Гайдарят Илия Учиков от Чепеларе: Винаги казвам на учениците си първо да бъдат хора!
44-годишният Илия Учиков е ръководител и гайдар на Фолклорен ансамбъл "Орфей" към НЧ "Родопска искра-1880" Чепеларе.
- Виждаме ви на всяко едно събитие от години и то не само в Чепеларе, а на много места в Родопите. Каква е за вас радостта от тези участия. Има ли удовлетворение, това е огромен труд, освен другото?
- Да, труд е, но има и удовлетворение. Последните ни постижения бяха на Фолклорния фестивал "Приморска перла", който се проведе в Приморско четири дни в началото на септември т.г. Във всички категории на фестивала - за индивидуални млади изпълнители, за по-възрастни изпълнители, за инструменталисти - виртуози на музикални инструменти, за хорово пеене и танцово изкуство, ние се представихме повече от блестящо.
13-годишната ни млада солистка Мария Бечева завоюва първо място. Тя два пъти открива събора на Рожен с Валя Балканска. Момичето вече има записи в Златния фонд на БНР.
Втората солистка на ансамбъла, която се представи във втората категория при по-възрастните, Марияна Ефтимова стана лауреат на фестивала със златен медал и получи наградата на БНР.
Аз се състезавах в категорията за виртуози на народни инструменти с колеги от цялата страна. И миналата година, и тази, бях оценен на първо място от квалитетното жури, което е от елита на българския фолклор. В хоровото пееене също единодушно бяхме оценени на първо място. Гайдарският ни оркестър също завоюва първо място, танцовият състав - в категорията "Автентичен фолклор", също завоюваха първо място. Това са 7 златни медала, грамоти за лауреати и отличия подплатено и с парични награди.
- Престижен ли е обаче този фестивал като реална представителност за постиженията във фолклора ни?
- Това е най-престижният фестивал в България, където наистина те оценят обективно, а не по субективни причини. Затова и отличията от него за мен за огромно удовлетворение.
- Почетохме преди броени дни обединителят на родопските гайдари Апостол Кисьов. Уважават ли се обаче гайдарите? Има ли хора, които да учат малки деца на гайда?
- Много съм горд, че имах честта да познавам Апостол Кисьов лично. Говорили сме си с него за гайдарите, за гайдарското изкуство, за фолклора в Родопите. Аз съм от тези хора, които обучават деца гайдарчета в Средните Родопи.
Школата ми в Чепеларе вече има 20 години история. И въпреки демографския сриф, в нашето малко населено място има деца, които имат желание и се записват и ги уча да свирят. Тоест инструмента се уважава. Доста са децата, които са минали през школата за тези години. Не съм водил статистика, но над 200 деца са минали през школата. Нормално е, не всеки ще стане майстор гайдар, но поне за самият него, за обща култура, за това което Родопа планина му дава със самата гайда, мисля че съм направил достатъчно.
- Тоест, когато му е празнично, ще може да изрази радостта си с инструмента?
- Ще може да се разтовари, да развесели хора, да стане душата на компанията, да весели хората, които сега са млади и след като нас ни няма.
- Какво според теб трябва да прави държавата, за такива ентусиасти - будители като Апостол Кисьов, които са живи и ги има по Родопите и общо взето почти без средства и с много разходи отглеждат деца гайдари?
- Не почти, нацяло без средства се прави. Защото за държавата има много по-важни неща преди културата. Всичко се случва много бавно и трудно. Името на Апостол Кисьов е и символ, че е Апостол. Ние сме последователи на този Апостол. На този човек, който навремето успя да събере и обедини родопските каба гайди на Роженските поляни и впоследствие да направи този оркестър "100 каба гайди", който стана емблематичен за Родопа планина. Да постави началото, което е най-трудното.
- И сега всяко мероприятие по традиция се открива с гайда...
- Това е хубаво, че поне това се наложи като традиция. Все пак това ни е фолклора, лицето пред Европа и света. Хубавото е, че по-големи мероприятия или събития не се откриват без гайда.
- Имаме ли таланти сред малчуганите, има ли надежда, че ще имаме добри гайдари и следващи известни имена в Родопите?
- Като преподавател винаги се надявам. Мисля, че ще има сред тях хора, за които това няма да е просто увлечение, няма да е за година-две. Това, което правим и сме наследили от старите майстори гайдари се опитваме да го предадем и съхраним в поколенията след нас.
- Какво ще пожелаеш на гайдарите, какво искаш да ги крепи от тук нататък?
- Първо да са човечни, да останат хора в днешно време, когато това е много рядко срещано. Винаги им казвам на учениците си да бъдат първо хора. Както и им казвам, че въпроса е да имат 1% талант, всичко друго е много труд, усилия, много свирене и много слушане на музика, за да могат да отсяват.
Какво четем:
🔴 Маргарита Хранова: Размазах се на плочките в МОЛ-а, била съм жалка картинка🔴 Нова измама: Плашат със спиране на тока
🔴 Путин: България съжалява, не защити националните си интереси!
Източник: Марица
Коментари
![](./i/blank.gif)