Традиционна българска кухня по региони





Истинският пътешественик знае, че културата не се крие в архитектурата на Тадж Махал, а в улиците зад него. Храната е нематериална култура, но тя е специфична за всяка една страна.

Географското положение, история и културни влияния правят българската кухня богата и разнообразна. Салати с дъх на Средиземноморието и подправките от Ориента – една невероятна смесица, която създава българските ястия да допадат за всеки вид диета. В редовете по-долу ще Ви представим няколко традиционни ястия. Те няма да са тараторът, шопската салата, българската мусака, шкембе чорбата или обичайната баница, които излизат от своите регионални области, та чак се разпространяват и сред другите балкански държави. Ще Ви покажем някои региони с традиционните им рецепти, от които може да вземете няколко идеи:

Банско и Разлог
Когато се намирате в подножията на Пирин, в ски курорта Банско, непременно трябва да пробвате местното ястие капама. Подобно на кавърмата, то се приготвя от няколко вида месо. Както са казвали и царете – най-важното за една гозба са подправките, затова една капама не би имала същия вкус без дафинов лис, червен и черен пипер. Ако решите да сготвите капама у дома по рецепта, пригответе се с търпение, защото ястието трябва да се пече в гювечето на бавен огън. Мързеливият начин е да отидете да карате ски и да влезете в някоя от битовите кръчми на Банско.

Родопите
Региона на Родопите е известен с вкусните си картофи. Точно в този край на страната се е зародила оригиналната рецепта на пататника. В тиган се поставят настърганите картофи с яйце, а накрая се добавя и сирене. Пататникът се приготвя по-лесно от предходното ястия, а времето, което ще ви трябва, за да го сервирате в трапезарията, не отнема повече от половин час.

Друго характерно ястие е клин или родопската баница. Тя е малко по-особена, защото се приготвя с яйце, сирене и ориз. Но и тя като обичайната върви с айрян или кисело мляко.

Кой не е чувал за смилянски боб? Ето как едно смолянско село може да стане известно- с вкусната си боб чорба.

Горно-Тракийска низина
Още от древни времена този район е известен с отглеждането на различни видове зеленчуци и плодове. Богат на лозя, районът е известен с червените си вина с оригинален сорт, наречен мавруд. Сармите са популярно ястие, приготвени от лозови или зелеви листа, които са обвити около плънка от ориз с кайма.

Панагюрище е популярен не само заради откритото тракийско съкровище, но градът е популярен и с манджата яйца по панагюрски. Яйца на очи, при което е добавено кисело мляко и сирене, а червеният пипер създава аленият цвят на ястието. Опита ли ги чужденец, веднага ще забрави за английската закуска.

Странджа
В това екзотично кътче към Черноморието се приготвя специален вид кавърма. В глинени съдове или гювечета се слага свинско месо, свинска мас, гъби, пиперки, доматено пюре, моркови и не малко количество подправки. Може би затова кавърмата е известна като „Странджанска мозайка“.

Северозападна България
Една типична рецепта за северозападния край на родината са пълнените чушки. Но не с ориз, а с боб. Отклонявайки се по магистралата към Ботевград, ще попаднете на характерната баница зелник. Тя се прави със зеле, приготвя се с по-плътни кори, а в плънката може да се добави и праз лук. Ако решите да пийнете домашна ракия от вашия приятел врачанин, непременно го попитайте за лютиката. Тази салата е много пикантна – мляко, сирене и две пиперки. Името й подсказва да не се правите на корави.

Северно Черноморие
Когато тръгнете да обикаляте селищата на север от Варна и решите да влезнете в местното капанче, в менюто очите Ви ще се спрат на местната супа. Ароматна и питателна, към нея върви и вид подправка, която наподобява тази при шкембе чорбата – с чесън и оцет.

Това беше един малък къс от родната кухня, над която всички – българи и чужденци, бихме се нахвърлили.


Какво четем:

🔴 Живот в Гърция: Историята на една българка

🔴 Цар Борис Трети: Само аз останах българофил

🔴 Научният начин да изберете снимка за профила си в интернет

Източник: spisanie



Коментари



горе