Режете до дъно
Миналата седмица народът се развълнува от евентуалните промени в здравноосигурителния модел, които ще бъдат обсъдени на кръгла маса на 26 септември и ще бъде избрана промяна. Нормално е народът да се вълнува, когато става дума за здраве и пари в едно изречение. Но колкото и да е добра евентуалната бъдеща промяна, тя ще крепи един мизантропичен и дебилен модел на здравеопазване, който е крайно неефективен.
Т.нар. система на личните лекари и здравната каса очевидно са измислени от хора, които не могат да ходят и дъвчат дъвка едновременно и искрено ненавиждат хомо сапиенсите. Защото по-гадно и неефективно нещо няма. Тази т.нар. реформа бе въведена от правителството на Иван Костов с цел да се премахне системата “Семашко”, която действаше в България от комунистическата епоха.
От гледна точка на ефективност на системата сегашната е пълна глупост. Лекари, повечето от които с по две специалности, бяха превърнати в някакви регистратори, които удрят печати и попълват някакви документи, но не и да лекуват. Всъщност хиляди лекари станаха някогашните регистратури на входовете на поликлиниките, което доведе до тяхната деквалификация.
Основната дейност на личните лекари е да издават рецепти на хронично болните, които ползват лекарства с намаление или безплатно. Тази дейност е организирана по човеконенавистен начин. Болните, обикновено тежко, са принудени да се редят по безкрайни опашки - веднъж при специалистите, където са диспансеризирани, втори път пред офисите на здравната каса, след това при личните лекари и накрая в аптеките, за да получат животоспасяващите си лекарства. Най-нормално и ефективно е тази безкрайна бюрокрация да бъде премахната, което веднага би вдигнало ефективността много пъти. И не е нужно да се измисля гениален модел - най-просто е лекарствата да се раздават директно от диспансерите на болните с инфаркт, рак или някакви други тежки болести, на които им се полагат безплатни лекарства. Освен всичко друго така ще се подобри и профилактиката, защото болните ще бъдат преглеждани от специалист редовно, преди да получат лекарствата си. Така впрочем е било в България преди години. Другата изпитана схема е болните, снабдени със здравна книжка, да ходят само в аптеката, без многократните заверки за щяло и нещяло. Макар че изобщо не виждам причина безплатните лекарства да влизат в аптеките за разпределение.
Целта на т.нар. реформа от 2000 година бе бързо да се насочат пари към лекарите. Трябва да призная, че тази цел бе изпълнена и това наистина подобри нивото на медицината у нас и то е сред най-добрите на планетата. Но това насочване на парите стана по възможно най-неефективния начин. Прахоса се огромен национален ресурс, за да се въведе система от ХIХ век при съществуваща прекрасно работеща система за здравеопазване. Не говоря за нивото на медицината, което при комунизма бе плачевно, но достъпът до здравна грижа бе бърз и ефективен. Когато работеха поликлиниките, болният отиваше на регистратурата, казваше какво го боли и след минути бе при съответния специалист, без да му се налага да обикаля по разни кабинети в кооперации и магазини, за да получи евентуално направление и да достигне до специалист евентуално след няколко месеца. И днес, когато се говори за медицината в България, като най-голямо достойнство се изтъква достъпът до специалисти - нещо наследено от онази система.
Затова си мисля, че ако нещо ще се променя в здравеопазването, трябва да се реже до дъно и да бъдат премахнати личните лекари. А болниците да станат хибрид между поликлиника и спешен център, където болният да се явява и чрез триаж да получава помощ с различна скорост, но директно от специалист. Там и да се раздават безплатните лекарства от съответните кабинети, които диспансеризират хроничноболните. И тогава да бъде оценен ефектът и колко ще бъдат спестени, та чак след това да се мисли за допълнителни пари, които да влизат в системата. При сливане на първичната и спешната помощ с болничното лечение парите, които влизат, ще нараснат заради по-добрата ефективност и ще се намали разпиляването им за баналности.
Моето мнение е, че към болниците трябва да бъдат насочени и средства, предвидени за научни изследвания в държавния бюджет. Защото медицината е наука, и то хай-енд наука. Надявам се, всички съзнават, че всякакви форми на ендоскопска диагностика и терапия са върхови за световната наука и те заслужават средствата, които като данъкоплатец отделям за научни изследвания, много повече, отколкото целият БАН.
Като стана дума за финансиране, смятам също, че набирането на средства с т.нар. осигуровки е фалшива реалност. Уж частноправната здравна каса харчи пари според това, което е събрала. Но без пари от държавата за децата, пенсионерите, безработните и хората на бюджетни заплати тя няма как да съществува. Затова е редно тя да бъде сведена до отдел в Министерството на финансите, който да контактува с болниците и да им разпределя парите. А вместо т.нар. здравни осигуровки или застраховки, което си е квазиданък, да се повиши размерът на плоския данък - примерно на 15 %, и парите да влизат в държавния бюджет, който да се грижи за здравеопазването. Може да се въведе и някакъв акциз, който да отива целево за здравеопазване. Защото солидарното осигуряване е невъзможно да съществува на частно. Там има едно вътрешно противоречие, което няма как да бъде преодоляно.
Какво четем:
🔴 Всички ученици в Банско рецитираха "Аз съм българче"🔴 Двегодишно дете и жена на 22 г. загинаха, след като шофьор без книжка заби кола в дърво
🔴 Е, как да не обикнеш училището! Вижте какви учителки поемат първолаците във Второ училище в Благоевград
Източник: 24 часа