Валията на Одрин: Преди години румънците пълнеха багажници в Русе



Това обяви пред репортери от Североизточна България валията на Одрин Гюнай Йоздемир на фона на продължаващата от два месеца "обсада" на хиляди гости от България, привлечени от валутната конюнктура и добрите цени за пазар в Турция, предава Монитор.

"Одрин е един от градовете в Турция, който най-слабо е засегнат от кризата в Турция. Със силния лев броят на туристите, идващи от България се увеличи. А това оказва позитивно влияние върху икономиката, печелят и България и Турция." - смята Йоздемир.

Противно на подобни ситуации по северната ни граница, когато румънци използваха разликата в цените на пазара и пълнеха багажници в Русе, Видин или Силистра, сред жителите на Одрин няма паника, че българите ще изкупят всичко, а обратното - местните удължават работното време и търсят за търговските си обекти - магазини и заведения персонал, който владее български език.

"Само през Капъкуле от България влизат ок. 2 хиляди автомобила на денонощие, от петък до неделя включително броят им стига до 5 хиляди на ден, като основната част, може би 90 процента от тях посещават Одрин и околностите." - обобщава статистиките дипломатът Андон Андонов, съветник в Генералното консулство на България в Одрин.

70 на сто от чужденците, които отсядат в одринските хотели в дните от четвъртък до неделя през последните два месеца са от България, една пета са гърците и една десета са румънци.

"Нашите скъпи приятели българите идват тук в четвъртък вечер, на другия ден правят алъш-вериш на петъчния ни пазар. За първи път бях в България през 1993 година, тогава обменях 100 лири за 400 лева. Сега, 25 години по-късно, вие получавате 400 лири срещу 100 лева.

Сега вие правите тук алъш-вериш, хапвате, пийвате, отсядате в хотелите ни и дори горивото си зареждате тука. Вчера бяхме ние, днес сте вие, важното е разбирателство да има. Всичко се обърна наопаки. Имаме една приказка, не е важно какво е било, важно е какво ще бъде. Вчера бяхме ние, днес сте вие, важното е разбирателство да има." - коментира ситуацията и Ахмет Хаджиоглу, областен директор на турското министерството на културата и туризма в областта Тракия.

За българските туристи най-горещите точки на търговската карта на Одрин са изграденият преди ок. 2 години скоро мол "Ераста", петъчният пазар в края на ул. "Сарачлар", аутлетът по пътя към Истанбул и съботният пазар с битак зад него и неделният фермерски пазар на същото място.

Тъй като достъпът до "Ераста" е оборудван със средства за контрол и сигурност има и точна статистика за броя на посетителите - 55 хиляди души влизат там на ден, а по всички етажи може да се чуе българска реч.

Дори в най-реномираните търговски обекти продавачите и собствениците са гъвкави и приемат плащания в лири, лева и евро, а на пазарлък подлежат не само цената на стоката, а и курса по който плащате, ако решите да дадете левове или евро.


Какво четем:

🔴 Велик празник е днес, за имен ден черпят 2 имена

🔴 Слави пак разпали тлеещата война с клана Халваджиян

🔴 Притичване в света на усмивките чрез "Емигрантски неволи"

Източник: dunavmost



Коментари



горе