По-малко познатите ни върхове: Зъбчето



 Да черпиш вдъхновение с повея на вятъра. Да прегръщаш Пирин, докато си в сърцето на Рила. И не на последно място - да чувстваш, че летиш високо над облаците, а едновременно с това слънцето да те гали с лъчите си. Възможно е! На едно от тези места, за които не се говори толкова много. На място съвсем близо до Туристически комплекс "Андела". То крие двойна доза очарование в себе си, с която се сблъскват тези, които се устремят към него - връх Зъбчето.

 Запознайте се с връх Зъбчето. Той се извисява над Белмекен. На малко повече от 2000 м н.в., но се изкачва бързо. Изходната точка, която ще ни отведе над облаците, е спортната база на Белмекен. Пътеката тръгва право нагоре и така докато не стигнем целта си. За сметка на това обаче - всяка крачка си заслужава. А това го разбираме, когато пред нас започват малко по малко да се откриват забележителни панорамни гледки.

 Първо ще видим разстилащата се покривка от облаци – гледка, която не се вижда всеки ден и която дава поле за изява на въображението.

 След това пред нас ще се открият пиринското било и първенците – Вихрен и Кутело, които няма как да сбъркаме. Отидем ли в сезон като този, ще ги видим в бяла премяна, което ги прави още по-красиви от обикновено.

 Когато се извисим по-нагоре, от другата ни страна ще се разкрие гледка към язовир Белмекен.

 И така докато не стигнем момента, в който панорамата ще стане 360-градусова. Тогава с един поглед ще можем да обгърнем необятната шир, а сетивата ни ще са щастливи от всичко, което се случва наоколо.
 Ще познаем, че сме стигнали до върха, когато видим големия кръст, който е върху него. Той придава завършеност на цялата панорама, която ни заобикаля.

Времетраене, маркировка, екипировка

 За да достигнем до връх Зъбчето ни трябва около час в посока, в нормално темпо. Може да ни отнеме и малко повече, ако спираме да се наслаждаваме на красотата на природата наоколо. Маршрутът е кратък и затова можем да си позволим да го направим. В началото му няма маркировка, но в един момент вече различаваме зимна. Тъй като вече е сезон, в който има достатъчно сняг по планините, трябва да сме екипирани според условията навън.
 От екипът на Туристически комплекс "Андела" ви призоваваме - не подценявайте планината! Винаги предупреждавайте планинската спасителна служба и близките си накъде сте тръгнали, тръгвайте добре облечени и заредени с провизии и със заредени телефони. Ако времето е лошо - не тръгвайте никъде, а се отдайте на почивка на по чаша вино с приятели.


Какво четем:

🔴 Съпрузи от пловдивско село отпразнуваха 75 г. брак

🔴 Минус 15 градуса и сняг след сряда

🔴 133 години от Сръбско-българската война: В боевете противникови войници загиват от страх

Източник: touristcomplexandela



Коментари



горе