Полезните есенни билки



Събрали топлите лъчи на лятното слънце, билките в края на октомври и първите дни на ноември са особено полезни, смятат специалисти по природолечение, пише вестник "Новинар". Те съветват дивите плодове да се събират в хубавите дни на късната есен. Ако се разходите в гората, със сигурност ще намерите цяла "билкова аптека", която може да ви послужи в студеното време при простуди, грип и нисък имунитет.

Шипките

"Банката" от есенни витамини е най-пълна при шипките. Тази година дивите храсти са буквално отрупани с малки червени плодове, защото пролетта беше топла и цветовете не успяха да измръзнат.

Наричат шипката „царица на билките" и това не е случайно, защото тя съдържа букет от полезни за организма вещества. По разнообразието и количеството витамини тя превъзхожда голяма част от познатите ни лечебни растения. В 100 г плодове шипки например се съдържат около 2 г витамин С, което е с 30-40 пъти повече, отколкото в червените домати и лимоните и с около 300 пъти повече в сравнение с ябълките.

Освен това малките червени плодчета съдържат ценен комплекс от естествен витамин А, незаменимите мастни киселини Омега-3 и Омега-6, мощни антиоксиданти и витамин Е, които са важни за здравето и красотата на кожата. Отварата от шипки е отличен начин да върнем кондицията на организма и да се "имунизираме" против грип.

И Още: 

Шипката се използва за лечение на различни неразположения още от древността. Растението е богато на витамините С, А, К, Е, съдържа в себе си и минералите – калий, калций, магнезий, манган.

Макар че билката не е достатъчно изследвана, за да се докажат със сигурност нейните положителни свойства, много хора се доверяват на чая от шипки, защото са изпитвали облекчение при консумацията му.

Заради голямото количество витамин С, което се съдържа в шипката, тази билка безспорно е един от най-добрите избори за стимулиране и на имунната система.

Изключително подходяща за предпазване от грип и настинка, шипката може да се пие и след като вече сме се разболели. В тази ситуация, билката ще ни помогне по-бързо да се възстановим. Билката облекчава възпаленото гърло, запушеният нос, проблеми с белите дробове.

Освен това шипката има още кръвоспиращо и запичащо действие, понижава съдържанието на холестерол в кръвта, полезна е за консумация при пясък в бъбреците и жлъчния мехур, кръв в урината, хемороиди.

Смята се, че чаят от шипка може да понижи кръвната захар, влияе много добре при състояние като инфекциозния хепатит. Освен това повишава физическата работоспособност.

Шипки

Препоръчва се при трудно уриниране, суха и мъчителна кашлица, хронично възпаление на бъбреците, обилна менструация, диария.

Шипката подобрява обмяната на веществата, пречиства организма от токсини, облекчава болки в ставите, а по време на диетизначително намалява усещането за глад.

Отварата от шипки действа успокояващо на нервната система и помага при безсъние, стресили състояние на депресия.

Билката играе важна роля при образуването на червени кръвни клетки, препоръчва се при анемия и диабет. Не на последно място отварата от шипка е чудесно средство за почистване на кожата, а маслото от шипка помага за лечението на акне.

Можете да съживите и хидратирате косата си, като смесите отвара от шипка с овесени трици. Добавете към тях 1 с.л. лимонов сок – нанесете сместа на суха коса и изчакайте половин час. После изплакнете.

Чай от шипки се приготвя, като се залеят няколко сушени плодчета от билката и се оставят да се запарят десетина минути, след което се прецежда. Той има доста тръпчив вкус, така че можете да добавите малко мед, за да се подслади.

Отварата направете по следния начин:

- Загрейте половин литър вода и след като заври, залейте 3 с.л. плодове от шипка. Варите десет минути в затворен съд и после пиете по 1 кафена чаша три пъти на ден.

gotvach.bg

Ето и още: 

Запознайте се с 10 невероятни ползи от шипката:

Помага при простуда и подпомага противовъзпалителните процеси;
Отвара и чай от шипков цвят се използват за компреси при възпаления на очите и кашлица;
Отвара от листа и клонки действа болкоуспокояващо при радикулит и стомашни колики, използва се също при метеоризъм и диария;
Шипковото масло се използва при рагади (нацепване) на зърната при кърмачки, при рани, получени от залежаване, трофични язви; дерматити;
Семената на плода имат жлъчегонно, диуретично и антисептично действие;
Шипковият плод понижава кръвната захар, стимулира образуването на червени кръвни телца и се препоръчва при болни от диабет, анемия, както и заболявания на нервната система;
Облекчава сърдечни и бъбречни страдания, нормализира кръвообращението и високото кръвно налягане, помага и при чернодробни заболявания;
Отвара от шипки се препоръчва при вътрешни кръвоизливи, обилна менструация, кървящи хемороиди, трудно уриниране, хронично възпаление на бъбреците, витаминен недостиг, труднозарастващи рани и язви;
В народната медицина плодовете на шипката са се прилагали при камъни в бъбреците, анациден гастрит, маточни и носни кръвотечения;
Чаят от шипки засилва имунитета и дава енергия – високите количества на витамин С в шипката може да спомогнат за намаляването тежестта и честотата на настинките. Чаят от билката е богат и на важния витамин А, който също спомага за засилване защитните сили на организма и дава повече енергия.


Какво четем:

🔴 Понякога зад страданието се крие спасение. Просто изчакай края на историята!

🔴 София расте и от нея се краде! Като за световно!

🔴 Бащата на убитата Виктория: Благодаря ви, приятели, за подкрепата и съпричастността

Източник: Petel



Коментари



горе