От САЩ с Bulgarian bag – Иван Иванов покори света
Български шампион по класическа борба, извоювал не една и две големи победи на тепиха, създаде спортен уред, който влезе в едни от най-големите фитнес салони по света.
Уредът е Bulgarian bag, а неговият създател е Иван Иванов. Той е бивш национален състезател за България, а днес е уважаван треньор по класическа борба в САЩ.
Bulgarian bag има специфична форма, напомняща агнето, което българските борци мятали на гръб по време на националните събори по народни борби. Уредът е в различни размери - от 3 кг до 38 кг, с множество дръжки и оригинално изображение - надпис Bulgarian bag и българското знаме.
"Bulgarian e, а можеше да е и American, защото се разви в Америка, но го кръстих така, защото не трябва да забравяме откъде сме тръгнали", сподели шампионът пред BG VOICE. Затова и производството на ставащия все по-известен Bulgarian bag е изцяло в България. Така, освен че показва признателност към Родината, Иван Иванов създава работа и на сънародниците си.
„Имаме дистрибутори на петте континента, имаме възможност да изпращаме в цял свят, но всичко е в начална дейност", каза Иванов.
Той е една от популярните фигури не само в българската, но и в американската борба. През 2009 г. е избран за треньор на годината от американската федерация по борба. С негово участие американската борба записва най-големия успех в историята си - на световното първенство през 2007 г. САЩ стават световен шампион и грабват отборна златна титла.
Българинът е завършил треньорска школа в Америка със златно отличие. „Тук има различни нива, които разграничават степените на треньорите, аз завърших със златно ниво", разказа той.
Bulgarian bag идва след много години натрупан опит като състезател и малко след като идва треньорският пост.
„Трябваше да измисля уред, който да вкарам на тепиха. Не съм имал планове да произвеждам и представям Bulgarian bag, исках само да направя ефективна работата си като треньор и да развия физическите качества на моите състезатели", спомня си Иванов.
По-късно той и екипът му започнали да го развиват за много други цели. „Главната цел беше насочена към повишаване на физическата издръжливост, към по-ефективни групови тренировки, защото уредът е безопасен, направен е от меки материали. После се появи интерес и от други спортове, други треньори", разказа българинът.
Освен Bulgarian bag той е създал още няколко спортни уреда - suples ball, H.I.R.T.S., suples dummies, gladiator wall и други.
„Всички уреди съм разработил с цел да повиша ефективността на работата си като треньор", обясни Иванов. Той е категоричен, че колкото е важен уредът, толкова по-важна е тренировъчната система. „Може да имаш най-добрия уред на света, но ако нямаш добра система на обучение, няма как да има успех. И точно това прави нашите уреди ефективни, защото ги представяме със система на обучение", обясни още треньорът.
Така създадените от него уреди започват да намират приложение и в други спортове и най-вече във фитнеса.
Иван Иванов се интересува от състоянието на българската борба и се опитва да й помага, има партньорство и спонсорство с българската федерация.
„Преди няколко месеца изпратих един от нашите инструктори, който е в България, Николай Станчев, да проведе семинар на националния отбор по класическа борба. Уредите, които представихме, бяха своеобразно спонсорство", разказа още треньорът.
Тези дни Иван Иванов е в Будапеща, където се провежда световното първенство по борба и се надява да се види с българските треньори и президента на българската федерация.
Създателят на Bulgarian bag пристигнал за първи път в Америка през 1992 г. Тогава той бил на посещение при свой приятел и колега - Денис Хол, който по-късно станал световен шампион.
„В началото целта беше да го тренирам и да съм му партньор. Изкарах 6-7 месеца в САЩ, хората ме харесаха и на мен ми хареса, но аз трябваше да се прибера, за да се подготвям за националния отбор", спомни си Иванов. По-късно имал възможността да се запознае и с други американски състезатели и треньори. Започнали да го канят на различни лагери, докато не дошла и поканата да се премести в САЩ, след като прекратил състезателната си кариера.
„В САЩ винаги съм се чувствал добре дошъл. Може би защото в сферата на борбата винаги съм имал какво да предложа и винаги съм бил уважаван. Винаги съм се сработвал с американските колеги", категоричен е шампионът.
А трудности е имало, но не на спортния фронт, а когато трябвало да вземе съпругата и детето си в САЩ. Наложило се да чака дълго, докато получи гражданство, за да може да подаде молба за семейството си.
„Беше трънлив път, но и това се нареди и семейството ми е тук", разказа още Иванов.
Той пожела да обясни, че е започнал сам, но вече има екип, който му помага в България. „Това ни помага да популяризираме и борбата, и България - да се знае повече за българската държава, нещо, с което се гордеем", категоричен е шампионът.
Какво четем:
🔴 Опознай България – Велико Търново🔴 Седемте смъртоносни удара на Северин: Аз ударих, без да искам!
🔴 Слави Трифонов за Симеонов: В нормалните държави премиерът щеше да му е поискал оставката
Източник: bgvoice