Политиците са длъжници на българския народ
Политиците са длъжници на българския народ. Това заяви във Велико Търново историкът и общественик академик Георги Марков в коментар на политическата обстановка в страната, предаде репортер на Радио „Фокус“ – Велико Търново.
Акад. Марков посочи, че страната е в тази ситуация вече 29 години. По думите му за историята това е просто един период, но за един човешки живот е много.
„Загубихме цяло поколение. Днес се питаме защо и си задаваме въпроса и ние ли трябва да бягаме в чужбина. За съжаление меродавните фактори от различни политически цветове не оправдаха надеждите на българския народ. Преди 29 години смятахме, че ще живеем по-добре в сравнение с предишната епоха на социализма, но се стигна до една разруха. Това личи от пръв поглед, когато обикалям из страната“, заяви акад. Марков.
Той цитира Цицерон, който казва: „Едни живеят за политиката, други живеят от политиката“.
„За съжаление нашите политици живеят от политиката. Не са достатъчно богати. Хората имат чувство за справедливост и аз ги подкрепям“, допълни ученият.
По думите му е възможно България да стане президентска република, но има страх от силната ръка.
„Дълго време сме страдали от царе, диктатори, генерални секретари, след 1989 година се премина на другата крайност – парламентарна република, но някой трябва да носи отговорност. 29 години цари безотговорност и безнаказаност. Тези 240 депутати носят една колективна безотговорност“, допълни акад. Марков.
Той посочи, че с годините спада и качеството на парламента и припомни, че част от Великото народно събрание са били личности като бащата на Конституцията Гиньо Ганев, Любен Корнезов, Александър Джеров, Стефан Савов, и дори Тодор Колев и Йордан Радичков.
"Търсим единение, а не единство", заяви още акад. Георги Марков по отношение на новоучреденото Сдружение „Единение“, от което той е част.
Структурата бе учредена вчера на национален събор в Народния театър. В нея влизат 180 интелектуалци, учени, общественици и представители на 33 национални организации. Председател е академик Стефан Водеичаров. В нея влизат около десетина академици, сред които и Георги Марков. По време на срещата са били представени две национални стратегии – Национална стратегия за помирението и Национална стратегия за развитието, национални цели и приоритети.
Организацията планира в следващата година да се проведе референдум и двете стратегии да бъдат внесени за разглеждане в парламента. Референдумът ще е и електронен, за да има възможност и българите в чужбина да гласуват.
„Желанието ни е политиците не да устискват един мандат, а да гледат в перспектива – 20-30 години напред. Не трябва „всеки да руши на гола поляна“. Трябва да има приемственост. Това ни липсва. Всеки идва на власт и казва – „Всичко започва от мен. Виновни са предишните“. Трябва да има приемственост и да има дългосрочни цели и приоритети“, подчерта акад. Марков. Той посочи, че сдружението няма нищо общо с идеите на президента Румен Радев. То не търси подкрепата на политическите сили.
„Part“ от латински означава част. Партията е част от народа. Партиите разделят народа и го противопоставят, за да печелят избори. Ние правим това сдружение, защото е крайно време. 29 години за историята е един период, но за човешкия живот е страшно много живот“, подчерта акад. Георги Марков.
По-рано днес Академик Георги Марков бе удостоен с почетното звание „Доктор хонорис кауза“ на НВУ „Васил Левски“. Инсигниите му бяха връчени по време на откритата днес Юбилейната научна конференция „140 години военно образование, традиции и перспективи”, от началника на висшето учебно заведение бригаден генерал Пламен Богданов.
„За мен е висока чест че съм удостоен с това ценно звание. Надявам се, че моите книги по военна история ще бъдат полезни и на вас и на всички съвременни българи, тъй като военната история е твърде поучителна. В нея има храброст, стратегия, дипломация. Когато говорим за Българската армия, формулата е много кратка – има българска армия – има българска държава, няма българска армия – няма българска държава. Векове наред сме хранили чужда армия. Наполеон казва: Който не храни собствена армия, ще се наложи да храни чужда армия. Така че стига ни, че векове наред сме хранили чужда армия, нека поддържаме нашата армия и тя да е защитник на нашата независимост и на нашата териториална цялост“, заяви акад. Георги Марков.
Той припомни, че Военното училище е създадено 10 години преди Софийския университет във връзка с възстановяването на българската държава, а БАН като книжовно дружество е създадена 9 години преди Освобождението. По думите му това са институции, които трябва да се уважават, защото те са носители на българската национална идентичност и на българската държавност.
В празничното си слово акад. Марков припомни, че на днешния ден преди 99 години е подписан Ньойският договор, с който е бил наложен диктат на България след Първата световна война, въпреки героизма на офицерите, подофицерите и войниците.
„Ние спечелихме битките, но загубихме войната, тъй като тогавашните политици не се оказаха достойни за храбростта на българската армия. Те избраха една коалиция, която нямаше как да спечели войната – коалицията на Централната сила. Поради това България беше наказана от победителите. Беше отново териториално разпокъсана, въпреки 200 000 жертви в три войни – млади български между 20 и 46 години. Това е една война на ресурси, на фабрики и оръжия. Ньойският диктат разоръжи Българската армия. Сведе ги до 20 000 души доброволческа армия, но веднага бяха образувани строителни войски. Това е въпрос на дълга и на съвременното поколение. Нашите дядовци също са искали да живеят, но те са имали дълг към отечеството – това, което днес за съжаление липсва на българската младеж. Не е необходимо да бъде толкова прагматични, че да забравяме жертвите, които са загинали за да живеем ние. Без тях, ние днес нямаше да бъдем тук с вас“, подчерта акад. Георги Марков.
Какво четем:
🔴 Българинът, станал герой в Лондон, сънува кошмари след като бе посечен със самурайски меч🔴 Сирак се превърна в благодетел на бедни
🔴 Един варненец написа: Купих си букетче от възрастна жена на Червения площад във Варна, а тя...
Източник: Епицентър
Коментари
