Защо известните българи умират млади



Когато Борис Трети посетил Ванга през 1941 година, тя му предсказала ранна смърт. Оказала се права - царят умира неочаквано през 1943 година, непосредствено след среща с Хитлер.

Ванга му предрича: „Расте твоята държава, разпрострял си се много нашироко, но бъди готов да се събереш отново в орехова черупка. Помни датата 28 август”. Царят умира на същата тази дата през следващата година и е погребан в ковчег от орех. Едва на 49.

На Запад нямат Ванга, но имат Клуб 27. Там музикантите са тези, които си отиват без време от света. И до днес въпросът за тяхната смърт не отстъпва по сложност на този за кокошката и яйцето. Дали защото са икони, те завършват земния си път твърде млади? Или се превръщат в легенди именно защото си отиват твърде рано?

Ако изобщо има отговор на този въпрос, той може да бъде открит в Клуб 27. В него влизат 35 известни певци и музиканти, приключили живота си на енигматичната възраст 27. Повечето от тях са свръхпопулярни и приживе, какъвто е случаят с Джим Морисън, мистичния поет и вокалист на групата „The Doors“, Джанис Джоплин, вокалът на „Нирвана“ Кърт Кобейн, Джими Хендрикс, Ейми Уейнхаус. Смъртта обаче, макар и в повечето случаи плод на греховни удоволствия, хвърля своеобразен ореол върху звездите, починали на 27, и въздига в култ любовта на феновете към тях. Носят се дори слухове, че членството в него е съзнателно търсено с цел легендарност. Когато умира Кобейн, сестра му твърди, че винаги е искал да се присъедини към Клуб 27. И очевидно е успял.

Единственият българин, влязъл в злокобния клуб, е Димитър Воев, основателят на уейв групата „Нова генерация“. Умира на 27 от тумор в мозъка. А у нас музиканти си отиват в катастрофи. Дими от „Сленг“ загива, яхнал мотор, на 37. Музикантът и тв водещ Емил Трифонов-Кембъла, умира при тежък пътен инцидент на 43.

Поетите изгарят, за да светят

У нас рано се прощават с живота почти всички известни поети. Зловещата българска традиция на ранната героична смърт засяга огромна част от гениите на перото. Смирненски умира на 25, Ботев - на 28, Дебелянов - на 29, Вапцаров - на 31, Яворов - на 36... Те всички изгарят, за да светят, както казваше Людмила Живкова. Превръщат се в легенди и оставят литературните критици да се питат дали нямаше да имаме български носител на Нобел, ако бяха продължили краткия си жизнен път.

Със сигурност щяхме да се радваме на един израснал в творчеството си талант, ако бургаската поетеса Петя Дубарова не бе напуснала твърде рано непосилното за крехката душевност съществуване. Уви, само на 17, тя слага край на живота си с приспивателни, не успяла да понесе тежестта на земните окови.

Чашката убива актьорите

Алкохолът изиграва лоша шега на родните актьори. Може би защото именно техният статус у нас е най-близък до звездния. Познатият на поколения българи Кирил Варийски си отива твърде млад заради чашката. Радко Дишлиев, който става известен с ролята на Георги Бенковски от сериала “Записки по българските въстания”, също умира вследствие на алкохола, преди да навърши 58. Баташов си отде на 45 от цироза. Според някои секс символът на родното кино пиел на ден по бутилка уиски, според други предпочитал само чашка водка вечер. Голяма е трагедията и на друг разбивач на женски сърца сред актьорите - Чочо Попйорданов. През 2013-а той отива да засади цветя на гроба на майка си, починала преди дни. Прилошава му, залита и пада от два метра върху бетонен праг. Умира на 48. Преди година си отиде и колегата му Стефан Щерев-Чечо. Заради проблеми с черния дроб той влезе в болница, но не успя да се пребори със смъртта.

Бизнесът си научи урока

След знаковите убийства на бизнесмени от прехода родните предприемачи си научиха урока. Разбраха по възможно най-трудния начин, че е по-добре да си анонимен, но жив, отколкото известен и мъртъв. Затова се и покриха. В момента малцина знаят кой в действителност стои зад големите бизнес империи у нас.

Защото, ако не са покосени от ръката на конкуренти и врагове в гангстерските войни през 90-те, в по-мирно време те живеят до преклонна възраст. Но и това правило си има изключения.

Един от оцелелите в онези смутни времена - мултимилионерът Петър Христов, беше разстрелян показно на 9 януари т.г. Сред най-тъмните периоди в биографията му е началото на 90-те години на миналия век, когато е бил представител на СИК в района на Велико Търново. Смята се, че с подкрепата на разстреляния в Аруба Поли Пантев е купил местното млекопреработвателно дружество “Сердика”, сега известно като “Лактима”. Скандалният бизнесмен е живото (образно казано) доказателство, че близките отношения с властта не ти гарантират безсмъртие.


Какво четем:

🔴 33 невероятни факта за човешкото тяло

🔴 Как един полковник от армията стана православен свещеник

🔴 Вълк нападна баба в Пловдивско посред бял ден, крава я спаси

Източник: Марица



Коментари



горе