Що е то ДИП (+рецепти)
Ето още един вид ястие, което все по-често намира място на трапезата ни. Думата идва от английското dip, което означава „топвам”. Винаги сме имали в традиционната ни кухня сосове и разядки, а дипът е подобен, особено на разядката. Той е кремообразен, обикновено солен и се консумира с хлебче, арабска питка, царевичен чипс, пръчици от моркови, целина, чушка или друг зеленчук, някакъв тип гризини – въобще с всичко, което става за „топване” в гъст вкусен сос.
Диповете са чудесни за мезе – можете да ги сервирате преди или заедно със салатата и предястията, а когато не разполагате с никакво време, 1-2 дипа на масата с пресен хляб и бутилка вино ще ви гарантират изключително приятна вечер с приятели за край на работната седмица. Диповете също са практични и когато ще имате парти с повече хора. Просто слагате по една лъжичка върху тънка филийка от франзела и за минути сте направили няколко плата елегантни сандвичи за всички. Диповете позволяват да развихрите въображението си, защото рядко изискват да спазвате стриктно грамаж или пък последователност на приготвяне. Обикновено всичко се пасира или слага в блендер и след като съставките се смелят, е готово. Но има и вариант да смесите всичко, без да го пюрирате, а като сте го нарязали на ситно. Обикновено така се приготвят диповете с меса. Добре е дипът да престои в хладилник поне няколко часа.
Разликата между дип, сос, дресинг, разядка
Съществува леко объркване за това каква е разликата между дип, сос, разядка, дресинг. Да не говорим, че последните години навлязоха още няколко подобни понятия – например салса и чътни. Типично българската разядка най-близо се доближава до дипа. Просто не беше така широко разпространена като ястие. Приготвяхме главно снежанка и кьопоолу и с това се изчерпваха идеите за разядка. Може би защото дълги години не беше никак „възпитано” да посрещнем гости само на снежанка и кьопоолу – беше ясно, че те вървят само към първата част на менюто. Днес живеем по-забързано, а и в някои случаи да приготвим няколко дипа и да купим качествен хляб и вино излиза по-скъпо отколкото да посрещнем гостите си с пържола и картофено пюре, следователно вече не е и толкова „невъзпитано”.
Шегата настрана, ще ви предложим наистина чудесни и лесни идеи за дипове. Колкото до това каква е разликата между дип и сос, сосовете биват течни и гъсти и обичайно се добавят към ястия, а не се консумират отделно като такива. Дресингът пък е рядък сос за салата, като най-популярният е винегретът. Салсата е типична за испанската кухня и е сос, който може да бъде както гъст, така и рядък. Почти същото е като дипа. Чътнито пък идва от Индия и се свързва със силни и понякога противоречащи си подправки. Прили дори на конфитюр.
Малки идеи
В тези малки идеи не ви даваме грамажи, защото всичко зависи от собствените ви вкусови предпочитания. Дипът лесно се оформя, като добавите още малко от дадена съставка – например още лъжица кисело мляко или още скилидка чесън. Целта е консистенцията да е мека и кремообразна, не особено течна, за да се задържа на парченцата зеленчуци или на гризините, с които ще го консумирате. На следващите страници ще ви представим и някои по-засукани дипове с конкретни грамажи в рецептите им. Тези тук са по-скоро за ориентир и вдъхновение.
С авокадо
Намачкайте авокадото, добавете крема сирене, лимонов сок, балсамов оцет и на върха на лъжичката табаско.
Намачкайте авокадото и вместо крема сирене сложете цедено кисело мляко или комбинация от двете – крема сирене и мляко, добавете чесън, сол и пипер. Можете финално да добавите нарязана на ситно кисела краставичка.
Авокадото подхожда много и на сирена. Пробвайте с намачкано авокадо, синьо сирене, няколко лъжици заквасена сметана, лимонов сок, черен пипер и чесън.
С орехи
Сложете в блендера няколко обелени и почистени червени чушки, чесън, прясно настърган джинджифил, червен пипер, лют пипер, зехтин, балсамов оцет и малко сол. След като получите почти готова смес, добавете шепа орехи и довършете. Целта е орехите на места да се усещат. Накрая овкусете с прясна мента или джоджен.
С микс от зеленчуци
Изпечете на хартия или в алуминието фолио почистени и нарязани морков, лук, чушки, гъби и чесън, като ги залеете с малко зехтин и вино. Печете около половин час на 200 градуса. Когато са готови, ги пасирайте, добавете им накълцан магданоз, сол и черен пипер.
Един изпечен и обелен патладжан смесете с шепа сушени домати, които са киснали няколко часа, за да омекнат, овче сирене, маслини без костилки, домат, чесън, босилек, магданоз, сол, зехтин и сок от лимон. Пюрирайте и украсете с накълцан магданоз.
С бобови
Към една кутия сварен бял боб добавете пресен или червен лук, чесън, синьо сирене, течна сметана, копър, сол, пипер и лимонов сок и пасирайте заедно.
Смесете сварена леща с цедено кисело мляко, чесън, къри, сол, черен пипел и зехтин и пюрирайте до получаване на гладка смес.
Този дип се нарича хумус и е класическа за арабския свят. Консерва сварен нахут се пасира заедно с лук, чесън, малко кисело мляко, зехтин, лимонов сок, кимион, лют червен пипер по желание и много важна съставка – сусамов тахан.
С червено цвекло
Сварете една голяма или няколко малки глави червено цвекло и обелете. Добавете крема сирене, заквасена сметана, синьо сирене, зехтин, сок от лимон, сол и малко босилек.
С рибни
Смесете една консерва сардина с крема сирене, сок от лимон, копър и малко табаско. Пасирайте. Може да пробвате и с друг вид риба от консерва, но не добавяйте допълнително мазнина, защото рибата от консервата е доста мазна.
Тази идея може да се приготви без пасиране, а с нарязани на ситно продукти. А те са: рулца от раци, крема сирене, малко майонеза, сос Уорчестър, табаско, хрян, зелен лук, лимонов сок, магданоз и счукани бадеми.
Със сирене
Пакетче крема сирене смесете с накълцан пресен или червен лук, няколко лъжици нискомаслена майонеза, кисело мляко, тахан, копър, сол и бял пипер.
Размачкайте добре бучка сирене заедно с извара и нарязани на много ситно червена чушка, зелена чушка, люта чушка, маслини, зехтин и балсамов оцет.
С месо
Нарязани на тънко ивички бекон смесете с нарязан на ситно лук, настъргано сирене Грюер, заквасена сметана, зехтин, лимонов сок, прясна мащерка, сол и черен пипер.
Накъсано на тънки ивички печено и варено пилешко месо смесете с крема сирене, заквасена сметана, синьо сирене, сос табаско и бял винен оцет.
Съвет:
Почти към всеки дип, който е близък до арабската кухня, можете да добавите и лъжица-две сусамов тахан. Той ще обогати дипа и като консистенция, и като балансиран вкус.
Какво четем:
🔴 2 съставки и изтръгнах цялата мръсотия от килима и то само с натурални средства🔴 Големи промени във финансовата и любовната сфера за 5 зодии през 2019
🔴 Кардиолози съветват, как да се избавим от високото кръвно без лекарства
Източник: mila