Гурбетчиите опряха ножа на бизнеса?! 68% от фирмите: Работници няма! Кадри: И робите свършиха!



„Докарай нов служител, който да се задържи поне 6 месеца, и ще имаш бонус към заплатата!” - този призив отдавна е във фолклора на водещо предприятие в Източните Родопи. Във фолклора го пращат настоящите работници, защото апелът е буквално неизпълним, а бонусите остават единствено в сферата на добрите намерения.

Бизнесът в цялата страна е изправен пред най-големия недостиг на кадри в последните осем години, твърди в свое проучване фирмата за персонал „Менпауър”, включващо в анализа си над 600 компании. Общо 68 на сто от фирмите в страната се затрудняват да запълнят свободните си позиции, като най-сложни за намиране са квалифицираните работници, инженерите и шофьорите. Дефицитни са още служителите за ресторанти и хотели, здравните и IT специалисти, търговските представители. В Топ 10 на най-трудно намираните кадри попадат още мениджърите, офис служителите, счетоводителите и финансистите…

Читави кадри за бизнеса в Родопите са кът

Поне това е проблем №1 за работодателите, афиширан по време на всякакви конференции, семинари, работни срещи с министри и т.н. В региона дори трябваше да стартира анкета „За нуждите на бизнеса”, в която всички тегоби да бъдат обобщени и анализирани. Всъщност, и без да се харчи подобен ресурс, при който отново определени хора ще усвоят средства за отчитане на дейност, истината може да се обобщи по следния начин-на хората им писна да работят за менте-заплати и потърсиха ново битие зад граница. Това е и причината за цифровите еквилибристики за „намалялата безработица”. Просто не останаха хора, а сериозните бачкатори, не чакат бюрата по труда да им намерят подходящо поприще.

„Буквално приемаме хора, които не могат сами да си напишат молбите за постъпване, а им даваме да работят с машини за милиони левове”, разкри преди време изпълнителен директор на едно от големите предприятия в Източните Родопи. Големи компании вече дори залагат на обяви за работа, разлепени по… електрически стълбове в села, пълни с пенсионери.

„Дават ни бонуси към заплатата, ако докараме нов служител, който се задържи поне шест месеца. Нито един не е взел допълнителен финансов стимул за задачата. Новите напускат след месец, максимум два”, пък разкриват служители в завод в Кърджали.

„Постъпват хора, които откровено имат проблеми с различни субстанции. Имало е случаи дори началник смяна да не може да дойде на работа защото е задържан за 24 часа в полицията заради шофиране в нетрезво състояние”, пък разкрива служител в отдел „Човешки ресурси” в чужда компания, разкрила производствени мощности край Арда.

Безработицата

460 жители на региона са започнали работа през месец май, определяйки нивото на безработица в Кърджалийско на 9,65 процента при среден показател за страната от 6,1 на сто. Това сочат последните извадки от бюрото по труда в Кърджали.

5 802 лица са регистрирани като безработни в областта, обявените свободни работни места пък са 645. В рамките на месец броят на хората без препитание намалява с 220.

Най-ниско е нивото на безработица в Кърджали-5,1%, както и Момчилград-7,9 на сто. Най-голям процент на безработни има в общините Ардино, Кирково и Джебел, съответно 18,6%, 16,4% и 16,5 на сто.

По този показател областта се нарежда на 17-то място в страната.

Според данните на бюрата по труда в региона, икономически активните лица в област Кърджали са 60 746.

Сектор „Строителство” за пореден път се оказва най-добре заплатеният отрасъл в Източните Родопи. До 1 500 лева стигат възнагражденията в бранша. Офертите пък са за арматуристи и кофражисти.

98 са обявените свободни работни места към този момент в областния град Кърджали. Търсят се от шивачи и сервитьори до лекари. Медицинското образование обаче се  оказва едно от най-ниско заплатените в региона. От 550 до 900 лева са предлаганите възнаграждения за медици в Кърджали. Офертите за общ работник без квалификация пък достигат до 650 лева на месец. Възнагражденията за машинни механици и монтьори достигат до 1000 лева. 510 лева месечно може да получава хигиенист в хотел. Шивашки фирми пък „удобно” са пропуснали да впишат предлаганите възнаграждения в десетките оферти в търсене на персонал. По същия начин са подходили и от компания, обявила свободни позиции за машинни оператори в производството на каучукови изделия.

510 лева на месец е офертата за готвач, докато „свободното опериране с компютър” може да носи на „технически изпълнител” 650 лева възнаграждение.

Оферти в евро у дома

За сервитьори и професионални шофьори са най-добре оферираните позиции към момента на пазара на труда в Смолянско. Това сочи бърз преглед на предложенията от страна на работодатели, публикувани в бюрото по труда в Смолян.

65 са свободните позиции в края на месец юни. Малко са предложенията за хора с висше образование.

Офертата за офис мениджър е за заплата от 650 лева, плюс 50 лева за храна и допълнителни бонуси към месечното възнаграждение. Предложенията за сервитьори с английски език пък започват от 600 лева и достигат до 1600 евро. Търсят се шофьори с категории В, С плюс Е като предлаганото възнаграждение е 1300 евро. Кадри в туризма също липсват. Интересното е, че за администратор в хотел с изискване за владеене на няколко езика офертата е за 800 лева, докато за готвачи и камериерки достигат до 2500 и 1300 евро. Офертите за бармани вървят със заплати до 1200 лева.

Търсят се още общи работници, машинни оператори, хигиенисти, пекари, шивачи, работници по поставяне на изолация на сгради.

Едни разпределиха баницата, но вече други държат ножа

Икономическите нива са в пряка зависимост от качеството на политическите възможности. И там е провалът на управляващите в последните две десетилетия. За двадесет години страната ни са напуснали стотици хиляди млади хора. Тенденцията към износ на най-ценния ресурс продължава.

„Не мога да открия читави работници за поставяне на изолация. Идват хора с претенции за много пари, които дори не знаят какво е отвес”, споделя шеф на строителна бригада.

Оказва се, че докато една шепа хора са разпределяли баницата, то забравеният на държавната софра нож вече е преминал в ръцете на гурбетчиите. Масовото изнасяне на кадри извън граница, може да доведе буквално до колапс на бизнеса в страната. „Първо да помислят за възнагражденията и тогава за останалото. Не останаха роби в тази държава”, е най-честата философия от страна на хора, избрали пътя към Западна Европа.

„Като коледен бонус във фирмата получихме плик с картичка и пожелание за здраве и късмет. Така просто няма да стане”, твърди 40-годишен професионален шофьор от Кърджали. Вече е в Германия, а обявата за негов заместник още виси в бюрото по труда.


Какво четем:

🔴 Специалисти бият тревога: Това увеличава вероятността от смърт със 70%

🔴 Гавра! Живи и мъртви гният в задръстването, което парализира София

🔴 Нова наредба: Люти глоби за ремонти без съгласието на съседите в блока

Източник: rodopi24



Коментари



горе