От модния подиум в Ню Йорк до оранжерията в Аканджиево



Лица на едни от най-известните марки дрехи, моделстване по подиумите из цял свят и снимане на реклами за САЩ, Европа и Азия.

Това е животът на Кристиан Василев и Валентина Димитрова. Той от София, тя от Велико Търново, но се запознават през 2010 г. в Китай на фотосесия. Сега младото семейство има момче на година и четири месеца и обработва биоферма в пазарджишкото село Аканджиево.

“Аз никога не съм имал село и не съм се занимавал със земеделска работа, но винаги съм бил ориентиран към здравословната храна и здравословния начин на живот”, казва Кристиан, който сега произвежда домати, краставици, тиквички, чушки и много други зеленчуци и плодове, и то без никакви препарати.

Младото семейство се връща на село заради инцидент с бащата на Валентина през 2012 г. “Претърпя множество операции и беше в инвалиден стол, а сега се движи трудно. Тогава трябваше да сме близо до семейството и ми дойде идеята да направим биофермата”, казва Кристиян. В началото нямат нито декар земя. Сега разполагат със 70 дка, а също имат и 8 парцела в селото с 3 къщи и продължават да строят. Искат да разширят бизнеса си и освен с биоземеделие да се занимават със селски туризъм.

“Ще привлечем млади хора към селото. Пишат ми и много хора от чужбина”, разказва Кристиан Василев. В биофермата си отглеждат над 20 различни плодове и зеленчуци, като не торят с химикали и не пръскат растенията с препарати. Домати, краставици и чушки например пръскат само с козе мляко, а някои “отвари” приготвят по стари изпитани рецепти.

“В началото беше много трудно. Биоземеделието още не беше познато в България. Никой не вярваше, че без пръскане и торене нещо ще стане”, спомня си младият фермер, който започва с 200 кв. м оранжерии, а сега има над декар и половина парници. С фермата Кристиан и Валентина успяват да сбъднат и една своя малка мечта - синът им Лео да расте на чист въздух и с чиста храна. Бебето обаче не е съвсем лишено и от живота в големия град. Биоземеделците не са се отказали от моделстването и все още им се налага да пътуват до Щатите.

През зимата, когато нямат толкова работа във фермата, Кристиан и Валентина са в Ню Йорк или Маями. Лятото им обаче е посветено на земеделието и малкото село Аканджиево.

“Моделстването е начинът, по който основно съм изкарвал доходите си досега. Така съм обиколил целия свят и съм създал контакти”, казва Кристиан Василев, за когото е трудно изцяло да се откъсне от живота в големия град.

За в бъдеще обаче плановете на семейството са основно с фермата и развитието на екотуризъм. “Аз се занимавам и с бокс и дори преди години имах една от най-посещаваните боксови зали в Ню Йорк. Искам в бъдеще да създам спортен лагер на село, където атлети от целия свят да могат да тренират и да се хранят здравословно”, разказва за плановете си Кристиан.

Младото фермерско семейство не продава стоката си на големи вериги магазини, защото се опитва да се запазят като малка бутикова ферма. Доставките на плодове и зеленчуци много често прави самият Кристиан. Причината е, че трудно намира работна ръка.

Основните купувачи на стоката им са хора от София. “Ако нямахме странични доходи, много трудно щяхме да успеем да се занимаваме само с био земеделие”, смята Кристиан.

Според него най-големият плюс на българското село е, че земята не е отровена, както в цяла Европа и Америка. “Чиста и богата. Има огромен потенциал и може. България да е една от най-големите градини на Европа. Същото е и за туризма. Можем да сме от топдестинациите”, смята Кристиан и добавя, че най-големият минус е администрацията. Има голяма демотивация на хората да се развиват в държавата и това кара много хора да напускат България.

“Българите не са никак мързеливи. Даже са много работливи и успяват навсякъде по света”, казва младият биофермер.


Какво четем:

🔴 Жени Адърска, която се остави на рака и го победи

🔴 Робърт Бовал: Българската цивилизация е по-древна от египетската

🔴 Таня Бейрийска – жената, която победи нелечимото заболяване Множествена склероза с помощта на кетонната диета

Източник: 24 часа



Коментари



горе