Кои билки се берат през октомври
Цветето от детството ни - глухарчето, може да ни спаси от куп неприятности.
Необходимо е единствено да знаем по какъв начин да го използваме и разбира се, кога точно да посегнем към него.
Чай за отслабване
Tози вариант за редукция на теглото е предпочитан в много случаи, когато не просто топим килограми, а разчитаме и на прочистване на организма. Продуктите с глухарче са ефективен вариант за детокс, в традиционната медицина на много народи това непретенциозно растение редовно участва в програми за пролетно прочистване на организма.
Чай или запарка за отслабване може да се направи както от корени, така и от цяло стебло с цвят на глухарче. Две супени лъжици растителна маса на половин литър вода – това е пропорцията.
За запарка стеблата се заливат с вряла вода и се похлупват за десет минути да се запарят. За отвара корените от глухарче се варят пет минути. И в двата случая приготвеният продукт трябва да се остави в открит съд да изстине, след което се прецежда.
Пие се по 120 мл 20-30 минути преди хранене. Продуктите с глухарче активират чревната перисталтика и насърчават бързото освобождаване от шлаки, токсини и излишни течности.
При високо кръвно
Може ли да се смъкне високо кръвно с глухарче? Може – тук разчитаме на цветовете от глухарче. Необходими за 10 грама сушени цветове, които се заливат с чаша студена вода и се оставят на огъня да заврат.
Варят се 15 минути и се прецеждат. От тази отвара трябва да се взема по една супена лъжица четири пъти дневно. Полезни са и пресните листа от глухарче, които действат като отличен диуретик.
Салата от листа при диабет, атеросклероза и анемия
Приготвя се като предварително измитите листа се изкисват за половин час в подсолена вода (солта премахва неприятния вкус). Към салатата се добавя лук, зехтин и маслини. Добър вариант е съчетаването й с лист киселец.
През есента концентрацията на инулин в растението има най-високи стойности. Точно в този период консумацията й е препоръчителна за диабетици. Заради високите нива на желязо пациентите с анемия трябва да включат салатата от глухарче към менюто си.
И още:
Листа от глухарче за черен дроб и против цироза
Според известния фитотерапевт д-р Атанас Михайлов добре е всяка пролет да си правим ефективен детокс на черния дроб с глухарче. Добре е всеки ден да прибавяме 1-2 розетки прясно глухарче, основно листа, към обичайните пролетни салати. “Химията” на прясното глухарче помага за изчистване на черния дроб от токсини и ускорено разграждане на мазнините. Това предпазва този важен орган от стеатоза или затлъстяване, което може да причини цироза (monitor.bg).
Особено полезна за черния дроб е сухата билка, особено корените. Чудесен резултат дава чаят от листа и корени на глухарче: две супени лъжици се варят в половин литър вода пет минути. Отварата се прецежда и се разделя за три приема. Дозите се изпиват половин час преди хранене.
За бъбреци
Една от функциите на лековитото глухарче е свързана с бъбречното здраве. Листата на прясното глухарче действат като отличен диуретик: насърченото отделяне на течности предпазва от застойни състояния и възпалителни процеси в бъбреците (biopogled.com). Малка шепа пресни листа от глухарче могат редовно да обогатяват сезонните салати от ранна пролет до късна есен. Ако горчивият им вкус не ви харесва, изкиснете ги за 10-15 минути в солена вода. Тази добавка от глухарче трябва да е правило в менюто на хората с бъбречни проблеми и хронични възпаления на пикочните пътища. Счита се също, че добавките от глухарче – пресни или под формата на фармакологични екстракти, са особено полезни за хората на хемодиализа (credoweb.bg).
При хемороиди
Цяло стебло от глухарче с корените е един от компонентите на билкова отвара, която се пие при хемороиди за заздравяване на венозните стени и ограничаване на кървенето (indigota.com). За изпълнението на рецептата са необходими по 50 г глухарче, овчарска торбичка – стрък, и корени от репей и решетка, както и жълт равнец и троскот по 100 г. Всички билки се смесват и се разделят на 10 еднакви дози. Всяка доза се сварява в по 5 литра вода; вари се, докато течността остане два литра. Прецежда се и се пие при кризи 5-6 пъти дневно, а при хронични болестни състояния с хемороиди по 2-3. Всеки прием е от 100-120 мл, изпива се течността преди хранене. Течността е активна два дни, след това се вари прясна.
При холестерол
Технолозите на здравословното хранене не отминават без внимание полезното глухарче. Не са една и две препоръките за добавяне на глухарче към салатите. Зелените листа от полезното глухарче наред с другите си достойнства вършат още едно добро: като чудесен източник на фибри те оптимизират стойностите на лошия холестерол и по този начин предпазват кръвоносните съдове от втвърдяване, от мастни плаки и намаляват риска от инфаркти и инсулти. Менюто с глухарче може да съдейства за нормализиране на холестерола без стеатини, което пък спестява едно натоварване за черния дроб (edna.bg).
При лунички
Най-щадящ кожата с лунички е водният извлек от цвят на глухарче. За да го приготвим е достатъчно да залеем една шепа цвят със студена вода. След един час прецеждаме и с мек тампон обтриваме лицето, като се фокусираме върху зоните с лунички. Този извлек има доказано избелващо действие и може да се квалифицира като своеобразен тоник за лунички от глухарче. Необходимо е да се приготвя прясната течност всеки ден (kosmetikata.com).
Тоникът може да се приготви и чрез варене – две супени лъжици цвят се кипват с чаша вода и се варят половин час на тих огън. След изстиване прецеждаме и прибираме в бутилка в хладилника. Всяка сутрин или сутрин и вечер изтриваме лицето с памучен тампон, напоен в тоника. Чисти лунички и старчески петна (krasiva.org).
И нещо по-простичко: сокът от дръжките на цветовете премахва лунички и кафяви петна по старееща кожа (framar.bg). По-често този сок се използва за лечение на брадавици и кокоши трън, изгаря ги.
Против кашлица
С цветове от глухарче може да се приготви лечебно желе против кашлица (framar.bg). Цветовете се берат от чисти места, край полянките не бива да има интензивен трафик. Керамичен или емайлиран съд се напълва 2/3 с цвят и се налива студена вода, колкото да го покрие. Вари се на тих огън половин час и се оставя настрана похлупен, за да се запари. След това отварата се прецежда и се подслажда на вкус; вари се още един час, докато се получи подобна на желе маса. Добавя се щипка лимонтозу и се разсипва топла в сухи бурканчета. Съхранява се в хладилник и при необходимост се взема 3-4 пъти на ден по една супена лъжица.
При запек
Вижте една работеща рецепта с глухарче при запек: чаена лъжичка наситнен корен се попарва с чаша вряла вода и след 20 минути се прецежда. Пие се по ¼ чаша до три пъти на ден (framar.bg).
При акне
Лечението на акне може да бъде подкрепено от специална отвара от корени на глухарче, която се приема вътрешно. Приготвя се от една супена лъжица накълцан корен от глухарче, който се залива с чаша вряла вода. Оставя се да ври тихо 15 минути, отдръпва се и се оставя да се запарва 45 минути. Прецежда се и се пие топло по половин чаша, 2-3 пъти дневно преди хранене. Пречиства кръвта и подпомага мастната обмяна (framar.bg). може вътрешната терапия да се комбинира с външно приложение – опитайте тоника против лунички!
При ревматизъм и артрит
Дали чудодейното глухарче може да помогне при ревматизъм и артрит? За да се случи това, трябва да се приготви паста от глухарче – корен, за компрес. 2-3 супени лъжици нарязани корени от глухарче се заливат с малко студена вода, кипват се за пет минути и още горещи се намачкват с вилица, за да се получи нещо като билкова паста. Тя се полага върху памучна кърпа и се прави компрес на болната става. Този компрес трябва да се държи поне два часа, но може да остане и през цялата нощ (framar.bg).
При всички случаи ще е от полза периодичен детокс с продукти от глухарче. Дори обикновеният чай от глухарче може да съдейства за намаляване на риска от възпалителни процеси и облекчаване на неприятните симптоми от артрит и ревматизъм.
Какво четем:
🔴 Какво би накарало българите да останат? Заплата от 3000 лева!🔴 В село Хотница показаха как се строи и живее в къща от глина
🔴 Любимите места на джебчиите и как да се предпазим от тях
Източник: Petel