Разузнавачът Иван Генев 33 години от най-голямата подмяна в историята ни:Аз откраднах "История славянобългарска"



Людмила Живкова ми заповяда, 13 г. ДС подготвя удара

"Горд съм, че откраднах "История славянобългарска" по заповед на Людмила Живкова. Никога не съм се чувствал крадец, а истински българин, изпълнил дълга си." Това обяви пред "България Днес" разузнавачът, дълги години вицеконсул в Генералното консулство на България в Солун Иван Генев.

Изнасянето на "История славянобългарска" от българския манастир "Свети Георги Зограф" в Атон е една от най-големите тайни операции, свързани с културно-историческото разузнаване. В период от 13 години ДС подготвя дело с кодовото име "Маратон", което води до успешен край задачата една от най-големите реликви да бъде прибрана в България.

"България Днес" се срещна с Иван Генев, единия от тримата български разузнавачи, които в края на 1985 г. в Атон извършват подмяната на оригинала на ръкописа на Паисий с почти перфектно копие, направено по шпионски микрофилми. Разкритията за операцията, с която ДС извършва кражбата на Паисиевата история, стават след обявяването на агентите в Светия синод на БПЦ през януари 2012 г. От досиетата на двама от митрополитите - Неврокопският Натанаил и Варненския и Великопреславски Кирил - се разбира, че те са били вербувани от Първо главно управление за културно-историческо разузнаване с цел да бъдат внедрени в Зографския манастир. Това дава основание на журналиста Христо Христов да поиска от Комисията по досиетата издирване на тази разработка.

"33 години по-късно вече мога да разкажа своята версия. На 18 декември 1985 г. ние, трима "поклонници", пристигнахме предния ден в българския манастир "Св. Георги Зограф" в Света гора и посетихме библиотеката на манастира. След като отклонихме вниманието на библиотекаря отец Пахомий, подменихме оригинала на "История славянобългарска" с предварително изработено копие. Операцията не беше никак лека, за нея знаеха само Людмила Живкова, Васил Коцев и Александър Фол", обяснява Генев.

Кражбата на оригинала на Паисиевата история е и една от най-дълго подготвяните и планирани специални операции на Първо главно управление - повече от 13 години. С нея е натоварен отдел 14 "Културно-историческо разузнаване", създаден през 1972 г. след решение на Секретариата на ЦК от същата година за опазване на българските културни паметници в чужбина.

"Възложиха ни операцията заедно с Венци Агайн и към нас се присъедини Динко Пехливанов. Изнесохме безценната реликва от Света гора под дрехите на Венци. От манастира отидохме в генералното консулство в Солун. Оттам оригиналът бе прехвърлен в посолството в Атина. После го изпратихме до България с дипломатическа поща. Ние бяхме просто изпълнители", заяви след години мълчание Генев.

Той предварително знаел, че при евентуално разкриване трябва да понесе лично отговорността и по никакъв начин да не свързва случилото се с България.

"Сменихме оригинала с предварително носеното от нас копие при следната ситуация: Дядо Пахомий, библиотекарят, беше много ревнив към посетителите в библиотеката. Той ме познаваше в качеството ми на зам. генерален консул в Солун, където сме се срещали неколкократно, когато той е идвал от Света гора. Пахомий предварително беше известен от нас, че ще донесем плексигласова кутия, в която да поставим оригинала за по-добро съхранение. Бе решено подмяната да стане без негово знание, тъй като преценихме, че ще се възпротиви, защото беше много ревностен пазител на библиотеката. Когато на следващия ден посетихме библиотеката, аз носех кутията и дядо Пахомий ни показа оригинала на "История славянобългарска". Тогава го помолих да свали от втория етаж на библиотеката една друга книга", разказва Генев. Библиотекарят с неохота се качва да донесе евангелие, като оригиналът на Паисиевата история остава при Генев и компания.

"Именно тогава го разменихме с копието. Когато дядо Пахомий се върна, не узна нищо."

За успешната мисия Генев и Агайн са повишени в длъжност зам.-началник отдел, а дипломатът Пехливанов получава медал "За заслуги за сигурността и обществения ред".

"Медалът така и не му го предадох. Остана в служебната ми каса", уточнява Иван Генев. Днес той, Агайн и Пехливанов са пенсионери. При изпълнението на операцията за първи и последен път стъпват на Света гора.

Кражбата на "Историята" днес е събитие с противоречива оценка. Операцията е успех на фона на идеологическите цели на тогавашната тоталитарна власт, но същевременно се осъжда като акт, който по съществото си е антибългарски.

"Никога не съм се съмнявал, че кражбата е дело на Държавна сигурност. Не съм изненадан от тези нови разкрития", заяви президентът Петър Стоянов, който през 1997 г. взе решение за връщането на оригинала в манастира "Зограф".

"Историята" не е открадната от Гърция, а от българския манастир "Зограф", който я е опазил повече от два века и е също толкова българска светиня, колкото и ръкописът на Паисий. За българите християни този манастир е свято място. Комунистите атеисти никога не са разбирали това", категоричен бе Стоянов.

"Няма да забравя никога как, когато Божидар Димитров, Бог да го прости, пусна хората да видят в музея "Историята", имаше опашки и плачещи, като я разглеждаха. И Божидар беше на моя страна - не трябваше Стоянов да я връща на гърците. Самият Божидар е взимал от Италия артефакти и ги е връщал за благото на страната ни за музея. Често съм си мислил, че истинската история все още може да е у нас, а пък добре направено копие... в "Зограф" - споделя Генев. - Мисля така, защото Божидар подметна нещо, като се видяхме приживе: "Дали е истинска тази, дето я върнахме на гърците, или не, не се знае". Ако е така, евала, голям българин е Божидар Димитров", споделя Генев.

Новите разкрития в архивите на ДС свалиха съмненията относно набедените извършители на кражбата, които бяха тиражирани в медиите през последните 20 години. Сред тях е реставраторът инж. Петър Митанов, който през 1992 г. обявява на пресконференция, че "оригиналът на Паисиевата история е откраднат и се намира в касата на шефа на разузнаването ген. Бриго Аспарухов".

"Така беше. Всички мислеха, че инж. Петър Митанов е крадецът. Дори библиотекарят Пахомий и тогавашният игумен Евтимий". След връщането на "История славянобългарска" в "Зограф" през 1998 г. Гърция прекратява делото за кражбата, заведено срещу неизвестен извършител, и официално се разбира кои са точно извършителите на този акт.

"До скоро никой от нас не искаше да говори. Вече няма какво да се крие. Аз съм горд от това, което направих, предполагам, колегите ми също", споделя разузнавачът Иван Генев 33 години след подмяната, която извърши на "История славянобългарска".


Какво четем:

🔴 Иван Бонев – славният летец, който бе варварски разстрелян във въздуха

🔴 Грандиозен успех! Българин е на финал на Ю Ес Оупън

🔴 Кога панелките стават опасни?

Източник: Днес.БГ



Коментари



горе