Срам ме е от постъпката на тия горди железничари, защото и аз като тях съм българин!



И шоуменът Слави Трифонов се извини във Фейсбук на Япония и японския народ за оскверняването на Мемориала на мира в Хирошима, извършено от техници на Софийската опера и балет, която е на турне в Страната на изгряващото слънце.

Водещият публикува и клип с изпълнение на японската песен Shima Uta в изпълнение на Борис Солтарийски и Ку-ку бенд.

Ето какво написа Трифонов в социалната мрежа:

"Kакто вероятно сте разбрали от новините – българи оскверниха Мемориала на мира в Хирошима, Япония, като изписаха със спрей „Локо София“ на един от паметниците.

Мемориалът на мира в Хирошима е в памет на жертвите от атомните бомбардировки над Хирошима и Нагасаки в края на Втората световна война. Броят на жертвите от тези бомбардировки е между 150 000 и 240 000 души. И точно там, на мемориала - „Локо София“. 

Сега какво да кажа? Мога да кажа, че ме е срам. Срам ме е от постъпката на тия горди железничари, защото и аз като тях съм българин. Но сега аз на тях няма какво да кажа. Ако кажа, ще е нещо цинично.

По-скоро, като всеки българин, съм длъжен да поднеса извинения към японския народ. Защото не всички българи сме като ония от „Локо София“ и това петно не може да стои върху всички българи. Сега, аз не знам до колко японци ще достигне това извинение, но дори и до един японец да достигне, пак си заслужава. 

Всъщност, като се замисля, извинението си заслужава и заради паметта към житейската история на точно един японец – Сейго Ямадзава - японският самурай, който приема за свой дълг да се бие, забележете - в дивизията на генерал Скобелев при атаката на Плевенската крепост по време на Руско-турската освободителна война.

Да се бие за освобождението на всички българи

Mислех, мислех какво точно да бъде извинението и реших, че най-доброто извинение ще е една японска песен, изпята от българина Борис Солтарийски и изсвирена от българите от „Ку-ку бенд“.

Но това не е просто песен. Това е една много специална песен. Казва се „Shima Uta” („Островна песен“) и е известна още като японската песен на мира. Нейн автор е Кадзуфуми Миядзава и тя е написана в памет на жертвите от Битката за остров Окинава през Втората световна война между армиите на САЩ и Япония. В японската песен на мира се пее за раздялата между мъж и жена. Раздяла, която не е искана, но не може да бъде избегната."


Какво четем:

🔴 5 причини защо трябва да кажем "благодаря" на медицинските сестри

🔴 Депутат от НФСБ: Сидеров ходи в Сараите веднъж месечно

🔴 Ласкин проговори след спешното влизане в болница, оказа се, че страда от...

Източник: dunavmost



Коментари



горе