Maгията в сърцето на Странджа: Нестинарство



Придружени от звуците на тъпани и гайди, нестинарите влизат в жарта. Те пазят тайните на своя мистичен ритуал в продължение на векове.

Нестинарството не е просто танц в жарава. То обединява легенди, ритуали, спомени и пророчества за бъдещето.

Легендите разказват, че родителите предавали на децата си тайнството на праведността, а местните твърдят, че само чистите души могат да влязат в огъня, без да се нарaнят.

Какви са тайните на нестинарите и какво се случва в началото на юни в сърцето на Странджа планина ?

До ден днешен тази традиция е съхранена в село Българи, където всяка година чудото наречено нестинарство се случва.

Въпреки, че нестинарството не свършва с една точно определена дата, кулминацията настъпва на 3-ти юни(стар стил), когато се чества празникът на двамата светии Св. Константин и Св. Елена – покровители на нестинарите.

Ритуалите започват с настъпването на утрото на 3-ти юни с шествието на нестинарите, в което всички жители на селото участват. Иконите на двама светии св.Константи и св.Елена се носят тържествено до най – близкия свещен извор, наричан още аязмо. Иконите се освещават и се играе хоро, съпровождано от гайда и тъпан. След това иконите се връщат в параклиса, а  нестинарите остават там до вечерта за да се молят, палят свещи и тамян в храма.

По обяд в центъра на селото се струпва огромона купчина дърва и се пали голям огън, който се поддържа чак до вечерта.

Поверията гласят, че именно докато изпълняват молитвата си нестинарите изпадат в своебразен транс, наречен “прихващане”. “Прихващането” е състояние, в което нестинарите сякаш губят контакт с заобикалящия ги свят и се озовават в различно измерение.

Когато се стъмни жаравата се разстила в правилен кръг и под завладяващите звуци на тъпан и гайда нестинарите започват своя танц.

Мелодиите, които се изпълняват по време на този магичен ритуал са три – първата съпровожда нестинарите до огъня, втората е мелодията, с която те си проправят път през огъня, а третата е Костадиново хоро.

Пръв в жарта влиза най – възрастния сред нестинарите, като преди това е обиколил кръга три пъти. За нестинарскиятанц са характерни малки, ситни стъпки в горещата жарава.

Усещането да бъдеш част от това магично и уникално изживяване е несравнимо.

 

През 2009 г. ритуалът е включен в списъка на ЮНЕСКО за световното културно и природно наследство на не-материална култура.

Днес подобни ритуали са съхранени и в редица други държави – Фиджи, Таити, Сингапур, Япония, Китай и други. 


Какво четем:

🔴 88 – годишен бургазлия изминал 1 ,1 млн км с колата си

🔴 Заради момиче от Враца университетът в Кеймбридж промени правилата си

🔴 Потопената църква при язовир Жребчево – храм, който отказва да погине (ВИДЕО)

Източник: smediaroom



Коментари



горе