Русия се съгласи с македонския президент и се обяви против договора с Гърция
Русия застана на страната на македонския президент Георге Иванов, като обяви договора, сключен с Гърция за смяна на името, за "нарушение на международното право". Това е първият коментар на Москва по същество след референдума за договора, проведен в неделя, съобщава "Дневник".
Вчера прессекретарят на Кремъл Дмитрий Песков поиска единствено ситуацията в Македония да се развива "в рамките на закона".
В публикация на сайта на външното министерство, цитирана и от руското посолство в Скопие в "Туитър", недвусмислено се появи предупреждение за опит Скопие да бъде "вкарано в НАТО".
Освен това според Москва договорът "противоречи на международното право и македонската конституция, както нееднократно е подчертавал президентът на Република Македония Г. Иванов, включително от трибуната на Общото събрание на ООН".
"Независимо от факта, че две трети от населението на Македония не поддържат Преспанското споразумение (договора с Гърция - бел. ред.), резултатите бяха незабавно приветствани от ръководствата на ЕС и НАТО, а също така и Вашингтон", гласи съобщението. "Налице е стремеж да се осигури ускорено вкарване на Скопие в НАТО независимо от мнението на македонския народ."
"Без намеса отвън"
Русия не крие, че не желае Македония да влезе в НАТО, и е предупреждавала, че алиансът се опитва да "засмуче" страната против волята ѝ. Този коментар последва и поканата, която получи Македония за преговори в НАТО преди няколко месеца, но която зависи от приемането на договора с Гърция.
САЩ обвиняваха Москва и че се опитва да се намеси в референдума, включително чрез фалшиви новини и усилия да подпомогне бойкота на референдума - твърдения, които Русия отрича.
Резултатите от референдума "недвусмислено свидетелстват, че македонските избиратели предпочетоха да бойкотират грубо налаганите извън Скопие и Атина решения", продължава Москва. "Водещи политици от страни в НАТО и ЕС непосредствено участваха в пропагандистка кампания, без да се стесняват да се месят във вътрешните работи на тази балканска страна."
С последните думи се има предвид дипломатическата офанзива, с която западни лидери призоваваха македонците да упражнят правото си на глас и го правеха както на посещение в Скопие, така и чрез видеопослания.
"Нашата принципна позиция остава без промяна: дългосрочното решение може да бъде намерено само от самите страни, без вмешателство отвън, единствено в рамките на правото и с опора на широка обществена поддръжка. Преспанският договор не съответства на тази критерии."
Какво четем:
🔴 Антон Тодоров от ГЕРБ атакува и "Густо ми е, Велков" от Господарите🔴 Създават механизъм за защита на бедните при приемане на еврото
🔴 Нора Недкова: Чукнаха ме и избягаха!
Източник: Petel
Коментари
