослав Абрашев и гл ас. Нено Тодоров.
„Подготовката следва логиката на международната олимпиада, където точките теория-експеримент са в отношение 3 към 2. Експерименталната подготовка включва различни задачи, две от които всяка година са нови и се правят на експерименталното контролно“, споделя проф. Абрашев. „Обикновено те са евтини, защото ги правим с почти с подръчни средства. Но то може да е евтино, но не означава, че е стандартно. Дори с една най-обикновена линия за чертане може да се направят доста различни задачи. Също така имаме финансиране да си закупим експерименталната задача от самата олимпиада. Проблемът е, че не всичко можем да купим, някои са и скъпи. Обикновено струват 150-200-300 евро, а ние разполагаме с 400 евро, така че поне една можем да си купим, а понякога и две.“, допълва ръководителят на олимпийците ни по физика.
Ето част от експериментите, които физиците ни правят:
Международната олимпиада по физика се провежда на два етапа – експеримент и теория. Всеки от тях е в различен ден и траят по 5 часа. Тази година надпреварата е в Португалия от 21 до 29 юли. Първият ден винаги е за откриването, а последният е за награждаване на участниците като първите 8% получават златни медали, следващите от първата четвърт – сребърни, а останалите от първата половина – бронзови. Състезателите дни винаги са втори и четвърти, като домакините избират дали първо да е експеримента или теорията.
Какво четем:
🔴 Израелско светило практикува и в България вече 8 г. уникален метод за лечение на разширени вени🔴 Проф. Цветомир Луканов: От ученик в Троян до главен лекар в Хайделберг
🔴 Жарени картофки на фурна със златна коричка – супер лесно и просто неустоимо!
Източник: mediabricks