Проф. Евгений Дайнов сам произвежда електричеството за къщата си в Миндя, колкото остане, продава на енергото
ПОВЕЧЕ ОТ ГОДИНА И ПОЛОВИНА ПРОФ. ЕВГЕНИЙ ДАЙНОВ ПРОИЗВЕЖДА САМ ТОКА ЗА ДОМА СИ В ТЪРНОВСКОТО СЕЛО МИНДЯ. С помощта на слънчеви панели политологът успява да захрани електоруредите в къщата си и изцяло да задоволи нуждите от еленергия. На практика професорът вече е независим от монополното дружество и не само че си произвежда ток, но и продава неизползваното количество на енергото.
„Идеята за това се роди преди повече от 10 години, след като сметките ми скочиха от 17 лв. на 140 лв., защото между това, което потребяваш, и това, което плащаш, няма нищо общо. Тогава започнах да се интересувам как да се „откача” от енергийното дружество”, разказа в навечерието на празника на Независимостта проф. Евгений Дайнов. Само допреди няколко години подобно начинание бе скъпа инвестиция, съпътствана с редица бюрократични процедури. След либерализирането на енергийния пазар процедурите бяха значително улеснени. Затова професорът решава окончателно да скъса с монополизма на енергийните дружества. След близо две години обикаляне по институции през февруари 2016 г. в двора на къщата му са монтирани 20 фотоволтаични панела, които успяват да произвеждат ток, захранвайки елуредите дори и през зимата. Инвестицията е по-малко от 10 000 лв. и на практика се изплаща за около три години.
От тогава досега проф. Евгений Дайнов не само че не плаща на енергийното дружество, но дори му продава неизразходвания от него ток, за което вече е получил около 1000 лв.
„През зимата, когато тук три-четири дни нямаше ток, единствено в моята къща имаше електричество. И не само това, аз съм единственият човек в селото, който има 220 волта”, разказа още проф. Дайнов. Разходи за поддръжката на подобна инсталация като тази в двора на дома му почти няма, а гаранционният срок на панелите е 25 години. Частите са модулни и при проблем лесно могат да бъдат подменени, обясни електроинженерът Красен Матеев, който е реализирал идеята в къщата в село Миндя. Той е и човекът, който следи с помощта на мобилно приложение на телефона си прозиводството и консумацията на еленергията от слънчевите панели.
„През последните години се наблюдава тенденция, която прави инвестицията във фотоволтаичните системи все по-изгодна. Цената на оборудването на тези системи и по-специално фотоволтаичните модули за този период са паднали с 35 – 40%, като това понижение продължава и в момента. Същевременно технологията напредва и клетките подобряват мощността си”, обясни Красен Матеев.
За разлика от инсталирането на панелите, което отнема около десет дни, процедурата по узаконяване на инсталацията може да се окаже доста по-сложна. Обикновено клиентите трябва сами да придвижват необходимите документи, което изисква предварително запознаване с процедурата. За целта първо се вади виза за проектиране от съответната община, след това се подава заявление в ЕРП за проучване на условията за присъединяване на централата. Фирмата, която инсталира панелите, изготвя становища от електроинженер и електроконструктор, които се подават в общината за издаване на разрешително за строеж. Следва договор за достъп и продажба и поставянето на двупосочен електромер, обясни експертът.
„За седем години откакто се занимавам с тази дейност, нещата много се промениха. В районите извън градската среда много често елзахранването не стига нужните параметри, тъй като мрежата е стара. Затова се увеличава броят на хората, които си произвеждат ток, още повече че всяка година инвестицията пада с 20 до 30%. За нуждите на едно домакинство е необходима инсталация с мощност от 5 киловата. Целият свят върви в тази посока. В Германия например, особено в южната й част, над 50% от хората са с такива системи”, разказа още Красен Матеев.
Весела БАЙЧЕВА
Сн. Светослав СТЕФАНОВ
Какво четем:
🔴 МВР се оплете - водач или пешеходец е човекът с триколката от катастрофата с бащата на президента🔴 12-годишно българче вдигна на крака журито на "Чехия търси талант"
🔴 Чудесата и потайностите на Рилския манастир - статия за България
Източник: Борба.БГ