10-годишно търновче би съучениците си в Пекин на теста по китайски език
10-ГОДИШНАТА КРАСИАНА СТОЯНОВА ОТ ВЕЛИКО ТЪРНОВО БИ СЪУЧЕНИЦИТЕ СИ В ПЕКИНСКОТО УЧИЛИЩЕ, КОЕТО ПОСЕЩАВА, НА ТЕСТА ПО КИТАЙСКИ ЕЗИК. Изпитът е задължителен за всички ученици и е част от срочните оценки на децата.
Краси трябвало да се яви на първия си тест само няколко месеца, след като въобще започнала да изучава китайските йероглифи, но резултатът й бил зашеметяващ – 99,5 точки от 100 възможни. За невероятното си постижение търновчето получило награда от училището и предложение да се снима в реклама за онлайн приложение за изучаване на китайски. В края на годината на втория тест Краси постигнала 91 точки и отново се оказала най-добрата в класа си, в който е единствената чужденка.
Красиана беше в Пекин за цялата учебна година заради ангажименти на семейството си. Майка й – доц. Искра Мандова, преподава в Пекинския университет за езици и култура и се занимава с писане на проекти, лекции за българското изкуство в различни китайски висши училища чете и проф. Пламен Легкоступ.
„Краси имаше месец време да се адаптира в Пекин. Бяхме ангажирали бавачка, която да й говори на китайски, но истината е, че когато тръгна на училище, не знаеше езика. Пуснахме я в дълбокото, но тя се справи прекрасно и сега говори пекинския диалект без никакъв акцент“, разказва майка й. И уточнява, че Краси постъпила в първи клас в Пекинското базово училище, макар тук да е била завършила вече втори клас. В неделното училище обаче продължавала да изучава предмети от родната учебна програма едновременно за ІІІ и ІV клас, за да може да положи приравнителни изпити и да тръгне на 15 септември със съучениците си, които са четвъртокласници в ОУ „Св. Патриарх Евтимий“.
„Беше ми трудно в началото, само седях на чина и се опитвах да слушам. А когато децата ми казваха имената си, аз постоянно си ги повтарях в ума, за да мога да ги запомня. После започнах да говоря, но понеже не зная всички йероглифи, ми беше проблем да разбирам условията на задачите по математика“, казва Краси, която признава, че е много щастлива, че вече си е у дома. Но, ако може, би живяла там 6 месеца и във Велико Търново 6 месеца. След това на един дъх
разказва как в Пекинското училище децата нямат право да носят мобилни телефони, нямат право да тичат нито по коридорите, нито в двора, когато са в междучасие. „Ако закъснеем за училище, трябва да чистим класната стая. Ако тичаме, ни пращат при директорката. В понеделник задължително всички трябва да сме с униформата, защото училището вдига тържествено китайското знаме преди началото на часовете. Задължително правим физзарядка сутрин, като упражненията са от бойното изкуство тайчи. А в предпоследния час си правим самомасаж, като разтриваме ушите, слепоочието си, веждите, скулите, после главата и тила“, разказва Краси.
В първите две седмици тя отивала на училище с приготвени от вкъщи сандвичи, но бързо свикнала с китайската храна и започнала да се храни с останалите деца. Не свикнала само с това, че те пият гореща вода или чай. А най-много от всичко Краси съжалява за това, че понеже е чужденка, в края на първи клас не й позволили да стане пионерче.
„Въпреки че програмата й беше много натоварена – и през седмицата, и в неделното училище, на нея й беше спокойно там. Редът в училище е толкова стриктен, че няма как да пилееш енергия за неща, които могат да бъдат решени с дисциплина. След училище например точно за 15 минути учителката извежда класа. Получава се така, че всички деца напускат сградата, строени в колони по две. Минават покрай директорката, понякога като хор рецитират класическа китайска поезия. Ние ги чакаме зад оградата, защото никой родител няма право да влиза в училището“, разказва и проф. Пламен Легкоступ. „Имат специална стойка на чина, която ги държи изправени, начин, по който вдигат ръка. Не скачат от чиновете си, не носят бележки от госпожата вкъщи. Ние получаваме известния по стриктен ред и сме длъжни да върнем бележка, че сме прочели известието“, допълва доц. Искра Мандова.
Докато Красиана напредвала с китайския език, Искра и Пламен работели по научноизследователските си проекти. Доц. Мандова прави изследване на чуждоезиковото обучение в България и по-конкретно на китайски език. Превела е всички нормативни документи, за да проучва политиката на страната ни по този въпрос. Така преподавателката във ВТУ „Св. св. Кирил и Методий“ станала част от мащабен проект на Китай, който обхваща 60 държави. Резултатът ще е издаването на 60 книги.
В Пекин доц. Мандова е обучавала и всичките 30 доброволци, които ще работят в България следващата година. Дописала втората част на книгата си „Династията Тан“ и направила и издание на английски език за тази династия от VІІ – Х в., когато са златните векове на Китай.
ПРОФ. ПЛАМЕН ЛЕГКОСТУП ПРОДЪЛЖАВА ДА РАБОТИ ПО ИЛЮСТРАЦИИТЕ ЗА ДЕТСКИ УЧЕБНИК ПО КИТАЙСКИ ЗА САЩ. Букварът е съвместен проект на търновеца и Пекинския университет за езици и култура, където художникът е почетен професор и главен съветник в техен център за обучение. Освен това проф. Легкоступ е автор и на дизайна на всички рекламни материали на университета – папки, тениски, шапки, чанти, копринени шалове. На всички тези рекламни материали китайците са пожелали да има картина на търновския художник.
Докато бил в Китай, бившият ректор на ВТУ е написал и книга. Тя се нарича „Пътят. Драконът. Художникът“ и е неговата гледна точка за живота, историята и развитието на Китай.
Сашка АЛЕКСАНДРОВА
Какво четем:
🔴 Станислав СТРАТИЕВ: От великото до смешното има само една крачка🔴 След отлично представяне и 4 медала българските информатици се завърнаха от Международната олимпиада
🔴 Климатологът Рачев обясни колко време ще продължи "циганското лято" и кога ще нахлуе зимата!
Източник: Борба.БГ