Българите с имоти в Гърция да търсят строителен инженер за проверка на законността им



 Атина въвежда мерки срещу безобразията с градоустройството и околната среда, уверява Зам. Министър на Околната среда и Енергетиката Сократис Фамелос. Съществуват необходимите институционални инструменти за преодоляване на незаконното строителство. Ако някой иска да провери към днешна дата евентуални градоустройствени нарушения, свързани със своето недвижимо имущество, трябва да се обърне към строителен инженер, за да провери той разрешението за строеж  и да уреди евентуалните нарушения на закона за строителството, въз основа на действащото законодателство.

– Г-н министър, искрени съболезнования за жертвите от пожара. Кои според вас са  причините, довели до тази трагедия?

Наистина тежък е моралният и политически товар след загубата на толкова човешки животи, причинена от една огромна природна катастрофа. Искаме да излекуваме тази рана с неотложно решаване на сериозните проблеми, които изтласка на дневен ред тази трагедия. Да облекчим положението на пострадалите в района. Съчетанието на един краен природен феномен с множество фронтове на пожари, за които се разследва версия за умишлен палеж, в една доста утежнена обстановка за околната среда и градоустройството, поради смесеното ползване на гора и жилище, създаде сериозни проблеми при преодоляването му. Въпреки подсилените противопожарни части и мерките за евакуиране, които бяха взети, за съжаление, резултатът бе трагичен.

-Премиерът и Министерският съвет поеха политическа отговорност. Това значи ли, че ще последват промени в правителството?

-С поемане на политическата отговорност обявихме три основни инициативи на правителството. Първо, ще бъде възстановена и модернизирана системата за гражданска защита на страната ни. Паралелно инвестираме в политиката за предотвратяване на горските пожари, която вече е предвидена в националната стратегия за горите, въведена от нашето правителство. И, трето, има вече мерки за справяне с беззаконията, извършвани спрямо градоустройството и околната среда, допринесли значително за формирането на проблема и трагичния му резултат. Разбира се, съществуват краткосрочни конкретни мерки с приоритет за подкрепа на гражданите в пострадалите райони. Що се отнася до промените в правителството, както знаете, това е отговорност и избор на министър-председателя, и ние всички оставаме в услуга на потребностите на гражданите.

-Не е тайна, че в Гърция незаконното строителство е практика от десетилетия. Въпреки това нито едно правителство не направи нищо, за да го спре. Наскоро казахте, че ще вземете активни мерки, но хората не вярват. Какво е решението на кабинета сега?

–  За съжаление, политическата система след прехода не пое съответната отговорност, нито пък прояви необходимата смелост, за да реши проблема с незаконното строителство. Горските карти бяха задължение съгласно Конституцията от 1975 г. насам. Напротив, ние се осмелихме да решим въпроси, свързани с незаконното строителство. Напомням ви за скорошното събаряне на пет незаконно построени таверни в екологичния парк „Схиня”. Допълнително вече пристъпихме към големи реформи, които отстраняват причините за незаконното строителство, каквито са законът за горите, законът за контролиране на строителството, но и неотдавнашното решение за ускоряване на процедурите по събаряне на строежи, намиращи се в гора, в райони на археологически обекти, дерета, защитени райони или крайбрежни ивици. Всичко това са реални доказателства, че имаме воля да решим дългогодишните проблеми, свързани с незаконното строителство – нещо, което ще се види в близкото бъдеще с реализирането на първите събаряния.

– От кои имоти ще започнат булдозерите?

От строителства, които нарушават законодателството, свързано с околната среда и градоустройството. Първият ни приоритет е локализирането на незаконните строежи в райони, които са оценени като терени за залесяване. Т.е, имат характеристики на гора, или се намират в дерета и съществува голяма опасност от наводнение. Такъв бе случаят в град Мандра, където загинаха наши сънародници миналата година. Или в крайбрежни зони, които пречат на гражданите да имат свободен достъп до морето, създаващи опасност за човешкия живот, което се доказа от трагичните събития в Мати. Предимство има хуманния фактор.Мерките за възстановяване на безопасното функциониране са първите, които прилагаме. Сега изсичаме дървета, почистваме потоци, прилагаме мерки за защита от наводнения, така че гражданите да не бъдат изправени пред риск при следващи катаклизми. Миналата година, когато бяха публикувани за първи път в Гърция горски карти се създаде безпокойство бих казал, което се дължи до известна степен от липсата на информация. Това бе първи опит за такава промяна и мнозина вярваха, че няма да успее и ще създаде повече проблеми. Това е истинския политически аспект. Но сега имаме готова една трета от Гърция. Тази фаза приключи гладко и на този етап вече имаме информация за около 15% от страната. До края на годината ще бъде публикувана информация за цяла Атика. До края на 2019 г за цялата страна. Проучванията вече са готови за 45% от страната.

-Г-н министър, много българи са купили недвижими имоти в Гърция и част от тях са собственици на произволно строени сгради. Има ли начин да ги узаконите, или ще бъдат унищожени от булдозерите?

– В никой от законите, които са в сила и по-специално в Закон 4491/17, който се отнася до незаконни строежи и строителство, не се предвижда уреждане или узаконяване на незаконни и произволно построени имоти, които се намират в горски или археологически район, в потоци, в морски зони или в защитени територии. Пределно ясно е, че тези недвижими имоти не могат да бъдат узаконени. При останалите случаи, които имат някаква форма на произвол, съществуват специални технически средства, които могат да доведат до тяхното уреждане.

-Как могат българските граждани да защитят своите недвижими имоти, каква е процедурата?

-Процесът за включване в рамките на скорошния Закон 4495/17 е единствената подходяща процедура, която може да реши проблеми, свързани с узаконяване и строителство. Разбира се, винаги има предимство изискването, свързано с наличието на разрешително за строителство и градоустройство за всеки строеж, който някой желае да купи. Наличието на градоустройствен план и законност на всяка сграда е, така или иначе, необходим при изготвянето на нотариалните документи. Купувачите знаят какъв имот купуват, за което носят своята отговорност.

-Много от българските купувачи са жертви на недостатъчна информация и нямат вина, че имотът е незаконен. Ще получат ли някакво обезщетение, ако попаднат в такава категория, или ще изгубят всичко?

-Ако някой гражданин е бил измамен – нещо, което е много трудно, тъй като от 2013 г. се изисква в официалните документи в договора за покупко-продажба да бъде доказано наличието или не на незаконно строителство – купувачът ще трябва да поиска необходимото обезщетение или наказателна отговорност на упълномощения продавач от гражданските и наказателните съдилища съответно. Ако, поради незнание на език, не му е обяснено добре или е подписал документ без да е уведомен или не му е разяснено, това не е в компетенциите на нашето министерство. Всеки случай е индивидуален.

-Разбирате, че след това интервю всички ще побързат да узаконят имуществото си. Вероятността да станат жертви отново е голяма. Съществува ли възможност да бъде създаден регистър в България в сътрудничество с българското министерство и ако не, тук в Гърция къде биха могли да проверят законността на имота? Какви са вашите съвети към тези хора?

-Процедурата за уреждане на незаконните строежи е стартирала в Гърция от 2011 г. и е в сила и днес по силата на Закон 4495/17. Строежи след 2011 г. не могат да бъдат узаконени. Ако някой иска да провери към днешна дата евентуални градоустройствени нарушения, свързани със своето недвижимо имущество, трябва да се обърне към строителен инженер, за да провери той разрешението за строеж  и да уреди евентуалните нарушения на закона за строителството, въз основа на действащото законодателство. За всички уредени недвижими имоти се пристъпва към окончателно регистриране в електронната система на министерството, до която имат достъп сертифицирани инженери. Споменах ви вече местата, където не може да се пристъпи към уреждане. Съществуват необходимите институционални инструменти за преодоляване на незаконното строителство. Съветът ми е чужденците с имоти в Гърция да търсят строителен инженер за проверка на законността им, но отново подчертавам, че всички купувачи на имоти знаят какъв тип е имота им, тъй като са подписали декларация при покупко-продажбата.

Визитка:

  • Сократис Фамелос е гръцки политик. Роден в Атина, израснал в Солун.
  • Член е на СИРИЗА от самото начало.
  • През януари и септември 2015 г. е избран за народен представител от Солун от партия СИРИЗА.
  • На 4 октомври 2015 г. е назначен за парламентарен представител.
  • През април 2016 г. е назначен за председател на Анкетна комисия за разследване законността на отпуснати заеми на политически партии и собственици на средства за масова информация от банковите институции в страната.
  • На 5 ноември 2016 г. поема поста заместник-министър на околната среда и енергетиката.
  • Участва в парламентарните групи за приятелство между страните: Гърция – Бразилия, Гърция – Русия, Гърция – Палестина и Гърция –  Кореа.

Какво четем:

🔴 7 трудни урока, които ще научите в Лондон

🔴 Балъците са в задръстването, в насрещното и аварийната карат тарикатите

🔴 Костадин Костадинов: Единственото, което обединява нашите политици е далаверата

Източник: newsbg



Коментари



горе