Георги, когото Харвард хареса за лидер на България
Снимка на хиляди неизползвани автомобили, паркирани в пустинята Мохаве, беше избрана за носител на голямата награда на конкурса на списание National Geographic за 2018 г. Фотографията е озаглавена “Нереално” и неин автор е българинът Ясен Тодоров, който от години живее в САЩ.
Цигуларят Ясен Тодоров от близо 20 години развива страст към небето. Днес той е летателен инструктор. Започва да се занимава с фотография, защото иска да сподели страстта си със света отдолу. Наградената снимка от конкурса на National Geographic е едновременно красива и ангажирана с околната среда. Тя също така носи на българина 5000 долара.
В деня на заснемането на наградената фотография Тодоров знаел, че изпепеляващата калифорнийска жега ще бъде предизвикателство за неговия малък самолет “Пайпър Уориър” от 1976 г. Българинът често летял в местността и бил наясно, че местното летище се използва за съхраняване на стари самолети, които са използвани за скрап или за резервни части.
След избухването на скандала с данните за вредните емисии от колите на “Фолксваген” в САЩ огромните широки пространства около летището се превръщат в гробище за автомобили. Когато чул за този случай, Ясен Тодоров бил поразен от размера на историята – той искал сам да види за какво става дума.
Това, което успял да улови с обектива си, било забележително. Хиляди автомобили, произведени от “Фолксваген” и от „Ауди“ от 2009 до 2015 г., стояли захвърлени насред пустинята Мохаве.
“С кадри като този се надявам да станем по-съзнателни и отговорни към красивата си планета”, казва Тодоров.
Освен от фотографията и о летенето, виртуознияг цигулар е вдъхновен и от изкуството на импресионизма и най-вече от картините на Клод Моне. С фотографиите си, снимани от птичи поглед, иска да покаже мащабите на самоунищожението на човечеството – и красотата на тези гледки е поразяваща дори в разрухата.
Тодоров е възпитаник на Музикалното училище в София. Продължава в Aкадемията по изкуства в Идилуайлд, Калифорния, след това в Консерваторията „Харид“, Флорида, и в „Ийстман скул ъф мюзик“, Ню Йорк. В периода 2000-2003 г. е асистент на проф. Олег Криса, а от 2003-та преподава в Държавния университет в Сан Франциско, на чийто музикален департамент е директор от 2008-а до 2010 г. От 2004-та преподава цигулка в Университета по изкуства в Урумчи, Китай. Води майсторски класове в Сидни, Meлбърн, Уeлингтьн, Флoрeнция, Kуaлa Лумпур, Mанилa, Хoнконг, Пекин, Гуанджоу и др.
Българинът концертира по цял свят – САЩ, Китай, Австралия, Канада, Великобритания, Германия, Франция, Белгия, Холандия, Русия…
Лауреат е на редица национални и международни конкурси. Има записи и многобройни предавания в CBS, NBC, CCTV, NPR, БНТ, БНР и др. През 2001 г. записва Шестте сонати за соло цигулка на Йожен Изаи, а през 2013/2014 г. – Шестте солови сонати от Йохан Себастан Бах.
А как се снима, докато пилотираш, и не е ли опасно?
„Не, на автопилот правиш кръг около мястото, което искаш да заснемеш, оставяш малко контролата и снимаш за две-три секунди, правиш пет-шест снимки и после пак си поемаш управлението”, разказва тайната си цигуларят пилот и фотограф.
Ясен се захванал със снимането, след като започнал да пилотира. Първо имал малък апарат, после си купил по-голям, а снимките му ставали все по-хубави. Негови фотоси неведнъж били харесвани от редакторите на „National Geographic“, има публикувани и в Австрия, Германия, Франция, в английските „Гардиън“ и „Телеграф“.
Какво четем:
🔴 Млад българин от Вегас номиниран за театрален приз🔴 ОТ РЕДАКТОРА: Срам! Само 3 деца искат да учат български в чикагските гимназии
🔴 Само 3 деца пожелали да учат български език в гимназиите в Чикаго (ВИДЕО)
Източник: BG-VOICE