Катаклизми в климата, но в България - суперреколта
През 2018 г. заради по-топло и влажно време вече имаме рекорден добив на череши, вишни, праскови, ябълки, картофи, рози, пшеница и ечемик
Парадоксално, но климатичните промени, сочени като най-голямата заплаха за природата и човечеството, може да се окажат полезни за България, тъй като през настоящата година се наблюдават рекордни реколти у нас.
Това твърдят специалисти пред "168 часа".
От три до дванадесет пъти е по-голяма реколтата спрямо година по-рано за някои култури, сочат данните на оперативния анализ на аграрното министерство.
Значителен ръст се отбелязва при производството на кайсии, вишни и праскови, е отчетено за последната седмица. Ръст има и при ягодите, маслодайната роза, малините и черешите – от 9,6 до 63,9%.
При черешите и маслодайната роза това е съчетано и с по-висок среден добив от декар.
Отсега се очаква и рекорден урожай
на ябълки през есента.
Много позитивни са и показателите за зърнените култури.
При пшеницата в Добруджа добивът от декар е нараснал от 466 на 538 кг на декар спрямо миналата година, а и ечемикът също отбелязва много добра година, споделят аграрни специалисти.
В същото време в други части на света промените в климата постоянно се използват като оправдание за негативни тенденции. Вече от няколко години с тях например се обяснява
нарастването
на цените
на международните пазари на традиционни селскостопански култури като пшеницата,
царевицата и кафето, както и свързаното с тях задълбочаване на продоволствената
криза в Африка.
Така се оказва, че докато в други части на света аномалиите на времето са вредни, у нас може
да доведат до положителен ефект
В дългосрочните прогнози на Националния институт по метеорология и хидрология при БАН до 2050 г. е записано, че климатът в България се очаква да премине в субтропичен, но със сегашните темпове на затопляне това може да се случи и по-скоро. Последствията от промяната във времето са трудно предвидими, но досега се смяташе, че основната опасност е значителното засушаване и затопляне на климата. Според някои по-стари прогнози на метеоролозите високите температури би трябвало да рефлектират и в по-слаба земеделска реколта. Някои от най-песимистичните сценарии пък предвиждаха дори
изчезване на до 60% от растенията и животните
в планините.
"Аз съм един от малкото климатолози, който винаги е казвал, че няма нищо на този свят, което да е само лошо или да е само добро - споделя доц. д-р Георги Рачев пред "168 часа". - Това е невъзможно - природата не го търпи. Така че в повечето случаи климатичните промени, които настъпват и които се забелязват в България - и по отношение на по-високите температури, а от 1995 - 2000 г. имаме и увеличение на валежите. Докато в края на миналия век се наблюдаваше едно засушаване на климата в България, сега, напротив, имаме овлажняване. Така че България определено има полза от тези климатични изменения."
По мнението на специалиста у нас вече се наблюдава положителният ефект от измененията в климата.
“Реколтата е убийствена - категоричен е климатологът.
- Преди няколко години нямаше никаква реколта на череши, защото я попари късна слана. А тази година аз не си спомням такава реколта, при която софиянци да са яли череши на някои места и под два лева за килограм. Освен това две последователни години България произвежда над 10 млн. тона зърно, а това за 7-милионна страна е уникално. И то при положение, че част от тази реколта е висококачествено зърно, което дава изключителни резултати при посев и няма нищо общо с цената на онова зърно, което се продава."
Но аномалиите в климата у нас водят до още по-необичайни явления. В тази връзка, съвсем не на шега, нищо чудно в скоро време да се превърнем в
истинска бананова република
Доказва го новина от Хасково. Там в един двор на квартал “Болярово” не само са отгледали бананово дърво, а тази година екзотичното растение за първи път пуснало и плодове. Това е доста необичайно за климата в България. В страната ни растат предимно декоративни палми, отглеждани в саксии, които стигат до около 1,20 метра, обясняват стопаните.
Първата палма е засадена преди около 3 г., каза собственикът на растението Борис Василев. Взела я майка му Мара от съседка, която също отглеждала екзотични растения и цветя в двора си. Нейните обаче все още нямали банани.
Какво четем:
🔴 ФСБ закрива "Аполония", Васил Найденов пее на плажа в Слънчев бряг🔴 Президентското семейство ръка за ръка в Брюксел (снимки)
🔴 На 14 юли България слага официален старт на пътя ни към еврото
Източник: 168chasa
Коментари
![](./i/blank.gif)