"Харвард" призна Георги за един от седемте лидери в България



Отличникът от Монтана мечтае да е кинаджия, дали пред, или зад камера, не признава

“Стигнах до наградата на Харвардския университет с повече труд, шанс, а може би изградени вече знания и умения. За това престижно отличие, което спечелих, бях номиниран от Дена Попова. През изминалата година тя беше начело на фондацията по речи и дебати на английски език, в която участвам. Мисля, че е комбинация от труд и шанс, тъй като полагам много труд в изявите си по състезанията. Предполагам, че Дена е забелязала нещо в мен, което е достойно за този приз. Ако не беше нейната помощ и номинация, нямаше дори и да разбера за тази възможност. Затова съм ѝ много благодарен.”

Тези думи са на Георги Петков от 11-и клас на профилираната гимназия с преподаване на чужди езици “Петър Богдан” в Монтана. Harvard Book Prize Award е награда, която бивши студенти на университета “Харвард” връчват на гимназисти по целия свят за отличителни постижения и лидерски потенциал. В България тази година наградата е била връчена на 7 ученици. Интересен факт е, че още двама от тях също са активни участници във Фондацията БЕСТ (по речи и дебати) и единият от тях ми е доста близък приятел, разказва отличникът.

“Тази награда за мен е отплата за труда, който съм положил през последните 2 години, откакто се преместих в тази гимназия и се присъединих към страхотната организация, от която съм част.” Така Георги обяснява предизвикателството да се съревновава с връстниците си не само от Обединеното кралство и САЩ, но и от цял свят. Изключително много е

Георги Петков с наградата от Харвардския университет СНИМКА: Личен архив

благодарен на

класната си

Бисерка

Александрова

Тя е до него безусловно във всяко начинание. Нейната подкрепа го мотивира непрекъснато да продължава да се развива и да бъде себе си. Тя го е научила как да е по-уверен и да се отвори към света, разказва Георги.

За номинацията са взети предвид силни академични постижения, участия в състезания, дебати и други учебни проекти, както и лидерски потенциал и участията в различни извънкласни занимания и доброволчески дейности. Според оценителите на наградата тази година кандидатите са били силни, ярки, забележителни млади хора, за които тепърва ще чуваме не само в България. Те имат потенциал да променят света към по-добро място за живеене.

Георги Петков има решения за екологични проблеми, за съдбата на болните деца, за депресията на младите хора и как да се избавят от нея за образователната система, за демократичното управление и християнските ценности и добродетели.

Поел е предизвикателството да е отличник. Математиката му върви малко повече от българската литература, но любимият му предмет в училище винаги е бил английският език. Започнал да го учи от много малък и бързо се превърнал в абсолютно неразделна част от него и начина му на живот. На езика на Шекспир чете любими книги, а когато е на прожекция на чужд филм, не поглежда към субтитрите. Интересно и забавно му е в клуба по речи и дебати в гимназията. “Фондацията БЕСТ е нещо уникално във всичките си аспекти. Тя ни позволява да създадем един екип от хора с общи интереси и да пътуваме заедно до различни места в България. Само през последната година ходихме в Плевен, София, Благоевград и Пловдив. Там се състезаваме с млади хора от различни градове и се сприятеляваме. Всеки от нас има свободата да изрази себе си на сцена и да подобрява уменията си постоянно. Не само да говорим пред публика и да дебатираме, но и

да разгръщаме

потенциала си

на артисти

Накратко, такава среда позволява на многото участници да обогатят личността си, като общуват и се сближават. Емоционалните преживявания са несравними”, впечaтлен е ученикът от Монтана.

Привлича го камерата. Смята, че това е простото устройство, което ще го изведе по пътя, който е поел. Колкото по-добре се чувства пред камера, толкова повече ще е в състояние да привлече каквото и да е, което иска в живота си. Когато сме наясно на кого точно говорим, това моментално ни свързва с нещо извън нас самите. Трябва да умееш

да направиш

човека, на когото

говориш,

щастлив,

вдъхновен,

секси, обичан

Да можеш да кажеш нещата самоуверено и убедително, научил лидерът.

Да вдъхновиш някого със своя идея, да споделиш страстта си, ако си запален и имаш брилянтно изпълнение - това е магията, която стои зад състоянието от 3,2 млрд. долара на Опра Уинфри, припомнят преподавателите му.

Таксите в Харвардския университет са непосилни за семейството му предвид българската действителност. Таксите в такъв престижен университет са непостижими за много хора не само тук. Родителите ми не могат да си позволят пребиваването ми в такава скъпа среда, смята Георги. Братчето му е почти на три години. Безспорно има доста време, докато стане ученик, но все пак

семейният

бюджет е

оскъден

“Монтана е малък град. В този смисъл, не мисля, че предоставя достатъчно възможности за развитието на млади хора. Макар да си личи, че се работи по въпроса, може би все още капацитетът на града не е достигнал необходимото ниво, поне засега”, разсъждава Георги Петков. Може би и по тази причина момчето обожава да пътува. Една от най-големите му мечти е да има шанса да се запознае с колкото се може повече различни култури, места и природа. “Светът е толкова голям и разнообразен, че е срамота да не бъде опознат. Човек израства с опита. Вярвам в духовното самоусъвършенстване без съмнение. Напоследък осъзнах, че един човек е отражение на социалния си кръг. Мисленето на хората в него и отношението им към другите силно влияе на възгледите му”, размишлява носителят на харвардската награда.

Извън уроците го влече спортът и ако трябва да избере един, това би било плуването. Но много харесва и волейбола. Под релакс разбира музиката, която като цяло винаги е била голяма част от живота му.

“Нямам категорично любим стил, но хубавата музика си е хубава музика”, допълва Георги. Киното и театърът го омайват. “Смея да кажа, че в бъдеще искам да се занимавам с нещо точно в тази област. Благодарение на организацията по речи и дебати на английски език “Фондация БЕСТ”, успях да го осъзная и да открия своята страст към киното и не само. Превъплъщаването в различни образи и роли на турнирите и представянето им пред публика дадоха началото на всичко това”, допълва той. Георги oпределено обича да четe, но

все още

не би могъл

да открои

някоя книга като

любима

Както пред останалите тийнейджъри и пред него стои въпросът за предпочитанието да чете книга или да е постоянно онлайн, да чати? “Онлайн пространството в днешно време е нещо, което не може да се избегне. Четенето на книги е нещо, което не може да се загърби и забрави. И двете неща са с еднаква важност за мен. В същото време всяко едно е уникално само по себе си. Интернет е отскоро в ежедневието на предишното поколение, и основна част от това на моето. В момента може и да изглежда, че измества класическото четене, но мисля, че само времето ще покаже дали наистина ще се случи напълно”, казва Георги. Каква професия да избере за себе си? Запленен е от киното. “По този въпрос съм мислил много пъти и все още мисля. Избрал съм си сферата на развитие, но не мога да дам конкретен отговор. Единственото, за което съм категорично сигурен, е, че обичам да съм както пред камерата, така и зад нея”, завършва момчето.


Какво четем:

🔴 Филипинци се заселиха във Велико Търново, намериха си работа в земеделско стопанство

🔴 Обичал ли си някога жена, която не е твоя, а е чужда...

🔴 Тест: 10 думи, които трябва да знае всеки образован човек

Източник: 24 часа



Коментари



горе