Как да спечелим от наследствения имот на село
Терминът „бели петна” се наложи за тези земеделските земи, които не се обработват от техните собственици. Възможността същите ниви да се стопанисват срещу заплащане от други лица, които имат право да получават субсидии за тях, е уредена в Закона за собствеността и ползването на земеделски земи (ЗСПЗЗ).
Не са малко хората в страната, собственици или наследници на земеделски земи, които по една или друга причина не само че не ги обработват, но и не се интересуват какво се случва с тях. Практиката показва, че такава съдба имат имоти, чиито собственици или наследници живеят в различни краища на страната, а някои и в чужбина, и или нямат време, или не знаят какво да правят със земите си.
За въпросните "бели петна" няма сключени договори и не са подадени декларации по чл. 37б от ЗСПЗЗ. Те се вписват служебно в регистър, воден от Общинската служба по земеделие, в чийто район попада земеделската земя. Белите петна се разпределят между ползвателите на масивите за комасирано ползване, пропорционално на площта, в съответствие с начина на трайно ползване на земеделската земя.
Собствениците или наследниците на земеделска земя трябва да знаят, че имат право да получат пари за това, че някой обработва нивите им, разпределени като "бели петна". Не са малко и тези, които изпълняват законовите разпоредби и сключват договори, но вероятно поради незнание или нехайство все още не са си потърсили парите. По данни на Министерство на земеделието сумата, която се е натрупала до момента, е над 30 млн. лв. за цялата страна. За да сме максимално полезни на собственици на ниви, които не знаят какви са правата им по ЗСПЗЗ, проследихме механизма и по-важните срокове, които ги касаят. Те са заложени и в заповед № РД46-395/08.08.2018 г. на министър Румен Порожанов за стопанската 2018/2019 г.
До 31 юли всеки собственик подава в Общинска служба "Земеделие" (ОСЗ) по местонахождение на имота декларация по образец по чл. 69 от Правилника за прилагане на ЗСПЗЗ (ППЗСПЗЗ) относно формата и начина на стопанисване на имотите си. Декларацията се подава лично или чрез пълномощник и важи за предстоящата стопанска година. В същия срок ползвателите на земеделски земи са длъжни да представят в ОСЗ копие от договорите за ползваните от него имоти, както и заявление по чл. 70 от ППЗСПЗЗ за участие в споразумение по чл. 37в от ЗСПЗЗ.
До 30 август собствениците и ползвателите на земеделски земи сключват споразумение по образец за ползване на масивите за следващата стопанска година. Неразделна част от споразумението е картата за разпределение на масивите. Когато между двете страни не се постигне консенсус, имотите се разпределят служебно.
В срок до 1 октомври директорът на съответната Областна дирекция "Земеделие" издава заповед, с която одобрява сключеното споразумение, а до 10 октомври същата се обявява в кметството, в съответната ОСЗ и ОДЗ, както и на интернет страницата на общината.
До три месеца след публикуване на заповедта ползвателите трябва да преведат пари по т.нар. сметка за чужди средства на съответната Областна дирекция "Земеделие". Сумата е в размер на средното годишно рентно плащане за землището. Когато дължимата сума не е платена в срок, директорът на ОДЗ издава заповед за изплащане на трикратния размер на средното годишно рентно плащане на землището.
Правоимащите лица (собственик, съсобственик, наследник или упълномощено лице), които не са сключили договори, а имат право да получат пари за имотите си, разпределени като "бели петна", трябва да подадат заявление чрез ОСЗ до директора на съответната ОДЗ. Необходимо е да приложат и следните документи: копие на лична карта, удостоверение за наследници, актуална банкова сметка, актуална скица. Документи могат да се подадат, респ. да се потърсят парите в срок от 10 години от съответната стопанска година, за която са определени. В ЗСПЗЗ не е упоменато какво се случва с непотърсените в този срок пари.
73 хил. дка в Пловдивско се обработват без договори
По данни на Областна дирекция "Земеделие" (ОДЗ)-Пловдив от 907 305,161 дка площи на територията на областта, включени в споразумения за стопанската 2018/2019 г., бели петна са 72 980,672 дка. Директорът на ОДЗ е издал 130 заповеди за 117 землища. От 130 броя заповеди 123 броя са за доброволно сключени споразумения и 7 броя заповеди са за служебни разпределения. Според начина на трайно ползване на имотите сключените споразумения са за 117 ниви, 6 за трайни насаждения и 7 за оризища. За стопанската 2018/2019 г. крайният срок за внасяне на дължимите суми от ползвателите по чл. 37в, ал. 7 от ЗСПЗЗ е 10.01.2019 г. Ако не направят това, те не могат да получат субсидиите си по директните плащания за съответните "бели петна".
От ОДЗ-Пловдив уточниха, че от 2015 г. изплащането на дължимите суми за имотите по чл. 37ж, ал. 5 от Закона за собствеността и ползването на земеделските земи (ЗСПЗЗ), т.нар. “бели петна“, на правоимащите лица се осъществява от областните дирекции „Земеделие“. Сумите са депозитни и се изплащат от Областната дирекция "Земеделие" на правоимащите лица въз основа на заповедта на директора на Областната дирекция "Земеделие" по ал. 4 в 10-годишен срок. Размерът на непотърсените към настоящия момент средства в областта са значителни.
Какво четем:
🔴 Пица с еленски бут бе обявена в Португалия за най-вкусната на света🔴 Слави Трифонов разплака мрежата с жест в памет на баща си
🔴 Среща и разлъка: Нашенки завличат с хиляди евро турски ергени с обещание за брак
Източник: Марица
Коментари
