От мазето на баба
Не е дошла есента докато не ти замирише на печени чушки от терасата на съседа, който чинно е извадил най-великото българско изобретение – чушкопека, и се приготвя за зимата.
И ако до скоро затварянето на зимнина си беше демоде, а за столичани – признак на провинциализам, в3 последните години се превърна в моден тренд, наложен от хипстърите, заради стремежа към качествена и домашна храна. Цялата тази мания се облича в красиви бурканчета, със старателно написани на ръка етикети, които се нареждат на лъснати бели рафтове от ИКЕА и се документират със снимка в Инстаграм.
Дори и да не се причислявате към гореописания мейнстрийм, добрата стара практика на баба, да затваря всичко в буркани и шишета, за да има качествена храна за зимата, си е приятно занимание за свободните вечери и уиекнди през септември. На вашето внимание ще ви предложим бързи и лесни алтернативи на консервите в магазините, който може да си направите и в апартамента.
Нектар „Прасковен еликсир“
Ето тук няма да намерите списък с необходими продукти и начин на приготвяне, защото да си съхраниш нектар, или на модерен език – смуути, за зимата е една наистина елементарна задача. Нужно ви е само малко търпение, за да изпълните стриктно и прецизно следните стъпки. Отидете на пазара и намерете най меките и презрели праскови. Занесете ги вкъщи и внимателно ги обелете и почистете. От собствен опит ви казвам, постарайте се повече и резултатът ще е по-добър. Аз лично премахвам и част от вътрешността, която обгръща костилката. Сещате ли се – онази червена и иначе много сладка част от прасковата, която обаче никога не може да се пасира до гладко. След като сте готови с с изчистените плодове, сложете ги в една голяма купа нарязани на две на три и действайте с пасатора. На финала трябва да имате гъста, ама много гъста смес, която да разредите с вода в пропорция 1 към 2. И тук е най-сладката част – опитайте произведението си и само при крайна необходимост прибавете малко подсладител. След като сте готови разлейте нектара в стъклени шишенца, затворете и сложете шишетата да заврат във вода, която ги покрива напълно за поне 10 минути. Воала! Имате „Прасковен еликсир“. Като изстинат проверете капачките. Ако някоя капачка „щрака“ при натиск просто отворете и изпийте нектара.
Може да направите подобни чудни смеси с почти всички плодове – сливи, кайсии, круши...
Царска туршия
Ето това е вкусът на детството ми. Моята баба правеше най-добрата Царска туршия „на изток от Мексико“. Не са необходими кой знае какви усилия или знания в кулинарията. Само качествени и свежи зеленчуци. Ето какво да купите от пазара, по възможност от някоя баба:
1 кг. Моркови
1 кг. Камби
1 кг. Карфиол
целина
4 с.л. Сол
6 с.л. Захар
оцет
2 бр. Аспирин
Стъпките за приготвянето на тази зимнина са цифром и словом – три. Измийте зеленчуците и ги нарежете на средноголеми парчета. Напълнете бурканите и във всеки сложете един пръст оцет на дъното, солта и захарта, а най-отгоре аспирините. Допълвате до горе с вода и затваряте плътно. Пинизът е в следващите две седмици – трябва всеки ден да обръщате бурканите и да помагате на захарта и солта да се стопят.
Сушени домати
Признавам, тази рецепта не е от баба ми. Но пък е супер полезна за любителите на италианската кухня и средиземноморския вкус. Нито е трудоемка, нито изисква кой знае какви умения в кухнята. Трябва само да не се скъпите и да купите хубави домати – от онези месестите с малко семки. Разрязвате ги на четвъртинки, махате семките и ги слагате върху хартия за печене в много слаба фурна за няколко часа. Нужно е към края на печенето да проверявате по-честичко как се чувстват доматите, за да не ги изгорите. След като са готови ги подредете грижливо в бурканчета, в които предварително сте подложили подправки като босилек и розмарин, и каквото ви иска душата, заедно с чесън и каперси по избор. Като хубаво ги напълните залейте със зехтин до горе. Така може да съхранявате няколко месеца на хладно.
Сладко от смокини
До скоро мислех, че само бабите могат да правят онова изкусно сладко от смокини, което те връща назад в прашното детство и се виждаш как тичаш по прашната есенна улица с палачинка в ръка. Всъщност се оказа не толкова сложна манипулация дори и за новаците. Нужно е само малко смелост да пробваш. За целта ти е нужен един свободен съботен следобед и следните продукти:
70 броя смокини
1 кг захар
3 ч.ч.вода
1 равна ч.л. лимонена киселина
Първо слагаш водата и захарта на котлона, за да направиш сироп. Докато той се сгъстява бавно и славно измиваш смокините и им махаш дръжките, после чинно с една игличка хубаво ги надупчваш. Щом сиропът вече е гъст прибавяш смокините. И тук идва капанът – смокините пускат вода и съвсем основателно може да се стреснеш като видиш как гъстия сироп, който толкова си чакал става отново течен. Спокойно, остави котлона на средна сила и времето, и огъня ще си свършат работата. Проверявай от време на време гъстотата и имай предвид, че като изстине допълнително ще се сгъсти. Щом придобие готов вид сложи лимонената киселина и остави още 5 мин. на котлона. Напълни в бурканчета и докато са още горещи обърни с капачката надолу, за да се вакуумират. След един ден провери дали капачките им „щракат“. Ако са тихи – са готови да идат на рафтовете в мазето, ако ли пък не – отвори го, завърти едни палачинки и всички наоколо ще те обичат безрезервно.
Какво четем:
🔴 Светилищата на Странджа: Бездетни зачеват, ако преспят край пещера на света Марина🔴 Върнаха 3-те откраднати кучета на болното дете, които таткото издирваше с билборд
🔴 30 вечни български поговорки
Източник: Монитор