Бизнесмен от Горна Оряховица направи музей в къщата на Яворовата Мина в Елена
Ангел Тихинов носел в казармата писмата на Цветана Манева до Явор Милушев
Бизнесмен от Горна Оряховица спаси от разруха и забвение къщата на музата на Пейо Яворов - Мина, в град Елена. 150-годишната сграда паметник в центъра на възрожденския град е напълно възстановена, а в нея са обособени автентичните стаи на Мина и брат ѝ - писателя Петко Ю.Тодоров.
В последните години достолепната чорбаджийска къща на първия кмет на Елена Юрдан Хаджипетков смени различни собственици. Предприемачът Ангел Тихинов я придоби от немския стоматолог филантроп д-р Ернст Юде, за да върне в нея за поколенията духа на Мина. Тя му напомняла за една войнишка дружба, незабравима филмова роля и друга голяма любов - тази между актьорите Явор Милушев и Цветана Манева.
“Купих къщата малко сантиментално.
Гледах филма за
Яворов, където игра
Явор Милушев
и предаде драматичната му съдба. С него служихме заедно в казармата в далечната 1974 г. Той е по-голям от мен, но служи по-късно, след като бе завършил в Чехия звукорежисура. Дойде като помощник-взводен, аз пък бях взводен командир в Химически войски в Хасково”, разказва 63-годишният Ангел.
Той бил приет да учи история във Великотърновския университет. “Такъв беше редът тогава - като си приет студент, отиваш в ШЗО да станеш офицер”, разказва Тихинов. Завършил школата в Плевен и като старшина-школник поел взвода в санитарна рота.
Бил е свидетел на трепетите между Явор и Цветана. “Тя много често идваше, веднъж бе и с Тодор Колев. Явор беше много въодушевен от тези срещи, защото не бяха още женени”, спомня си той.
Разказва и как помощник-взводният чакал писмата от своята любима.“Аз бях пощальонът. Един човек ходеше да взема писмата от пощата и да ги дава на ротата”, смее се Ангел. Допълва, че Милушев бил на по-лек режим от останалите войници, защото играел в местния театър, изявявал се и във военната трупа.
По-късно, след като се уволнили, загубили връзка. “Гледах го по телевизията като депутат, но не съм търсил контакт. Просто ми направи много силно впечатление ролята му на Яворов и като го познавах и бях свидетел на бурната им любов, емоцията беше много голяма”, разказва Ангел.
През 2015 г. разбира, че домът на Мина в Елена се продава. “Един немски зъболекар, който има и българска кръв, бе започнал нещо, но стигнал само до покрива. Първо помислих да помогна, после купих къщата, възстанових я, не без негова помощ. Имаме разрешение от Института за паметниците на културата, после и от Министерството на културата”, обяснява бизнесменът.
Със собствени средства я реставрира като музей и картинна галерия. Не променя нищо в разпределението.
В стаята на Мина са подредени
писалището ѝ,
автентична ракла,
огледало,
докосвано от нейните ръце, обеците ѝ. Част от безценните артефакти намират случайно в тайна стаичка, скрита под стъпалата. “Хората, които са търсили имане в тази къща - защото Юрдан е бил много заможен, имал е банка до самата къща, не са я открили. Един турчин работеше по плочките и той я откри, не можал да изравни пода, бутнал една дъска и се отворило”, разказва Тихинов.
Имане не намерили, но се натъкнали на вещи на Мина. Открили и чипровски килим на 150 години, който сега е постлан в стаята ѝ. Тихинов осъществил връзка и с българката Елена Волева - Равол, която живее вече 64 години във Франция и поддържа гроба на Мина в парижко предградие. От нея получил още ценни артефакти и
фланелата, с която
музата на Яворов
е починала
В последните си дни в писмо до своите родители Мина е написала, че ѝ е много студено. Преди да си отиде от този свят, облякла втора фланела. Точно тя е запазена и е върху леглото ѝ в къщата, разказва предприемачът.
На 200 кв. м площ е подредил картини на старинните сгради в Елена - къщи на по 300 г. Поръчал ги на търновски художници. Окачена е и огромна картина на Яворов и Мина с размер 2,10 на 1,40 м. Сюжетът е от първата им среща. Тя е с бяла роза в ръка. “Там може би той се е вдъхновил от нейната красота и непокварена душа и е написал “Две хубави очи”, разсъждава Тихинов.
Той е разочарован, че не срещнал подкрепа от жителите на Елена и музеят на Мина така и не е въведен в експлоатация. Обяснението му - чужд човек е за балканджиите. “Но пък аз не се чувствам чужд. Като дете попаднах в училище интернат в махала Горни Чукани, което ме свързва с Елена. В далечната 1960-65 г. аз съм бил ученик там. После от най-беден се връщам и имам възможността да купя къщата на най-богатия човек и я възстанових, какво лошо?”, пита се Ангел Тихинов.
Преди седмица
продава имота
Новият собственик - първият промишлен производител на емблематичния еленски бут, ще превърне дюкяните на първия етаж на магазин за деликатеса. “Владко Велев е умно момче, родолюбиво. Мисля, че втория етаж няма да го пипне и ще остане за поколенията. Не вярвам да унищожи това, което е мая на българщината, защото е направено с любов. На човек му трябва зареждане и с култура, и с история, защото държава без история няма бъдеще”, казва Тихинов.
Заради любовта си към поезията на Яворов предприемачът е
готов да инвестира
и в къщата музей
на поета в София,
за която наскоро стана ясно, че се продава на търг заради ипотеки. “Много искам да я имам, но пак ще срещна голям отпор. Аз ще изтегля кредит да я взема. Сега обаче имам данъчна проверка за къщата на Мина в Елена - с какви пари съм я купил, колко съм вложил, за да ме откажат”, доверява горнооряховецът.
След 21 години в армията вече две десетилетия той развива успешно верига от складове и магазини за хранителни стоки. Има 20 обекта у нас и в Гърция. Шегува се, че няма да говори за първия си милион, макар да споделя, че в 80-те години на миналия век се е занимавал с тиражиране на видеокасети. Има наказание от армията, че разлагал социалистическото общество, като разпространявал американски филми.
След като се пенсионира, се отдава на друга своя страст - рибите. Освенче ги продава, огромни аквариуми с екзотични риби красят дома му, магазина и склада във Велико Търново и Горна Оряховица. Най-големият аквариум е 1 тон. Цар в къщата на Ангел обаче е говорещият папагал, който посреща и изпраща приятелите му.
“Това е един вид почивка на мозъка, презареждане. Природата ни е дала съня, но има и други начини да презаредиш батериите - една разходка, хубава картина, хубава жена.
Любовта е вечна,
човек се влюбва”,
казва ексцентричният мъж.
Тихинов има 5 деца от различни връзки и 6 внуци. Най-голямата му дъщеря е на 41 г., а най-малкият му син е на 16 - национален шампион по бокс в супертежка категория. Освен Ангел-младши гордост му е и голямата внучка Кристиана Петкова. Тя предизвика истински фурор в миналогодишното издание на “Гласът на България” и успя да стигне до супербитките.
Какво четем:
🔴 Бедо Стамболян – пловдивският DJ, който покори Ню Йорк🔴 Притча за доброто и злото
🔴 Жената на големия актьор Катастрофа отключи рака на Велко
Източник: 24 часа